Jak wyeksponować obrazy – galeria w Twoim domu

Posiadanie galerii w domu nie jest jedynie przywilejem kolekcjonerów sztuki. Równie dobrze możemy zrobić wystawę w mieszkaniu, w której wykorzystamy własne obrazy, malunki kupowane przy okazji zagranicznych podróży, rysunki naszych dzieci, a nawet krajobrazy z targów staroci. Niezależnie od tego, co zawiesimy na ścianach, zadbajmy o to, aby nasza galeria została odpowiednio wyeksponowana.

Spis treści:

  • Najlepszy układ obrazów w domowej galerii
  • Domowa galeria – jakie ramki wybrać?
  • Sposoby na podświetlenie galerii ściennej
  • Podświetlenie obrazów – o czym pamiętać?
obrazobrazobrazobraz

Najlepszy układ obrazów w domowej galerii

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni jest bardzo istotną kwestią przy tworzeniu domowej galerii zdjęć lub obrazów. Zadanie to jest o wiele łatwiejsze, kiedy wszystkie elementy mają ten sam rozmiar lub kształt, jednak nawet w przypadku bardziej zróżnicowanych obrazów będziemy w stanie uzyskać ładny i harmonijny efekt. Zobaczmy, jak poradzić sobie w konkretnych sytuacjach:

  • dekoracje w identycznych rozmiarach – doskonale sprawdzi się wyznaczenie głównej osi symetrii. Równie pięknie zaprezentują się obrazy ułożone w formie kwadratu i prostokąta, jak i te przecinające ścianę pod skosem. Wykorzystując ukośne ułożenie, możemy ciekawie przyozdobić nasze schody, zachowując równoległy układ względem stopni;

  • dekoracje w różnych rozmiarach – warto pokusić się o wykreowanie nieco bardziej fantazyjnej, nieuporządkowanej galerii w narożniku pomieszczenia. Obrazy mogą być zorientowane poziomo lub pionowo i ustawione niezależnie od swoich wymiarów, ale jednocześnie powinny stanowić odbicie tego, co znajduje się na drugiej ścianie. Aby uniknąć miszmaszu, postarajmy się, aby obie galerie miały podobny układ.

Domowa galeria – jakie ramki wybrać?

Równie istotną kwestią, co układ obrazów, jest ich odpowiednie obramowanie. Najlepiej, jeśli uda nam się kupić ramki z jednej serii. Jeśli jest to jednak niemożliwe, a nasze zdjęcia lub malunki posiadają niestandardowe wymiary, pamiętajmy, aby mimo to zachować spójność wyglądu. 

Postawmy na modele w jednym odcieniu lub w kolorach, które dobrze się ze sobą komponują. Decydując się na obramowania w różnych barwach, postarajmy się, aby łączyły je takie same wzory lub inne cechy charakterystyczne. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza galeria przyciągnie wzrok swoją elegancją i dobrym stylem, a nie pstrokacizną i niedopasowaniem.

obrazobrazobrazobraz

Sposoby na podświetlenie galerii ściennej

Doskonałym pomysłem na wyeksponowanie galerii jest także wykorzystanie opraw oświetleniowych. Tutaj mamy wiele możliwości:

  • lampy podłogowe – jeśli tylko zdecydujemy się na ruchome klosze, to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na podświetlenie galerii ściennej;

  • kinkiety do podświetlania obrazów – cechują się dużą funkcjonalnością i możliwością ukierunkowania wiązki światła zgodnie z naszymi potrzebami. Dzięki różnorodności modeli dostępnych na rynku, bez problemu dobierzemy lampę, która będzie stanowić doskonały dodatek aranżacyjny;

  • taśmy LED – pamiętajmy, że technologia LED to nie tylko listwy pojawiające się w sufitach podwieszanych lub te sprytnie ukryte w profilach ściennych, ale też specjalne podświetlenie obrazów polegające na umieszczeniu taśmy wokół dekoracji i nad nią;

  • kinkiety galeryjki – to osobny typ lamp ściennych, których głównym zadaniem jest wyeksponowanie konkretnych elementów naszego pomieszczenia. Co ważne, nie musimy się tutaj martwić o dostęp do energii elektrycznej, gdyż istnieje sporo modeli bezprzewodowych. Również tutaj pojawia się wiele opcji wyboru w zakresie kolorystyki, stylu czy ilości zdobień;

  • galeria LED – doskonałe uzupełnienie salonu i idealny sposób na ekspozycję naszej galerii. Cechuje się nowoczesnym wyglądem i łatwością utrzymania czystości;

  • oczka i reflektory – ich zaletą jest to, że możemy zapewnić odpowiednie podświetlenie obrazów poprzez skierowanie światła w odpowiednią stronę.

Zwróćmy uwagę, że rozwiązania przeznaczone do mocowania na ścianie pozwolą uwydatnić kolorystykę i fakturę farby, a także zwrócą uwagę na zdjęcia o szczególnej wartości sentymentalnej. Najlepiej sprawdzą się nad dekoracjami wielkoformatowymi, gdyż przy mniejszych mogłyby przynieść wręcz odwrotny skutek i odwracać uwagę.

Podświetlenie obrazów – o czym pamiętać?

Galeria LED, kinkiety do podświetlania obrazów, lampy stojące, kinkiety galeryjki… Niezależnie od tego, jaki typ lamp zagości w naszym pomieszczeniu, świadomie dobierzmy intensywność i barwę światła. Aby obraz dobrze się prezentował, jego oświetlenie powinno być trzy razy jaśniejsze niż to w całym pomieszczeniu.

Data aktualizacji: 11.06.2024

obrazobrazobrazobraz