icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wyeksponować obrazy – galeria w Twoim domu

Posiadanie galerii w domu nie jest jedynie przywilejem kolekcjonerów sztuki. Równie dobrze możemy zrobić wystawę w mieszkaniu, w której wykorzystamy własne obrazy, malunki kupowane przy okazji zagranicznych podróży, rysunki naszych dzieci, a nawet krajobrazy z targów staroci. Niezależnie od tego, co zawiesimy na ścianach, zadbajmy o to, aby nasza galeria została odpowiednio wyeksponowana.

Najlepszy układ obrazów w domowej galerii

obrazy w salonieOdpowiednie rozplanowanie przestrzeni jest bardzo istotną kwestią przy tworzeniu domowej galerii zdjęć lub obrazów. Zadanie to jest o wiele łatwiejsze, kiedy wszystkie elementy mają ten sam rozmiar lub kształt, jednak nawet w przypadku bardziej zróżnicowanych obrazów będziemy w stanie uzyskać ładny i harmonijny efekt. Zobaczmy, jak poradzić sobie w konkretnych sytuacjach:

  • dekoracje w identycznych rozmiarach – doskonale sprawdzi się wyznaczenie głównej osi symetrii. Równie pięknie zaprezentują się obrazy ułożone w formie kwadratu i prostokąta, jak i te przecinające ścianę pod skosem. Wykorzystując ukośne ułożenie, możemy ciekawie przyozdobić nasze schody, zachowując równoległy układ względem stopni;

  • dekoracje w różnych rozmiarach – warto pokusić się o wykreowanie nieco bardziej fantazyjnej, nieuporządkowanej galerii w narożniku pomieszczenia. Obrazy mogą być zorientowane poziomo lub pionowo i ustawione niezależnie od swoich wymiarów, ale jednocześnie powinny stanowić odbicie tego, co znajduje się na drugiej ścianie. Aby uniknąć miszmaszu, postarajmy się, aby obie galerie miały podobny układ.

Porada eksperta

Jeśli planujemy powiesić pojedyncze obrazy na osobnych ścianach, dobrze zastanówmy się nad ich umiejscowieniem. Wybierając obszar nad sofą lub szafką, postarajmy się, aby dekoracja zawisła dokładnie w centrum. Najlepiej zawiesić na wysokości oczu, czyli mniej więcej 165 cm nad podłogą – dzięki temu będzie przyciągać wzrok!

Domowa galeria – jakie ramki wybrać?

wyoksponowanie obrazowRównie istotną kwestią, co układ obrazów, jest ich odpowiednie obramowanie. Najlepiej, jeśli uda nam się kupić ramki z jednej serii. Jeśli jest to jednak niemożliwe, a nasze zdjęcia lub malunki posiadają niestandardowe wymiary, pamiętajmy, aby mimo to zachować spójność wyglądu. 

Postawmy na modele w jednym odcieniu lub w kolorach, które dobrze się ze sobą komponują. Decydując się na obramowania w różnych barwach, postarajmy się, aby łączyły je takie same wzory lub inne cechy charakterystyczne. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza galeria przyciągnie wzrok swoją elegancją i dobrym stylem, a nie pstrokacizną i niedopasowaniem.

Sposoby na podświetlenie galerii ściennej

Oświetlenie Horoz HL654 2 x 40 W G9 chromDoskonałym pomysłem na wyeksponowanie galerii jest także wykorzystanie opraw oświetleniowych. Tutaj mamy wiele możliwości:

  • lampy podłogowe – jeśli tylko zdecydujemy się na ruchome klosze, to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na podświetlenie galerii ściennej;

  • kinkiety do podświetlania obrazów – cechują się dużą funkcjonalnością i możliwością ukierunkowania wiązki światła zgodnie z naszymi potrzebami. Dzięki różnorodności modeli dostępnych na rynku, bez problemu dobierzemy lampę, która będzie stanowić doskonały dodatek aranżacyjny;

  • taśmy LED – pamiętajmy, że technologia LED to nie tylko listwy pojawiające się w sufitach podwieszanych lub te sprytnie ukryte w profilach ściennych, ale też specjalne podświetlenie obrazów polegające na umieszczeniu taśmy wokół dekoracji i nad nią;

  • kinkiety galeryjki – to osobny typ lamp ściennych, których głównym zadaniem jest wyeksponowanie konkretnych elementów naszego pomieszczenia. Co ważne, nie musimy się tutaj martwić o dostęp do energii elektrycznej, gdyż istnieje sporo modeli bezprzewodowych. Również tutaj pojawia się wiele opcji wyboru w zakresie kolorystyki, stylu czy ilości zdobień;

  • galeria LED – doskonałe uzupełnienie salonu i idealny sposób na ekspozycję naszej galerii. Cechuje się nowoczesnym wyglądem i łatwością utrzymania czystości;

  • oczka i reflektory – ich zaletą jest to, że możemy zapewnić odpowiednie podświetlenie obrazów poprzez skierowanie światła w odpowiednią stronę.

Zwróćmy uwagę, że rozwiązania przeznaczone do mocowania na ścianie pozwolą uwydatnić kolorystykę i fakturę farby, a także zwrócą uwagę na zdjęcia o szczególnej wartości sentymentalnej. Najlepiej sprawdzą się nad dekoracjami wielkoformatowymi, gdyż przy mniejszych mogłyby przynieść wręcz odwrotny skutek i odwracać uwagę.

Porada eksperta

Kinkiety galeryjki doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w stylu klasycznym. Jeżeli zdecydujemy się na zakup modeli bezprzewodowych, warto postawić na warianty LED, które pozwolą na oszczędność energii.

Podświetlenie obrazów – o czym pamiętać?

Galeria LED, kinkiety do podświetlania obrazów, lampy stojące, kinkiety galeryjki… Niezależnie od tego, jaki typ lamp zagości w naszym pomieszczeniu, świadomie dobierzmy intensywność i barwę światła. Aby obraz dobrze się prezentował, jego oświetlenie powinno być trzy razy jaśniejsze niż to w całym pomieszczeniu.