Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?

Najczęściej spotykanym pomieszczeniem bez okien w mieszkaniu jest łazienka. Czasem można jednak napotkać sypialnię bez okien, zwłaszcza gdy została wydzielona z innego, większego pokoju ściankami działowymi. Jak zaaranżować pokój bez okien, aby wyglądał na większy i rozświetlony? Skup się na doborze właściwego oświetlenia.

Przejdź do następnych akapitów:

Pokój bez okien – o czym pamiętać przy aranżacji?

Pokój bez okna to dość spory problem. Nawet całkiem spore pomieszczenie, może wydawać się duszne i klaustrofobiczne. Choć dość często spotkać można spiżarnię czy łazienkę bez okna, nie jesteśmy przyzwyczajeni do pomieszczeń użytkowych, np. biura, salonu czy sypialni bez dostępu światła dziennego. 

Żeby dobrze zaaranżować pokój bez okna, konieczne będzie właściwe dobranie kolorów do pomieszczenia, a przede wszystkim – właściwe oświetlenie! Mały pokój bez okna musi mieć nie tylko dobre światło górne i strategicznie rozmieszczone oświetlenie punktowe, np. przy biurku, przy kanapie czy nad wiszącymi obrazami. 

Ciekawym sposobem na aranżacje pokoju bez okien będzie stworzenie imitacji okna. Możesz zrobić to za pomocą taśm LED, które schować możesz za przepuszczającym światło płótnem z obrazem okna.

Do pokoju bez okien światło dzienne doprowadzić możesz za pomocą przeszklonych ścian oraz drzwi. W ścianę wbuduj szklane pustaki, czyli tzw. luksfery. Zniekształcają one obraz na tyle, że dają uczucie intymności, z drugiej – przepuszczają światło. Pustaki szklane są grube i często nie przepuszczają dźwięku. Mogą występować w różnych kolorach, a także mieć na sobie matową powłokę. 

Innym rodzajem przeszklenia, które możesz zastosować w sypialni, biurze czy salonie bez okien, będą szklane rozkładane drzwi, które stanowić będą ścianę działową. Aby zapewnić sobie prywatność, szkło w razie potrzeby można przesłonić płóciennymi zasłonami, które i tak przepuszczą dzienne światło. Rozświetlimy przestrzeń również dzięki zastosowaniu przeszklonych drzwi. 

Skrzydła z szybami nie zapewniając może takiej prywatności jak pełne, jednak pozwalają wpuścić nieco światła z korytarza. Jeśli zależy nam na większej prywatności, wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj szkła, np. matowe mleczne lub o niejednorodnej strukturze. Wówczas osoba będąca w pokoju nie będzie widoczna wyraźnie – przechodzień zobaczy tylko zarys postaci i jej ruchy.

pokoj-bez-okienpokoj-bez-okienpokoj-bez-okienpokoj-bez-okien

Kolejnym ważnym aspektem przy aranżacji pokoju bez okien będzie wentylacja. W pomieszczeniach z oknami nie potrzebujesz dodatkowego wyciągu. Za wymianę powietrza odpowiadają odpowiednie systemy ram okiennych. Jednak w pokoju, w którym nie można przewietrzyć w tradycyjny sposób, wentylacja mechaniczna będzie bardzo ważnym aspektem. 

Sprawdź także: Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien

Pomieszczeń bez okien nie da się wentylować w najprostszy sposób: robiąc mikrouchyły lub otwierając okno. Z tego powodu ważne jest zapewnienie zastosowanie urządzeń wspomagających, takich jak – wedle potrzeb – osuszacze powietrza bądź przeciwnie: nawilżacze. Korzystając z nich, zadbasz o dobre samopoczucie i zdrowie swoje oraz osób Cię odwiedzających.

Pokój bez okien, czyli jak urządzić łazienkę bez okna?

Urządzanie łazienki bez okien jest dość łatwe. Przywykliśmy bowiem do myśli, że tu głównymi źródłami światła są lampy. Najczęściej stosuje się plafony, ponieważ nie zabierają wiele miejsca. Klosz plafoniery osłania żarówkę, więc ogranicza jej kontakt z wilgocią oraz kurzem. Ten rodzaj lamp jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w małych łazienkach, gdzie zamontowana jest suszarka podsufitowa. Lampa niewiele odstająca od sufitu nie będzie zahaczać o schnące ubrania.

Przy aranżacji łazienki bez okien dość istotne będzie malowanie ścian i wybór kolorów. Zabiegiem rozświetlającym małą łazienkę bez okien jest wykorzystywanie bieli i jasnych kolorów do większych elementów. Popularne są białe płytki, które optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się schludniejsze, czystsze i elegantsze. Nie zapominaj również o meblach, które w łazienkowym standardzie dostępne są właśnie w barwie białej.

Czy wiesz, że...?

W szybkim i dokładnym ogoleniu się, uczesaniu włosów, umyciu zębów czy wykonaniu makijażu pomoże nawet małe lusterko. Dlaczego więc do łazienek wybiera się modele jak największe, odbijające co najmniej pół sylwetki? Tak, to kolejny sposób na optyczne powiększenie i rozświetlenie przestrzeni. Jeśli naprzeciwko lustra powieszona zostanie lampka, tafla podwoi ją i sprawi, że łazienka wyda nam się jaśniejsza.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem? 10 najlepszych kwiatów

Sypialnia bez okna – aranżacje, które ją rozjaśnią!

Jak rozjaśnić pokój bez okna? Kiedy wydzielamy przestrzeń z jednego większego pomieszczenia, np. dzieląc duży pokój na osobne pokoiki dziecięce, może się okazać, że nie w każdym będzie okno. Wówczas konieczne będzie zastosowanie sprytnych rozwiązań, które wynagrodzą mieszkańcowi brak dostępu do naturalnego światła. Sypialnia bez okna sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy jej lokatorzy mają problemy ze snem i potrzebują idealnego zaciemnienia oraz zupełnej ciszy. 

Choć w sypialni spędza się głównie czas nocą lub wieczorem, warto zatroszczyć się o rozświetlenie pomieszczenia. Na jasność pokoju w dużej mierze wpływają ściany – ich kolor. Energetyczne i słoneczne wydają się ściany żółte i pomarańczowe, jednak powiększeniu przestrzeni przysłużą się także modne pastele. By jednak zastosowanie barw przyniosło spodziewany efekt, należy wybrać właściwe lampy.

W ciemniejszych pomieszczeniach – poza głównym światłem usytuowanym w centrum – warto korzystać ze spotów. To modele, które można montować zarówno na ścianie, jak i suficie. Charakteryzują je ruchome głowice – kierunek światła ustawiamy wedle własnych potrzeb. Te wycelowane w sufit będą rozświetlać cały pokój, ale światłem rozproszonym. Z kolei skierowane na konkretny punkt przyczynią się do uzyskania światła na mniejszym obszarze, ale silnego.

pokoj-bez-okienpokoj-bez-okienpokoj-bez-okienpokoj-bez-okien

Jak urządzić pokój bez okien? Postaw na właściwe doświetlenie!

Pokój bez okien to wyzwanie aranżacyjne, jednak nie warto spisywać go na straty. Najważniejsze będzie dobranie właściwego zestawu kolorystycznego, oświetlenia oraz wentylacji. Pokoje bez okien najlepiej przeznaczać na łazienkę, komórkę do przechowywania, sypialnię lub biuro.

Data publikacji: 27.06.2018

Data aktualizacji: 13.09.2022