Produkty

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów nie popełniać

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów nie popełniać

Oświetlenie schodów i przestrzeni, w której się one znajdują, jest zadaniem wymagającym dobrego zaplanowania. Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej jest niezbędne do tego, abyśmy mgli poruszać się po niej w pełni bezpiecznie. Jakich błędów należy unikać podczas projektowania funkcjonalnego systemu oświetlenia w tym miejscu?

oświetlenie klatki schodowejBłąd nr 1: Zastosowanie wyłącznie oświetlenia głównego

Wydaje nam się, że centralnie ulokowana na suficie lampa to podstawowy element oświetlenia klatki schodowej? Jak się okazuje, niekoniecznie. Taka lampa może okazać się rozwiązaniem niepraktycznym – uruchamianie jej za każdym razem, gdy wchodzimy po schodach powoduje, że uruchamiamy tak dużą ilość światła, jaka w praktyce nie jest nam potrzebna, by bezpiecznie się przemieścić (dodatkowo może niepotrzebnie zakłócać spokój innych domowników). To jednak najmniejszy problem – większym jest fakt, że wymiana żarówek w takiej lampie bądź żyrandolu może okazać się zadaniem niełatwym, zwłaszcza jeśli jest on ulokowany dokładnie nad schodami. Chcąc zastosować do oświetlenia klatki schodowej lampy, lepiej zdecydować się na rozmieszczone na ścianie wzdłuż schodów kinkiety.

Błąd nr 2: Brak oświetlenia schodowego

Ten błąd wynika bezpośrednio z błędu pierwszego – brak zastosowania opraw schodowych, które umieszcza się na ścianie wzdłuż schodów powoduje, że instalacja oświetleniowa na klatce schodowej jest niepraktyczna. Zamiast takich opraw możemy także zastosować modele montowane bezpośrednio w podstopnicach bądź pod poszczególnymi stopniami (w przypadku schodów ażurowych).

Błąd nr 3: Źle dobrane oprawy schodowe

W sklepach znajdziemy specjalne oprawy schodowe przeznaczone właśnie do oświetlania schodów. Ich cechą wspólną jest płaska konstrukcja. Jest to podyktowane funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem osób poruszających się po schodach. Ponieważ takie oświetlenie mocowane jest tuż przy stopniach, nie może posiadać masywnej, wystającej formy – po pierwsze mogłaby ona być przyczyną niebezpiecznych wypadków, a po drugie oprawy takie byłyby narażone naoprawa na klatkę schodową uszkodzenia.

Błąd nr 4: Brak włącznika schodowego

Schody łączą 2 kondygnacje. Na każdej z nich powinny więc znaleźć się włączniki umożliwiające sterowanie oświetleniem. Tylko w taki sposób będziemy mogli na górze gasić światło zapalone na dole bądź na dole gasić światło włączone na górze. Jeśli pomiędzy parterem a piętrem chcemy zamontować dodatkowy włącznik, wówczas konieczne jest także zastosowanie łącznika krzyżowego.

Wymienione błędy dotyczą klatek schodowych w prywatnych domach. Jeśli mowa o korytarzach w blokach lub kamienicach, błędami podczas instalowania oświetlenia będzie przede wszystkim montaż lamp o zbyt słabym świetle oraz korzystających z nieekonomicznych źródeł światła. W takich miejscach opłacalnym, a zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie też zastosowanie czujników ruchów.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Jak wybrać plafon do łazienki?

 Jak wybrać plafon do łazienki?
Plafon to rodzaj oprawy oświetleniowej, dla której charakterystyczne jest to, że wiesza się ją na suficie. Współcześnie zastępuje on pop...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów nie popełniać