I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się komfortowo, w półmroku możemy się zrelaksować i odpocząć, a ostre, białe światło pobudza nas do działania. Podpowiadamy, jak stworzyć dobrze oświetlone strefy w naszych domach i mieszkaniach oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp do każdego z pomieszczeń.

Oświetleniowe ABC
salon

Rozmieszczenie źródeł światła często sprawia wrażenie przypadkowego. Zadbaj, by wszystko było na swoim miejscu. Ważne jest, aby każda przestrzeń miała odpowiednio dobrane oświetlenie, które współgra z jego charakterem i przeznaczeniem. Aranżując kolejne pomieszczenia, weźmy pod uwagę nie tylko design, ale także wielkość i rodzaj lamp oraz moc żarówki. To pozwoli nam w pełni cieszyć się odpowiednią ilością światła, która właściwie spełnia swoje zadanie.

Jakie oświetlenie do salonu?

Salon to przede wszystkim strefa relaksu. Ważne, by dobrze dobrane światło temu sprzyjało. Miejsce do wieczornego odpoczynku z książką czy dobrym filmem pomoże nam wyznaczyć duża lampa podłogowa ze strumieniem światła skierowanym w dół ustawiona przy kanapie lub fotelu lub lampa z rozproszonym źródłem światła, którą ustawimy na stoliku lub komodzie. Lampa stojąca pomoże oświetlić pomieszczenie oraz wyróżnić elementy wystroju wnętrza, które powinny zostać podkreślone na tle całej aranżacji, ale często sama w sobie może być także jego ozdobą. Wyjątkowy nastrój pomogą wyczarować także ledowe podświetlenia ścian, mebli, luster czy obrazów, które delikatnie oświetlą całe pomieszczenie, jednak bez zbytniego rozpraszania uwagi podczas wieczornego oglądania telewizji.

Jakie oświetlenie do jadalni?

Jadalnia to miejsce wyjątkowe. To właśnie tutaj siadamy z rodziną do wspólnych posiłków, przyjmujemy gości i spotykamy się z przyjaciółmi. Najlepszym wyborem będą lampy wiszące, ulokowane tuż nad stołem. W ten sposób nie tylko dobrze oświetlimy jego blat, lecz także stworzymy przyjemną atmosferę w całym pomieszczeniu, a odpowiednia barwa światła sprawi, że potrawy będą wyglądały jeszcze apetyczniej!

Jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego?

pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym musimy zadbać o oświetlenie

W pokoju dziecięcym musimy zadbać o oświetlenie wielopunktowe, najlepiej o różnej intensywności. Pamiętajmy, by dostosować je do potrzeb i wieku dziecka. Niemowlęta będą potrzebowały półmroku (lampki nocne, kinkiety z żarówkami o małej mocy), kilkulatki jasnej przestrzeni do zabawy (żyrandol, oczka halogenowe), a dzieci w wieku szkolnym kącika do nauki z praktyczną lampką na biurku oraz osobnego miejsca do relaksu, (kinkiety i spoty nad łóżkiem).

Jakie oświetlenie do sypialni?

sypialnia

W sypialni można zamienić klasyczne lampki nocne na te zwisające z sufitu - to ostatnio bardzo modne rozwiązanie! Możesz wykorzystać lampy wiszące oraz światło ogólne, np. w postaci żyrandola w centralnym punkcie pomieszczenia, który dobrze oświetli wszystkie zakamarki naszej sypialni, ułatwiając nam np. wieczorne przetrząsanie szafy czy komody. A kiedy jesteśmy już przy szafie, w niej również powinno zagościć dodatkowe oświetlenie. Mogą to być spoty, reflektorki, oczka lub lampy kierunkowe.

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Przedpokój jest miejscem, do którego wchodzimy od razu po przekroczeniu progu domu. Łącznie z korytarzem stanowią ciąg komunikacyjny, w którym przebywamy kilka razy dziennie, w różnych porach dnia. Zazwyczaj zainstalowana jest w nim obszerna szafa z przesuwnymi lustrzanymi drzwiami lub wieszaki na ubrania. Oba pomieszczenia często nie mają dostępu do okna, powinniśmy więc szczególnie zadbać o ich dobre doświetlenie. Możemy zamontować na suficie lampy sufitowe typu: plafon, lampy punktowe, lampy szynowe, lampy liniowe, lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe, a także profile ledowe czy kinkiety ścienne. 

W tego typu pomieszczeniach raczej nie montuje się lamp wiszących, ponieważ przeszkadzają one w swobodnym przemieszczaniu się czy dostępie do garderoby. Odpowiednią lampę dobierzmy mając na uwadze rozmiar i kształt przedpokoju lub korytarza, jego umieszczenie względem innych pomieszczeń (czy jest on otwarty na salon lub kuchnię czy nie), a także do stylu i charakteru wnętrza.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Łazienka to z reguły niewielkie pomieszczenie bez dostępu do naturalnego światła. Dobrze dobrane oświetlenie będzie miało walory nie tylko użytkowe, ale także dekoracyjne. Dekoracyjność lamp może przejawiać się w różny sposób, zarówno w kształcie, formie, fakturze, jak i sposobie oświetlania danej strefy lub wybranych przedmiotów (np. toaletka).

Warto pomyśleć nad instalacją głównego źródła światła, które oświetli całą łazienkę oraz punktowych źródeł światła, które wydzielą przestrzeń i oświetlą część pomieszczenia z umywalką i lustrem. Dobrym pomysłem jest także miejscowe podświetlenie ledowe.

W centralnym punkcie łazienki zawiesić może zarówno zdobne żyrandole, klasyczne plafony czy oczka LED. Natomiast przy lustrze sprawdzą się kinkiety ścienne, które doświetlą strefę, w której wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne.  


 

porada dorotyporada dorotyporada dorotyporada doroty