Produkty

Jak zamaskować otwory rewizyjne w łazience?

Jak zamaskować otwory rewizyjne w łazience?

W nowoczesnej łazience estetyka powinna iść w parze z najwyższą funkcjonalnością. Co zrobić jednak, gdy konieczność wymusza na nas pozostawienie nieestetycznych otworów rewizyjnych? Z pomocą przychodzą nam tutaj różne sposoby na ich maskowanie – jak to zrobić w naszej łazience?

maskowanie otworów rewizyjnychDo czego są nam potrzebne otwory rewizyjne?

Nie ulega wątpliwości, że otwory rewizyjne odgrywają ważną rolę – dzięki nim możemy zakryć nieestetyczne fragmenty instalacji tak, aby nie zakłócały one wystroju naszej łazienki. Które elementy wyposażenia łazienkowego wymagają pozostawienia otworu rewizyjnego?

- wodomierze,

- ciepłomierze,

- syfony wannowe i brodzikowe,

- zawory, filtry i czyszczaki kanalizacyjne.

Porada eksperta:

Otwór rewizyjny nie powinien być mniejszy niż 20 x 20 cm – w przeciwnym razie nie pomoże nam on w przypadku awarii instalacji. Jego wielkość powinna umożliwić nam nie tylko obejrzenie miejsca awarii, lecz również swobodne manewrowanie narzędziami. Najlepiej jest też umieścić go nie alej niż 50 cm od syfonu, aby jak najbardziej ułatwić dostęp niego.

Maskownica komorowa PCV Awenta 30 x 60 cmO ile konieczność pozostawienia otworów przy wodomierzu i ciepłomierzu wydaje nam się być zrozumiała, o tyle coraz częściej zapominamy o tym, aby umieścić je także przy wannie czy brodziku. Do czego są nam one tak potrzebne? Zawory, filtry i uszczelki to dość awaryjne akcesoria, które mogą się rozszczelnić czy ulec korozji z upływem czasu – konieczna stanie się wtedy ich wymiana. Dzięki otworowi rewizyjnemu bez trudu wykonamy takie drobne naprawy bez konieczności skuwania płytek wokół wanny.

Maskownice – w czym nam pomogą

Otwory rewizyjne w wannie można wykonać na 2 sposoby:

- wyciąć otwór w obudowie wanny i zakryć go przy pomocy 1 płytki przymocowanej zaprawą do spoinowania,

- wykorzystać maskownicę do rur.

Maskownica to rozwiązanie, które ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności. Ten wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego element umożliwia nam estetyczne zakrycie otworów rewizyjnych, a jednocześnie ułatwia późniejszy do nich dostęp. Element ten może być np. wyposażony w zawiasy lub magnesy, które ułatwią jego otwarcie.

Maskownicę do rur można też obkleić płytkami tak, aby nie wyróżniała się na tle obudowy wanny. Dzięki temu łazienka nie straci na estetyce, a jednocześnie wykonanie drobnych napraw syfonu czy filtrów przy wannie nie będzie problemem. Możemy też pomalować ją farbą w kolorze ściany.

otwory rewizyjne Inne sposoby na zamaskowanie otworów rewizyjnych w łazience

Dostęp do otworów rewizyjnych możemy też zapewnić z pomieszczenia sąsiadującego z łazienką. Oczywiście, o ile mamy taką możliwość i o ile nie będzie to zaburzać jego wystroju – najlepiej, jeśli za ścianą łazienki znajduje się garderoba czy pralnia.

Jeśli maskownica będzie się znajdować na wysokości wzroku i to w pomieszczeniu użytkowym, możemy zawsze zabudować ją szafką lub wiszącą półeczką tak, aby nie rzucała się ona w oczy podczas korzystania z pomieszczenia. W razie potrzeby szybko ją zdemontujemy i zapewnimy sobie dostęp do otworu rewizyjnego. W ten sposób możemy estetycznie zakryć także inne elementy instalacyjne w domu, np. kable. - różne możliwości ich zamaskowania znajdziemy w tym artykule.

Data publikacji: 30.08.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Drzwiczki rewizyjne – kiedy trzeba stosować?

Drzwiczki rewizyjne – kiedy trzeba stosować?
Kuchnia i łazienka to jedne z tych pomieszczeń, na których estetyce szczególnie nam zależy. Jednocześnie to pomieszczenia, do któ...
Czytaj więcej

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?
Chcemy mieszkać w estetycznie prezentującym się otoczeniu, dlatego staramy się ukryć psujące jego ogólny wygląd elementy domowych instalacji. W zależn...
Czytaj więcej

Układanie płytek – niezbędne akcesoria

Układanie płytek – niezbędne akcesoria
Różnego rodzaju płytki i kafelki są materiałami często wybieranymi do wykańczania wnętrz mieszkalnych. Niegdyś popularne jedynie w łazienkach, dziś ch...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamaskować otwory rewizyjne w łazience?