LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Montaż oświetlenia na ścianie ocieplonej styropianem

Bezpośrednio po zakończonych pracach związanych z ociepleniem budynku pozostaje jeszcze kwestia dokończenia wielu prac montażowych. Trzeba dokręcić do styropianu lampy, dzwonek, numer domu. Jak wykonać to poprawnie?

Ocieplony budynek z warstwą styropianu zabezpieczonego wełną i podkładem wydaje się trudny do montażu jakichkolwiek elementów zewnętrznych. Tymczasem wystarczy kierować się kilkoma zasadami:

Odpowiednio wyznaczamy miejsce wiercenia, najlepiej przymierzając lampę do ściany. Wyznaczone punkty mocowania dobrze jest oznaczyć krzyżykami, wówczas mamy pewność, że podczas wiercenia, wiertło nie schodzi z wyznaczonych nimi osi otworu.

Zanim rozpoczniemy wiercenia, najpierw punktakiem wykonajmy zagłębienie pośrodku planowanego otworu. Tym samym dużo łatwiej będzie nam solidnie ustawić wiertło. W czasie wiercenia pamiętajmy o odsysaniu pyłu, który gromadzi się w otworze.

SMALL_kinkietSMALL_kinkietSMALL_kinkietSMALL_kinkiet

Całkowita długość otworu powinna być zawsze nieco większa niż długość kołka. Do ścian ocieplanych styropianem dobieramy kołek z bardzo długim gwintem.

Uwaga! Podczas wiercenia bardzo często rozbijamy ścianki otwory poprzez odchylanie wiertarki do tyłu. Do wiercenia w takim materiale, jakim jest styropian nie należy również używać funkcji udaru.

Po wwierceniu kołek powinien być ciasno osadzony. Jeśli z jakiegoś powodu otwór jest większy niż powinien zmieńmy go na szerszy. Wkręt dokręcamy delikatnie tak, aby nie zerwać gwintów kołka. W rezultacie takie mocowanie będzie znacznie osłabione.

Elementy montażowe takiego rodzaju, jak dzwonki, lampki nie są ciężkie. Nie powinniśmy zatem martwić się o to, że wspomniany kołek oraz wkręt nie utrzyma go w miejscu. W razie czego zawsze możemy wykonać próbę na innym fragmencie styropianu. Wkręćmy w niego kołek oraz wkręt, a następnie spróbujmy go siłą dłoni wyciągnąć. Pamiętajmy, na lampę raczej nie będzie działała aż tak duża siła, by oderwać ją od ściany.

Dzwonki, lampki, skrzynki na listy są elementem wykończeniowym naszych domowych elewacji, ale również przedmiotami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania. Są niezbędnym wyposażeniem każdego domostwa, dlatego upewnijmy się, że przymocowaliśmy je trwale do ścian, szczególnie tych, których podłoże zostało wcześniej ocieplone.

SMALL_kinkietcaSMALL_kinkietcaSMALL_kinkietcaSMALL_kinkietca