Lampy stojące do salonu − podpowiadamy, jak rozświetlić pokój!

Lampy stojące do salonu upiększają wnętrze, dostarczając niezbędną wiązkę światła rozproszonego lub skierowanego w określoną stronę w pomieszczeniu. Ciekawe lampy stojące to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla pokoju, ale także wspaniała dekoracja, o której nie sposób zapomnieć podczas tworzenia spójnej aranżacji. Zobacz, jaka lampa do salonu najlepiej wkomponuje się w Twoje wnętrze.

Przejdź do następnych akapitów:
Jak rozświetlić pokój dzienny? Czyli jak wybrać lampę do salonu?
Jaka lampa do salonu? Ich funkcje i rodzaje
Lampy stojące do salonu i jadalni − komplet stworzy spójne wnętrze
Lampy stojące do salonu − wybierz opcję dla siebie!
 

Jesteś już na etapie ostatecznego wykończenia mieszkania? A może chcesz odświeżyć nieco aranżację swojego ukochanego wnętrza? Czasem niewielkie nawet zmiany potrafią nadać salonowi zupełnie nowy wygląd. Przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni niezwykle ważną funkcję spełnia oświetlenie. Gra światłem w salonie to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie. Dobrze usytuowana lampa, o odpowiednim natężeniu światła oraz właściwej barwie, potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat. Co więcej, sama rzeźba klosza czy podstawy to bardzo istotny element dekoracyjny. W artykule wskażemy ciekawe przykłady dekoracyjnych lamp, na które warto zwrócić uwagę w mieszkaniach, gdy zależy Ci na zachowaniu interesujących dekoracji.

Jak rozświetlić pokój dzienny? Czyli jak wybrać lampę do salonu?
Salon, czyli inaczej pokój dzienny, to najbardziej reprezentatywna strefa Twojego mieszkania. Wnętrze to bowiem aranżujesz nie tylko dla siebie i własnej wygody, ale i dla cieszenia oka Twoich gości. Można więc powiedzieć, że pokój dzienny, zwany też bardzo często po prostu dużym pokojem, to miejsce, którym chcesz się pochwalić. Dlatego żaden jego fragment i zawarty w nim element nie powinien być przypadkowy. Tyczy się to również rozplanowania oświetlenia i lamp − stojących, stolikowych czy wiszących.

Jak rozświetlić pokój dzienny? Oświetlenie w salonie należy podzielić na trzy kategorie: główne, dekoracyjne oraz zadaniowe. Pokój z pewnością rozjaśnisz dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu górnemu, czyli właśnie głównemu, które ma zazwyczaj dokładnie doświetlić całą powierzchnię pokoju. W przypadku kiedy salon jest dość duży, jedna lampa wisząca może nie wystarczyć. W takiej sytuacji dobrze jest zaplanować strategicznie oświetlenie sufitowe, np. ukryte w obniżonym suficie oświetlenie LED lub punktowe halogeny, które pomogą dotrzeć wiązkom światła w każde miejsce pokoju. 

Inną rolę odgrywają kinkiety, lampy stołowe czy właśnie lampy stojące. Te zapewniają zwykle bardziej intymne i punktowe światło. Mogą być to akcesoria dekoracyjne lub zadaniowe. Lampa podłogowa do salonu może spełniać obydwie role: z jednej strony budować nastrój i upiększać pomieszczenie, z drugiej stanowić punktowe źródło światła do czytania.

Oświetlenie salonu potrafi doskonale dopełnić aranżację wnętrza. Nie bój się nastrojowego, przydymionego światła lub jedynie jasnych punktów. Kontrasty cienia i blasku kreują wieczorami i nocą ciekawą kompozycję. 

Jaka lampa do salonu? Ich funkcje i rodzaje
Zanim zdecydujesz się na konkretny model lampy stojącej do salonu, warto rozważyć kilka kwestii:

jakie światło ma dawać lampa  i co ma oświetlać?

jak dużą przestrzeń masz na lampę?

jaki styl ma wnętrze salonu?

Lampa stojąca do salonu − barwa światła

Chodzi tu przede wszystkim o natężenie oraz barwę światła. Tak naprawdę regulować możesz to w dużej mierze, dobierając odpowiednie żarówki do lampy stojącej. Jeżeli chcesz wyposażyć salon w ciekawy model, który ma dawać bardzo lekkie, przydymione światło, postaw na oświetlenie o temperaturze między 1000-3000 K. Światło o temperaturze między 3300 K a 5300 K jest neutralne − białe, a powyżej tej wartości − niebiesko-białe, które najczęściej określa się światłem dziennym. 

Ciepłe, żółte tony lampy wprowadzają atmosferę relaksu i mają za zadanie przygotowywać Twój organizm do nocnego odpoczynku. Światła o tonie niebieskim  najczęściej stosuje się w przestrzeniach do pracy, ponieważ pobudzają i energetyzują.

Kolejna kwestia dotyczy tego, co ma oświetlać lampa stojąca w salonie. Kiedy aranżujesz kącik do czytania, wybierz najlepiej światło punktowe, którego strumień będzie skierowany w miejsce, gdzie będziesz trzymać książkę lub tablet. Jeżeli zaś chcesz w salonie stworzyć alternatywne do górnego, oświetlenie ogólne lub przynajmniej doświetlić światłem rozproszonym daną część pomieszczenia, możesz wybrać lampy z rozłożystym kloszem, który rozszerza się ku górze. Rozchodzący się strumień światła skierowany jest ku sufitowi. Wykorzystanie takiej ciekawej lampy do salonu to ciekawa droga środka pomiędzy mocnym źródłem światła sufitowego, a delikatnymi lampami punktowymi. 

