Jak oświetlić klatkę schodową? 5 rozwiązań

Oświetlenie schodów i przestrzeni, w której się one znajdują, jest zadaniem wymagającym dobrego zaplanowania. Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej jest niezbędne do tego, aby poruszać się po niej w pełni bezpiecznie. Dowiedz się, jak oświetlić klatkę schodową w prawidłowy sposób oraz jakich błędów unikać podczas projektowania funkcjonalnego systemu oświetlenia w tym miejscu.

Jak oświetlić klatkę schodową – sprawdzone pomysły

Właściwe oświetlenie klatki schodowej wpływa na komfort i bezpieczeństwo korzystania z ciągu komunikacyjnego. Jest też ważne ze względów estetycznych – starannie dobrane do aranżacji wnętrza lampy na klatkę schodową mogą stać się ozdobą pomieszczenia. 

Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na kilka kwestii. Miej na uwadze, że lampy w korytarzu nie powinny mieć postaci lamp wiszących, które utrudniają swobodne poruszanie się na klatce. Źródła światła powinny natomiast charakteryzować się wysoką intensywnością, która zapewni odpowiednią widoczność na klatce schodowej. 

Zobacz, jak oświetlić klatkę schodową w domu lub bloku wielorodzinnym, aby cieszyć się funkcjonalnym, estetycznym i bezpiecznym pomieszczeniem.

Lampy sufitowe z kloszem

Na klatce schodowej dobrze sprawdzają się lampy sufitowe z zakrytym kloszem. Najlepiej zamontować je w pomieszczeniach, które nie są zbyt wysokie. Miej bowiem na uwadze, że w przypadku awarii, np. przepalenia żarówki, konieczne jest dostanie się do lampy w celu naprawy usterki. To w sytuacji zbyt wysokiego sklepienia może wymagać wręcz kaskaderskich umiejętności.

Kinkiety – polecany sposób na to, jak oświetlić klatkę schodową

Na bardzo wysokich korytarzach znakomicie sprawdzają się kinkiety ścienne. Są one ogólnie dostępne, więc wykręcenie żarówki w razie jej przepalenia nie będzie trudne. Światło kinkietu dociera do każdego zakamarka klatki schodowej. Jego zaletą jest też wygląd – oświetlenie tego rodzaju wydaje się bardziej efektowne niż lamp sufitowych z kloszem. Nowoczesne kinkiety wyróżniają się interesującymi oprawami, dzięki którym mogą udekorować klatkę schodową.

Diody montowane w suficie podwieszanym

Jak oświetlić klatkę schodową innym sposobem? Alternatywą dla kinkietów ściennych i lamp wiszących z kloszem mogą stać się diody montowane w suficie podwieszanym. To bardzo ciekawe, delikatne źródło światła, które daje wspaniałe refleksy świetlne. Efektownie prezentuje się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie.

Zobacz także: Oświetlenie piwnicy – z prądem i bez prądu. Sprawdź dostępne rozwiązania

/jak-oswietlic-klatke-schodowa/jak-oswietlic-klatke-schodowa/jak-oswietlic-klatke-schodowa/jak-oswietlic-klatke-schodowa

Jak oświetlić klatkę schodową? Postaw na lampy z czujnikiem ruchu

Na to, jakie oświetlenie na klatkę schodową wybrać, wpływa w dużej mierze wymagana przez użytkowników funkcjonalność źródeł światła. Jeśli poszukujesz praktycznej lampy, która reaguje na pojawiających się w korytarzu mieszkańców, wybierz lampę z czujnikiem ruchu. 

To bardzo funkcjonalny rodzaj oświetlenia, idealny do ciągów komunikacyjnych. Rozświetla przestrzeń jedynie wówczas, kiedy na korytarzu pojawi się jakaś osoba. W ten sposób eliminuje ryzyko pozostawienia włączonego światła przez mieszkańców, co wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd. Lampy z czujnikiem ruchu pomagają zapobiegać niepotrzebnemu zużyciu energii elektrycznej.

Automat z funkcją ostrzegania przed wyłączeniem

Bardzo praktycznym rodzajem oświetlenia jest też automat z funkcją ostrzegania przed wyłączeniem. Sprawia, że po upływie określonego czasu lampa nie wyłącza się, a jedynie przygasa, co stanowi ostrzeżenie przed zapadnięciem ciemności. Użytkownik ma zatem czas, aby uruchomić oświetlenie za pomocą dodatkowego włącznika światła zamontowanego na ścianie.

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów unikać?

Aby oświetlenie klatki schodowej było funkcjonalne i bezpieczne, wystrzegaj się kilku błędów. Jednym z nich jest zastosowanie wyłącznie oświetlenia głównego. Wydaje Ci się, że centralnie ulokowana na suficie lampa to podstawowy element oświetlenia klatki schodowej? Jak się okazuje, niekoniecznie. Taka lampa może okazać się rozwiązaniem niepraktycznym. 

Włączanie jej za każdym razem, gdy wchodzisz po schodach, powoduje, że uruchamiasz tak dużą ilość światła, jaka w praktyce nie jest Ci potrzebna, by bezpiecznie się przemieścić, a dodatkowo może zakłócać spokój innych domowników. Rozwiązaniem eliminującym ten problem jest dodatkowe zamontowanie wzdłuż schodów kinkietów ściennych.

Drugim błędem, wynikającym bezpośrednio z pierwszego, jest brak oświetlenia wzdłuż schodów, co sprawia, że instalacja oświetleniowa jest niepraktyczna. Zamiast takich opraw możesz także zastosować modele montowane bezpośrednio w podstopnicach bądź pod poszczególnymi stopniami (w przypadku schodów ażurowych).

Kolejnym błędem jest niewłaściwy dobór opraw schodowych. W sklepach znajdziesz specjalne oprawy przeznaczone właśnie do oświetlania schodów. Ich cechą wspólną jest płaska konstrukcja. Jest to podyktowane funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem osób poruszających się po schodach. Ponieważ takie oświetlenie mocowane jest tuż przy stopniach, nie może posiadać masywnej, wystającej formy – po pierwsze mogłaby ona być przyczyną niebezpiecznych wypadków, a po drugie oprawy takie byłyby narażone na uszkodzenia.

Często popełnianym błędem jest brak włącznika schodowego. Schody łączą dwie kondygnacje. Na każdej z nich powinny więc znaleźć się włączniki umożliwiające sterowanie oświetleniem. Tylko w taki sposób można na górze gasić światło zapalone na dole bądź na dole gasić światło włączone na górze. Jeśli pomiędzy parterem a piętrem chcesz zamontować dodatkowy włącznik, wówczas konieczne jest też zastosowanie łącznika krzyżowego.

jak-oswietlic-klatke-schodowa-2jak-oswietlic-klatke-schodowa-2jak-oswietlic-klatke-schodowa-2jak-oswietlic-klatke-schodowa-2

Praktyczne i estetyczne lampy na klatkę schodową

Lampy montowane na klatce schodowej domu jednorodzinnego albo bloku mieszkalnego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Dlatego instalując oświetlenie, miej na uwadze jego bezpieczeństwo i użyteczność dla mieszkańców. Kieruj się przedstawionymi wskazówkami, aby stworzyć praktyczne i bezpieczne oświetlenie ciągu komunikacyjnego.

Data publikacji: 01.12.2016

Data aktualizacji: 21.09.2022