Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe

Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe

Odpowiednie oświetlenie schodów zapewnia większe bezpieczeństwo osobom wchodzącym na piętro i schodzącym. Jednocześnie przyczynia się do podniesienia estetyki aranżacji. Wybieranie opraw schodowych może przynieść wiele radości – w końcu usprawniamy i upiększamy swoje mieszkanie. Na co zwracać wówczas uwagę?

oswietlone schodyOświetlenie schodów – najważniejsze kwestie

Oświetlenie schodowe to szczególny rodzaj oświetlenia mieszkania. Rządzi się ono własnymi prawami. Warto wiedzieć na przykład o tym, że powinno być delikatniejsze, a zatem cechować się niższym natężeniem od oświetlenia w reszcie pomieszczeń. Różnica wynika z faktu, iż na schodach nie wykonujemy ważnych czynności – nie musimy skupić się na pracy ani dostrzegać szczegółów. Światło nie powinno razić nas w oczy ani oślepiać. Żarówki o wyższej mocy to także większy wydatek.

Oświetlenie na schodach powinno być kontrolowane przez co najmniej dwa łączniki. Jeśli droga, którą pokonujemy, jest bardzo długa, a schody mają załamanie, tam również powinien znaleźć się łącznik. Warto korzystać z diod LED – są praktyczne oraz przyczyniają się do obniżenia opłat za prąd.

Oprawy schodowe i inne rodzaje oświetlenia schodowego

Istnieje kilka sposobów na oświetlenie schodów. Mniej popularne, bo odznaczające się niższą funkcjonalnością, są lampy wiszące. Jedna nigdy nie oświetli całych schodów, więc dla uzyskania właściwego efektu trzeba zawiesić co najmniej kilka.

Znacznie chętniej wybierane są kinkiety. Nie zabierają wiele miejsca i mogą być regularnie rozstawione, co zapewnia dokładne oświetlenie. Podobną funkcję spełniają oprawy schodowe, choć te umieszcza się dużo niżej, bo tuż nad stopniami. Zamiennie nazywane są oczkami bądź lampami przypodłogowymi.

Czy wiesz, że...?

Popularne oczka to oprawy schodowe LED. Stosuje się je nisko, co kilka stopni. Ich wygląd uzależniony jest od serii. Mogą być kwadratowe, okrągłe bądź nieregularne, ale zawsze drobne. Płynące z nich światło powinna cechować niewielka intensywność. Warto także wybrać model zapewniający odpowiednie rozproszenie. W przeciwnym wypadku osoba dopiero wchodząca na schody może zostać oślepiona oprawami umieszczonymi wyżej. Ponadto niektóre oczka działają na czujnik ruchu – po wykryciu go włączają się same!

schody na zewnątrzJak rozmieścić oprawy schodowe?

Uniwersalne wytyczne dotyczące montowania opraw schodowych brzmią tak, że oczka powinno się montować w odległości od 50 do 100 cm między każdym. Alternatywna metoda to policzenie liczby stopni i podzielenie ich na równe odcinki. Musimy pamiętać, że wiele zależy od rodzaju oprawy oraz mocy żarówek, które w niej występują.

Światło z opraw schodowych musi być skierowane lekko w dół. Dzięki temu nie tylko obejmuje stopnie, ale również ogranicza ryzyko oślepienia osoby wchodzącej po schodach. Przy odpowiedniej odporności na wilgoć oczka mogą być montowane także na schodach przed domem.

Oprawy schodowe – modele i design

Oczka schodowe różnią się kształtem i kolorem. Uniwersalne i pasujące do każdego domu są oprawy białe. Ich obudowa nie rzuca się w oczy, więc modele te skupiają całą uwagę patrzącego na świetle. To świetne rozwiązanie do wnętrz eleganckich i minimalistycznych. Zapewnia większe bezpieczeństwo, nie rozpraszając uwagi podczas korzystania ze schodów. Oprawy pięknie prezentują się zarówno na ścianach pomalowanych farbą, jak i finezyjnych tapetach.

Eleganckie i zwracające uwagę są oprawy schodowe srebrne. Mają różne kształty obudowy oraz powierzchnie emitowania światła. W zależności od modelu mogą dawać światło białe, ciepłe bądź zimne. Za ich pomocą nadamy klatce schodowej dowolny charakter – uczynimy ją elegantszą lub przytulniejszą.

Ciekawe są także oczka o barwie złotej, idealne do aranżacji w stylu retro oraz wnętrz urządzonych na bogato. Są mniej popularne od srebrnych i białych, jednak warto stosować je w domach starodawnych, gdzie znajdują się wzorzyste dywany, świeczniki i klasyczne obrazy w ciężkiej ramach.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej
Klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny w piętrowych domach jednorodzinnych, a także budynkach mieszkalnych. Współczesnych metod na jej wykończeni...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie domu?

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie domu?
Podstawową rolą każdego oświetlenia jest umożliwienie domownikom wygodnego widzenia. To z kolei będzie zależało nie tylko od indywidualnych potrzeb i ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe