LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe - Inspiracje i porady

Odpowiednie oświetlenie schodów zapewnia większe bezpieczeństwo wszystkim przemieszczającym się pomiędzy kondygnacjami budynku. Jednocześnie przekłada się na świetny wygląd klatki schodowej. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych opraw schodowych, które gwarantują wydajne i estetyczne podświetlenie schodów. W tym artykule można znaleźć wiele inspiracji i porad, jak skutecznie zadbać o ten element wystroju.

Najważniejsze kwestie związane z oświetleniem schodów
oswietlone schody

 

  • Jasność oświetlenia schodowego:

 

Oświetlenie schodowe powinno być nieco delikatniejsze niż pozostałe źródła światła zastosowane w domu. Wynika to z tego, że zadaniem takich opraw jest podświetlanie stopni, a nie pełne rozświetlenie pomieszczenia. Wszak schody są jedynie miejscem, w którym się przemieszcza i nie wykonuje się na nich żadnych ważnych czynności, do których potrzebne jest mocne światło. Dla takich opraw schodowych kluczowe jest, aby podświetlały schody przede wszystkim w nocy, umożliwiając bezpieczne wchodzenie lub schodzenie. Zaletą zastosowania słabszych żarówek jest także mniejsze zużycie energii i niższe koszty. 

 

  • Kształt oprawy schodowej:

 

Źródła światła przeznaczone do zastosowania na schodach różnią się od zwykłych oczek odpowiednim kształtem. Dzięki niemu koncentrują wiązkę światła na stopniach, pozwalając na najbardziej wydajne wykorzystanie oświetlenia. Co więcej, taka budowa umożliwia uniknięcie sytuacji, w której podczas wchodzenia lub schodzenia i jednoczesnego patrzenia na stopnie, dojdzie do oślepiania użytkownika schodów.

 

  • Liczba włączników na schodach:

 

Oświetlenie schodów powinno być kontrolowane przez co najmniej dwa włączniki. Jeśli klatka schodowa jest bardziej rozbudowana i dłuższa, a schody dodatkowo posiadają załamanie, to warto zastosować kolejne włączniki w najbardziej newralgicznych miejscach. 

 

  • Automatyczne oświetlenie:

 

Dobrą alternatywą dla kilku włączników jest zastosowanie światła uruchamianego czujnikiem ruchu. Dzięki temu gdy ktoś zbliży się do schodów, automatycznie zostanie włączone oświetlenie. Dodatkowo zwiększy to bezpieczeństwo, w szczególności na bardzo ciemnych klatkach schodowych, gdyż nie będzie konieczności poszukiwania włącznika. 

 

Jakie są rodzaje opraw oświetleniowych na schody? 

 

Istnieje kilka sposobów oświetlenia schodów. Podstawowym rozwiązaniem jest tradycyjne oświetlenie klatki schodowej wiszącymi lampami lub kinkietami, jednakże coraz popularniejsze jest doświetlanie stopni specjalnymi oprawami schodowymi czy taśmami LED. Chociaż duże źródła światła są niezbędne do pełnego rozświetlenia pomieszczenia, to takie dodatkowe lampy zwiększają bezpieczeństwo na schodach i umożliwiają korzystanie z nich po nocy bez rozbudzania użytkowników. Poniżej można znaleźć więcej informacji na temat każdego z tych rozwiązań. 

 

  • Lampy wiszące i kinkiety:

 

Aby skutecznie oświetlić schody, konieczne jest zastosowanie kilku lamp. Warto przy tym pamiętać, że zadbanie o wydajne oświetlenie na schodach to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa. Jako że w niektórych klatkach schodowych niemożliwe jest zastosowanie lamp wiszących, to częściej wybieranym rozwiązaniem są kinkiety. Rozmieszczając je w regularnych odstępach, można uzyskać naprawdę wydajny system oświetleniowy na klatce schodowej. Zajmują niewiele miejsca i dostępne są w sprzedaży w przeróżnych kształtach, tak iż z łatwością można dopasować takie, które świetnie wkomponują się w wystrój pozostałych pomieszczeń. 

