Produkty

Pomysły na aranżację pokoju bez okien

Pomysły na aranżację pokoju bez okien

Najczęściej spotykanym pomieszczeniem bez okien w mieszkaniu jest łazienka. Czasem można jednak napotkać sypialnię bez okien, zwłaszcza gdy została wydzielona z innego, większego pokoju ściankami działowymi. Jak zaaranżować takie przestrzenie, by wyglądały na większe i rozświetlone?

Aranżacja łazienki bez okna

Urządzanie łazienki bez okien jest dość łatwe, przywykliśmy bowiem do myśli, że tu głównymi źródłami światła są lampy. Najczęściej stosuje się plafony, ponieważ nie zabierają wiele miejsca, a a klosz osłania żarówkę, więc ogranicza jej kontakt z wilgocią, kurzem. Ten rodzaj lamp jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do małych łazienek, których właściciele zamontowali suszarkę podsufitową. Lampa niewiele odstająca od powierzchni nie będzie zahaczać o schnące ubrania.

Zabiegiem rozświetlającym małą łazienkę bez okien jest wykorzystywanie bieli i jasnych kolorów do większych elementów. Popularne są białe płytki, które optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się schludniejsze, czystsze i elegantsze. Nie zapominajmy również o meblach, które w łazienkowym standardzie dostępne są właśnie w barwie białej.

Czy wiesz, że...?

W szybkim i dokładnym ogoleniu się, uczesaniu włosów, umyciu zębów czy wykonaniu makijażu pomoże nawet małe lusterko. Dlaczego więc do łazienek wybiera się modele jak największe, odbijające co najmniej pół sylwetki? Tak, to kolejny sposób na optyczne powiększenie i rozświetlenie przestrzeni. Jeśli naprzeciwko lustra powieszona zostanie lampka, tafla podwoi ją i sprawi, że łazienka wyda nam się jaśniejsza.

Urządzanie sypialni bez okien

Kiedy wydzielamy przestrzeń z jednego większego pomieszczenia, np. dzieląc duży pokój na osobne pokoiki dziecięce, może się okazać, że nie w każdym będzie okno. Wówczas konieczne będzie zastosowanie sprytnych rozwiązań, które wynagrodzą mieszkańcowi brak dostępu do naturalnego światła.

Na jasność pokoju w dużej mierze wpływają ściany – ich kolor. Energetyczne i słoneczne wydają się ściany żółte i pomarańczowe, jednak powiększeniu przestrzeni przysłużą się także modne pastele. By jednak zastosowanie barw przyniosło spodziewany efekt, należy wybrać właściwe lampy.

W ciemniejszych pomieszczeniach – poza głównym światłem usytuowanym w centrum – warto korzystać ze spotów. To modele, które można montować zarówno na ścianie, jak i suficie. Charakteryzują je ruchome głowice – kierunek światła ustawiamy wedle własnych potrzeb. Te wycelowane w sufit będą rozświetlać cały pokój, ale światłem rozproszonym. Z kolei skierowane na konkretny punkt przyczynią się do uzyskania światła na mniejszym obszarze, ale silnego.

Rozświetlimy przestrzeń również dzięki zastosowaniu przeszklonych drzwi. Skrzydła z szybami nie zapewniając może takiej prywatności jak pełne, jednak pozwalają wpuścić nieco światła z korytarza. Jeśli zależy nam na większej prywatności, wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj szkła, np. matowe mlecznelub o niejednorodnej strukturze. Wówczas osoba będąca w pokoju nie będzie widoczna wyraźnie – przechodzień zobaczy tylko zarys postaci i jej ruchy.

Pomieszczeń bez okien nie da się wentylować w najprostszy sposób: robiąc mikrouchyły lub otwierając okno. Z tego powodu ważne jest zapewnienie zastosowanie urządzeń wspomagających, takich jak – wedle potrzeb – osuszacze powietrza bądź przeciwnie: nawilżacze. Korzystając z nich, zadbasz o dobre samopoczucie i zdrowie swoje oraz osób Cię odwiedzających.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych
W zależności o tego, jaki biznes prowadzimy, nasz lokal będzie oświetlony w różny sposób. Sklepy muszą być jasne, w kawiarni zaś możemy ...
Czytaj więcej

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?
Rola oświetlenia w każdym mieszkaniu jest niezwykle istotna. Pomijając już podstawową kwestię, jaką jest dawanie światła w pomieszczeniach po zmro...
Czytaj więcej

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?
Sypialnia to wnętrze, które kojarzy się z domowym ciepłem i intymnością. Przytulna atmosfera i urokliwe dodatki – na tym najbardziej nam zależy, gdy j...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na aranżację pokoju bez okien