Innym rozwiązaniem będą lampy o prostych kloszach, które nie kreują jednolitej wiązki światła, jednak nie stanowią również oświetlenia rozproszonego ku górze. Abażury owalne lub stożkowe, ale skierowane szeroką podstawą ku dołowi, oświetlają raczej niższe partie salonu, są bardziej kameralne i dyskretne. 

Istnieje też kategoria lamp stojących, których głównym zadaniem,, nie jest wcale bycie źródłem oświetlenia. Coraz częściej we wnętrzach wykorzystuje się tzw. lampy dekoracyjne, których ciekawa konstrukcja stanowi raczej ozdobną, emitującą delikatne światło rzeźbę, aniżeli klasyczne źródło światła. 

lampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonu

Ciekawe lampy stojące − przestrzeń i bliskość kontaktu

O tym, jakie oświetlenie chcesz zastosować we wnętrzu warto postanowić już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dotyczy to także dość mobilnych lamp stojących czy stołowych. Dlaczego? To proste: chodzi o strategiczne rozmieszczenie kontaktów. Choć oczywiście sprawę możesz załatwić odpowiednią listwą czy przedłużaczem, nikt nie lubi ciągnących się po podłodze kabli. 

Zwróć też uwagę, że niektóre lampy stojące zajmują miejsce. Jeżeli masz do urządzenia salon mikroskopijnych rozmiarów, zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie naścienne lub stolikowe. W przypadku dużej przestrzeni, zwłaszcza minimalistycznej, możesz pozwolić sobie nawet na modny trójnóg.

Ładna lampa do salonu − jaki styl wybrać?

Lampy stojące do salonu powinny przede wszystkim dopełniać charakter miejsca. Wybierając styl lampy, dopasuj go do całości aranżacji. W oświetleniu wewnętrznym dużą rolę odgrywają lampy wiszące, choć nie należy pomniejszać także roli oświetlenia stojącego. Warte uwagi są produkty o geometrycznie rozbudowanych kształtach – posiadają często klosz w kształcie trójkąta, rombu czy też koła. Stanowią niejako rusztowanie, siatkę, która nie jest już niczym zabudowana – żarówka zostaje na wierzchu. Taki surowy układ klosza, w którym brak częściowo zabudowanych ścianek, to domena oświetlenia industrialnego, surowego, ale łatwego do włączenia w aranżację wnętrz skandynawskich czy loftowych. W industrialnych przestrzeniach sprawdzą się także mocne, funkcjonalne lampy (przydatne zwłaszcza osobom wykonującym makijaż lub influencerom nagrywającym materiały wideo). W takich mocnych, surowych pomieszczeniach sprawdzi się nawet czarna lampa do salonu, która rozbłyśnie romantycznym, przydymionym światłem. 

Lampy o stożkowych lub walcowych tradycyjnych kloszach dopełnią salon nowojorski lub w stylu glamour. 

W atrakcyjnym oświetleniu nowoczesnych wnętrz nie brakuje również barwnych połączeń. Klosz może mieć tutaj barwę mocnej i eleganckiej miedzi, srebra czy złota. Wszystko po to, aby choć na chwilę zapomnieć o stonowanym oświetleniu, gdzie główną rolę odgrywały szklane klosze wykonane z transparentnego lub mlecznego materiału. Te ostatnie zresztą świetnie sprawdzą się we wnętrzach vintage lub retro, gdzie szkło często łączyło się z drewnem, jak w przypadku tej stylizowanej na lata 50. lampie. W ciekawych projektach wnętrzarskich nawet drobne elementy oświetlenia posiadają oryginalnie dobraną kolorystykę, nadając lampom charakteru i nowoczesnego wydźwięku. Lampy wiklinowe to doskonałe uzupełnienie salonu etno lub rustykalnego. 

Spośród różnorodnych modeli oświetlenia będących na topie, warto zwrócić uwagę na lampy miedziane z otwartym kloszem, przez który widzimy żarówkę, oraz lampy na trójnogu – pięknie wyglądające w salonie nieopodal kanapy. Tak różnorodne modele otrzymują znamiona luksusowych dekoracji, ale również dodatkowe funkcje do spełnienia. Mogą być wyposażone w półkę, na której ułożymy gazety lub w wieszak na drobne akcesoria.

Lampy stojące do salonu i jadalni − komplet stworzy spójne wnętrze
Częstym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie jest łączenie salonu z jadalnią. W takim układzie warto zastanowić się nad połączeniem lamp stojących oraz wiszących lub stołowych. W ten sposób możesz stworzyć swojego rodzaju kontynuację wnętrza. 

W części jadalnianej najważniejszą funkcję spełnia lampa zawieszona nad stołem. Nawet jeżeli lampy nie będą stanowić identycznego kompletu, możesz wybrać oświetlenie korespondujące kształtem, materiałem, z którego zostały wykonane lub kolorem. Do wiszącej lampy z czarnym płaskim kloszem możesz dobrać oświetlenie o identycznej konstrukcji, tylko w wersji stojącej, którą ustawić możesz nad fotelem lub kanapą.

lampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonulampy-stojace-do-salonu

Lampy stojące do salonu − wybierz opcję dla siebie!
Lampa stojąca potrafi doskonale uzupełnić wnętrze. Będzie nie tylko źródłem światła, ale i ozdobą całego pomieszczenia. Przed dokonaniem wyboru, zastanów się, jaką powinna spełniać funkcję, ile masz na nią miejsca i jaki styl oświetlanie wkomponuje się w Twój salon. Wiele modeli lamp stojących znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 29.12.2016