 

  • Oprawy schodowe:

 

Oprawy schodowe zapewniają bardziej skupione źródło światła, które umożliwia podświetlenie samych stopni. Wyglądają bardzo estetycznie i nadają schodom wyjątkowego charakteru, sprawiając, że klatka schodowa jest nie tylko użytkowym pomieszczeniem, ale również doskonale się prezentującym. W sprzedaży dostępne są oprawy o przeróżnych kształtach - kwadratowe, okrągłe czy nieregularne. Mają bardzo małe rozmiary, co sprawia, że wyglądają bardzo dyskretnie. 

 

Światło emitowane przez oprawy schodowe cechuje się niską intensywnością. Jego zadaniem nie jest pełne oświetlenie klatki schodowej, lecz jedynie doświetlenie stopni, tak aby zagwarantować wysokie bezpieczeństwo na klatce schodowej. Oprawy schodowe mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. 

 

  • Taśmy LED do schodów:

 

Alternatywą dla oczek schodowych są taśmy LED. Można je przymocować wzdłuż ściany, tak aby biegły przez całą długość schodów od niższej do wyższej kondygnacji. Alternatywnie mogą być rozmieszczane tuż pod progami stopni. Rozwiązanie uzależnione jest nie tylko od pomysłu i upodobań użytkowników, ale również konstrukcji samych schodów. Taśmy LED mogą być uruchamiane włącznikiem, lecz dostępne są w sprzedaży także takie, które zaświecą się automatycznie dzięki czujnikowi ruchu. Ciekawym uzupełnieniem wystroju są kolorowe taśmy LED. Można dostosowywać kolor emitowanego przez nie światła w zależności od nastroju czy pory dnia lub roku. 

 

Jak rozmieścić oprawy schodowe?
schody na zewnątrz

 

Oczywiście takie oświetlenie można rozmieszczać w przeróżny sposób, każdorazowo dostosowując je do danego projektu i klatki schodowej, ale uniwersalna metoda to montaż oprawek w odległościach 50-100 cm. Alternatywną metodą jest policzenie liczby stopni i podzielenie ich na równe odcinki. Rozmieszczenie takich lamp należy także dostosować do tego, jakie mają oprawki i o jakiej mocy żarówki wykorzystują. 

 

Jakie światło do opraw schodowych?

 

W oprawach schodowych można stosować światło o różnym charakterze - od zimnego po ciepłe. Pierwsze będzie w szczególności przydatne, gdy w domu są osoby mające problemy z poruszaniem i użytkownikom zależy na maksymalnym bezpieczeństwie. Ciepłe światło świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wystarczy delikatne oświetlenie, które jednocześnie wprowadzi przyjemną atmosferę. Korzystając z taśm LED, w niektórych modelach można z łatwością dostosowywać charakter światła w zależności od aktualnych potrzeb. 

 

Oprawy schodowe - kilka inspiracji 

 

Oczka schodowe różnią się kształtami i kolorami. Uniwersalnym rozwiązaniem będą te w kolorze białym. Ich obudowa nie rzuca się w oczy, tak więc takie modele skupiają uwagę wyłącznie na świetle. To świetne rozwiązanie do eleganckich i minimalistycznych wnętrz. Takie oprawy będą bardzo dobrze prezentować się zarówno na ścianach pomalowanych farbami, jak i pokrytych wyszukanymi tapetami. 


 

Bardzo eleganckie są oprawy schodowe srebrne. Są one adresowane do tych, którzy chcą potraktować oprawy schodowe nie tylko w praktyczny sposób, ale również jako ozdobę. Alternatywą dla nich są oprawy oświetleniowe na schody w kolorze złotym. Doskonale sprawdzą się w aranżacjach utrzymanych w stylistyce retro czy glamour. To także znakomite rozwiązanie w domach z wystrojem o klasycznej stylistyce, czy gdzie znajduje się dużo antyków.