Aby wybrane przez nas oświetlenie spełniało swoją funkcję, konieczny jest wybór takiej lampy, która ze względu na swoją konstrukcję pozwoli dopasować kierunek oraz natężenie światła do warunków panujących w pomieszczeniu.
Pytania, jakie warto sobie zadać w momencie wyboru oświetlenia to:
Jakie funkcje będzie pełniło nasze pomieszczenie – czy będzie to pokój dzienny, czy wnętrze do pracy, a może sypialnia,
Czy w pokoju znajdzie się stół – jeśli tak to jaką rolę będzie spełniał – bardziej jadalnianą czy do pracy,
Jak duże jest nasze pomieszczenie i ile osób będzie z niego korzystało – wówczas będzie trzeba je podzielić na funkcjonalne strefy do rozrywki oraz wypoczynku.
Oświetlenie: dekoracyjne, użytkowe a także bardzo efektowne
Współczesne produkty do oświetlenia wnętrz mogą pełnić różnoraką funkcję. Poprzez finezyjne i dość oryginalne kształty będą dekorowały wnętrze, z uwagi na różne możliwości świetlne, zapewnią także dostateczną ilość światła.
Zasada prawidłowego doboru oświetlenia do wnętrz domowych zakłada, by dobrać kilka mniejszych źródeł o małej mocy, aniżeli jedno główne. Takie równomierne rozłożenie lamp pozwala bowiem uzyskać przyjemny, a przede wszystkim również komfortowy nastrój w pomieszczeniu.
Warto pamiętać, aby barwa światła była przemieszana. W ten sposób można uzyskać wrażenie światła przechodzącego w różne tony.
W aranżacji wnętrz panuje także takie określenie, jak olśnienie. Wskazuje się nim na wnętrze, gdzie dobór źródła światła o zbyt mocnej barwie powoduje niekomfortowe uczucie. Szczególnie jest to widoczne we wnętrzach z białymi ścianami, gdzie dominuje intensywne i ostre światło.
Odwrotną sytuacją jest z kolei niedostateczne oświetlenie wnętrza. W takiej sytuacji pomieszczenie wydaje się ciemne, a barwy przytłumione.
Idealną receptą na obejście zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji jest przemieszanie źródeł światła pośredniego oraz bezpośredniego czyli kilka lamp stojących, ściennych, sufitowych. Atutem takiego rozwiązania będzie możliwość zmiany ustawienia poszczególnych źródeł w zależności od planowanej aranżacji.
Pamiętajmy: rozproszone źródło światła warto umieścić np. w strefie wypoczynkowej w salonie. Sprawdzi się także w kuchni oraz sypialni. Światłem punktowym, dobrze jest doświetlić blaty kuchenne, lustra, stoliki nocne oraz stół.