Produkty

Jak wyeksponować obrazy – galeria w Twoim domu

Jak wyeksponować obrazy – galeria w Twoim domu

Posiadanie galerii w domu nie jest jedynie przywilejem kolekcjonerów sztuki. Równie dobrze możemy zrobić wystawę w mieszkaniu, w której wykorzystamy własne obrazy, malunki kupowane przy okazji zagranicznych podróży, rysunki naszych dzieci, a nawet krajobrazy kupowane na targach staroci. Niezależnie od tego, co zawiesimy na ścianach, zadbajmy o to, aby nasza galeria została odpowiednio wyeksponowana.

obrazy w salonieUkład obrazów w domowej galerii

Bardzo istotną kwestią przy tworzeniu domowej galerii zdjęć lub obrazów jest odpowiednie ułożenie każdego elementu. Zadanie to jest o wiele łatwiejsze, kiedy wszystkie mają ten sam rozmiar lub przynajmniej kształt, jednak również w przypadku bardziej zróżnicowanych obrazów będziemy w stanie poustawiać je w efektowny i harmonijny sposób. Układ dekoracji identycznych rozmiarem warto poprowadzić, wyznaczając jakąś oś symetrii – równie pięknie zaprezentują się obrazy ułożone w formie kwadratu i prostokąta, jak i przecinające ścianę pod skosem.

Wykorzystując ukośne ułożenie, możemy w bardzo ciekawy sposób przyozdobić nasze schody, zachowując równoległy układ względem stopni. Jeśli jednak nasze obrazy stanowią swoisty miszmasz rozmiarowy, wówczas możemy pokusić się o wykreowanie nieco bardziej fantazyjnej, nieuporządkowanej galerii w narożniku pomieszczenia – obrazy mogą być zorientowane poziomo lub pionowo, ustawione niezależnie od swoich wymiarów, ale jednocześnie powinny stanowić odbicie tego, co znajduje się na drugiej ścianie – oczywiście nie musimy wieszać dekoracji z linijką, wystarczy, że obie galerie będą miały podobny układ.

Porada eksperta

Jeśli planujemy rozwiesić obrazy pojedynczo na osobnych ścianach, również wtedy musimy się dokładnie zastanowić nad ich umiejscowieniem. Wybierając ścianę nad meblem, postarajmy się, aby dekoracja zawisła dokładnie w centralnym miejscu nad sofą lub szafką. Dodatkowo zawieśmy ją na wysokości oczu, czyli mniej więcej 165 cm nad podłogą – wówczas obrazy będą przyciągały wzrok.

Wybór ramek do domowej galerii

wyoksponowanie obrazowRównie istotną kwestią, co układ obrazów, jest ich odpowiednie obramowanie. Najlepiej, jeśli uda nam się kupić ramki z jednej serii do wszystkich elementów galerii. Może się to jednak okazać niemożliwe, szczególnie jeśli nasze zdjęcia lub malunki posiadają niestandardowe wymiary. Wówczas pamiętajmy, aby mimo to zachować spójność wyglądu ramek. Postawmy na modele w jednym odcieniu lub w kolorach dobrze się ze sobą komponujących. Jeśli stawiamy na obramowania w różnych barwach, postarajmy się aby miały taki sam wzór lub łączące je ze sobą cechy charakterystyczne. Wtedy zyskamy pewność, że nasza galeria przyciągnie wzrok swoją elegancją i dobrym stylem, a nie pstrokacizną i niedopasowaniem.

 Oświetlenie Horoz HL654 2 x 40 W G9 chrom Podświetlenie galerii

Doskonałym pomysłem na wyeksponowanie galerii jest także wykorzystanie opraw oświetleniowych. Te specjalne kinkiety przeznaczone do mocowania na ścianie pozwolą uwydatnić kolorystykę i fakturę farby, a także zwrócą uwagę na zdjęcia o szczególnej wartości sentymentalnej. Najlepiej jednak sprawdzą się nad dekoracjami wielkoformatowymi, przy mniejszych mogłyby przynieść wręcz odwrotny od zamierzonego skutek – odwrócić uwagę od obrazów.

Data publikacji: 26.07.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon klasyczny – inspiracje, które odmienią Twój pokój!

Salon klasyczny – inspiracje, które odmienią Twój pokój!
Często posługujemy się terminem „styl klasyczny”, by opisać elementy aranżacji o wyjątkowej estetyce, elegancji i stonowaniu. Jednak styl ...
Czytaj więcej

Galerie do obrazów – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się w roli elementu dekoracyjnego?

Galerie do obrazów – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się w roli elementu dekoracyjnego?
Galerie do obrazów to grupa lamp przeznaczonych do montażu na ścianie. Te eleganckie i nowoczesne oprawy znajdują różne zastosowania i p...
Czytaj więcej

Jak oświetlać obrazy i inne dekoracje?

Jak oświetlać obrazy i inne dekoracje?
Dekoracje wnętrz w postaci obrazów oprawionych w ramki zdjęć czy pamiątek z podróży w dużej mierze decydują o aranżacji wybranego pokoju czy nawet cał...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wyeksponować obrazy – galeria w Twoim domu