icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak podłączyć taśmę LED RGB do sterownika i zasilacza?

Coraz popularniejsze ozdobne formy oświetlenia LED RGB, trafiają również do naszych mieszkań. Służą nam do dekoracji, ale i funkcjonalnego stworzenia odpowiednich warunków świetlnych w pomieszczeniu. Taśmy LED zdają się być niezwykle łatwe w użyciu, wymagają jednak wykorzystania innych akcesoriów oraz odpowiedniego podłączenia.

Taśmy LED RGB i ich osprzęt

To zaawansowana technologicznie oprawa oświetleniowa, która w zależności od naszych potrzeb może emitować różnobarwne światło. Z reguły cała paleta kolorów pozwoli nam zmieniać je na dokładnie takie, które nam pasuje – to właśnie o tym świadczy oznaczenie RGB. Jednak mieszanie barw światła wymaga od taśmy odpowiedniego sterownika, który umożliwi nam zarządzanie trybami. Każda taśma LED, nawet jednokolorowa, wymaga odpowiedniego dopływu prądu – ze względu na nowoczesną technologię wykorzystuje się tutaj specjalnie dobierane zasilacze. To one obniżą napięcie 230V prądu zmiennego, który płynie w naszych instalacjach. Zasilacza nie wymagają taśmy LED, które posiadają napięcie znamionowe 230V, jednak większość z nich ma około 12V.

Podłączanie taśm LED do zasilacza

Zanim podłączymy taśmę, musimy upewnić się, że wybraliśmy odpowiedni sprzęt. Zasilacz musi być stałoprądowy i stabilizowany, przeznaczony do technologii oświetlenia typu LED, a także posiadać moc odpowiednią do naszej taśmy (może być mocniejszy, ale nigdy słabszy). Moc taśmy wyliczymy poprzez mnożenie jej długość z wartością jej mocy znamionowej na metr oraz dodaniu 10% zapasu. Jeśli taśma nie posiada odpowiedniego gniazda, a zasilacz wtyczki, konieczne jest ich ręczne połączenie. Możemy w takich wypadkach wykorzystać specjalny transformator wyposażony w zaciski śrubowe. Bardzo przydatne w takich instalacjach LED RGB okażą się również: złączki z przewodami (w wypadku, gdy o taśmy nie wychodzą żadne przewody), kostki zaciskowe, lutownica (do łączenia przewodów lub gniazd i wtyczek).

sm__Jak_podlaczyc_tasme_LED_RGB_do_sterownika_i_zasilaczasm__Jak_podlaczyc_tasme_LED_RGB_do_sterownika_i_zasilaczasm__Jak_podlaczyc_tasme_LED_RGB_do_sterownika_i_zasilaczasm__Jak_podlaczyc_tasme_LED_RGB_do_sterownika_i_zasilacza

Sterownik taśmy LED RGB

W taśmach wielokolorowych znajdziemy zamiast dwóch przewodów z niej wychodzących – cztery. Z tego powodu wymaga on nie tylko zasilacza. Bezpośrednio do taśmy musimy podłączyć odpowiedni sterownik, który umożliwi nam zmianę barw. Dopiero do niego podłączamy pasujący zasilacz. Jeśli kupujemy zestaw, jego komponenty będą doskonale dopasowane i odpowiednio przygotowane do tego, by je prawidłowo połączyć. Zazwyczaj znajduje się w nich również pilot, którym zdalnie zmieniamy kolory. Jeśli posiadamy elementy niedopasowane i pozbawione gniazd oraz wtyczek, możemy je łączyć analogicznie do taśm LED z zasilaczami.

Tasma_LED_biala_zimna_5_m_IP65_120_LED_na_metr-803917-139552Tasma_LED_biala_zimna_5_m_IP65_120_LED_na_metr-803917-139552Tasma_LED_biala_zimna_5_m_IP65_120_LED_na_metr-803917-139552Tasma_LED_biala_zimna_5_m_IP65_120_LED_na_metr-803917-139552