LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Światło rozproszone, bezpośrednie i pośrednie – zasady doboru lamp

Oświetlenie, jako niezbędny element domowej dekoracji, przede wszystkim ubarwia wnętrze sztucznym światłem, które jest każdemu z nas niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Lampa, która emituje światło rozproszone z pewnością sprawdzi się w przestronnym wnętrzu gościnnym. Dopełnieniem lamp tego typu będą mniejsze i często bardzo dekoracyjne oprawy, które poprzez swoją konstrukcję doświetlają dane wnętrze punktowo.

oświetlenie wnętrzaoświetlenie wnętrzaoświetlenie wnętrzaoświetlenie wnętrza

Aby wybrane przez nas oświetlenie spełniało swoją funkcję, konieczny jest wybór takiej lampy, która ze względu na swoją konstrukcję pozwoli dopasować kierunek oraz natężenie światła do warunków panujących w pomieszczeniu.

Pytania, jakie warto sobie zadać w momencie wyboru oświetlenia to:

Jakie funkcje będzie pełniło nasze pomieszczenie – czy będzie to pokój dzienny, czy wnętrze do pracy, a może sypialnia,

Czy w pokoju znajdzie się stół – jeśli tak to jaką rolę będzie spełniał – bardziej jadalnianą czy do pracy,

Jak duże jest nasze pomieszczenie i ile osób będzie z niego korzystało – wówczas będzie trzeba je podzielić na funkcjonalne strefy do rozrywki oraz wypoczynku.

Oświetlenie: dekoracyjne, użytkowe a także bardzo efektowne

Współczesne produkty do oświetlenia wnętrz mogą pełnić różnoraką funkcję. Poprzez finezyjne i dość oryginalne kształty będą dekorowały wnętrze, z uwagi na różne możliwości świetlne, zapewnią także dostateczną ilość światła.

Zasada prawidłowego doboru oświetlenia do wnętrz domowych zakłada, by dobrać kilka mniejszych źródeł o małej mocy, aniżeli jedno główne. Takie równomierne rozłożenie lamp pozwala bowiem uzyskać przyjemny, a przede wszystkim również komfortowy nastrój w pomieszczeniu.

Oprawy oczkowe ruchome kwadratowe ANS-Lighting 3 x 50 W GU10 złotyOprawy oczkowe ruchome kwadratowe ANS-Lighting 3 x 50 W GU10 złotyOprawy oczkowe ruchome kwadratowe ANS-Lighting 3 x 50 W GU10 złotyOprawy oczkowe ruchome kwadratowe ANS-Lighting 3 x 50 W GU10 złoty

Warto pamiętać, aby barwa światła była przemieszana. W ten sposób można uzyskać wrażenie światła przechodzącego w różne tony.

W aranżacji wnętrz panuje także takie określenie, jak olśnienie. Wskazuje się nim na wnętrze, gdzie dobór źródła światła o zbyt mocnej barwie powoduje niekomfortowe uczucie. Szczególnie jest to widoczne we wnętrzach z białymi ścianami, gdzie dominuje intensywne i ostre światło.

Odwrotną sytuacją jest z kolei niedostateczne oświetlenie wnętrza. W takiej sytuacji pomieszczenie wydaje się ciemne, a barwy przytłumione.

Idealną receptą na obejście zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji jest przemieszanie źródeł światła pośredniego oraz bezpośredniego czyli kilka lamp stojących, ściennych, sufitowych. Atutem takiego rozwiązania będzie możliwość zmiany ustawienia poszczególnych źródeł w zależności od planowanej aranżacji.

Pamiętajmy: rozproszone źródło światła warto umieścić np. w strefie wypoczynkowej w salonie. Sprawdzi się także w kuchni oraz sypialni. Światłem punktowym, dobrze jest doświetlić blaty kuchenne, lustra, stoliki nocne oraz stół.

Data publikacji: 01.12.2016