Lampki choinkowe - ozdoba nie tylko świąteczna

Większość z nas w okresie likwidowania świątecznego drzewka, który dla niektórych wypada na Święto Trzech Króli, a dla innych na Dzień Kobiet, jednocześnie chowa lampki choinkowe i zapomina o nich na cały rok. Niesłusznie, ponieważ mogą one posłużyć do stworzenia naprawdę ciekawych ozdób w całym domu.

Rodzaj lampek

Potencjał kreacji świetlnych ozdób zależy w dużej mierze od rodzaju światełek, które mamy do dyspozycji. Jeśli korzystamy z ciężkich i mocnych lampek z grubym kablem, ich giętkość pozostawia wiele do życzenia. Wersje cieńsze co prawda będą bardziej plastyczne, jednak cechuje je zazwyczaj niska jakość i krótki żywot. Najlepiej jeśli znajdziemy model, który będzie plasował się gdzieś między tymi dwoma ekstremami.

Jeżeli mocowania naszych lampek są zbyt rozbudowane (duże klipsy i klamerki), będziemy nieznacznie ograniczeni przestrzennie. Warto wówczas rozważyć odłączenie lub odkręcenie owych mocowań. Jeśli są zamontowane na stałe, nie będziemy w stanie raczej zbyt wiele z tym zrobić.

Ozdoba ścienna

Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie lampek będzie ułożenie z nich wzoru lub napisu na ścianie. Zacznijmy od zmierzenia odległości między kolejnymi lampkami, co da nam pojęcie, jak je rozmieścić i jakiej wielkości kształty możemy stworzyć. Standardowo jest to kilkadziesiąt centymetrów, więc w tym wypadku kluczowe jest odpowiednie rozplanowanie rozwieszenia. Na kartce w kratkę narysujmy interesujący nas napis lub wizerunek, następnie za pomocą kropek stwórzmy jego kontury. Znacznie łatwiej pójdzie nam z literami, dlatego to właśnie od nich lepiej zacząć. Gdy znamy już obrys obrazu, który znajdzie się na ścianie, czeka nas znacznie trudniejsze zadanie – musimy połączyć punkty za pomocą jednej linii, symbolizującej w tym wypadku pas światełek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdublować w niektórych miejscach liczbę lampek, jednak i tak czeka nas spora zagwozdka. Oprócz rozmieszczenia samych świateł musimy też zastanowić się nad rozłożeniem mocowań. Najłatwiej będzie, jeśli umieścimy je tuż obok światełek. Dlatego właśnie lepiej wszystko obliczyć wcześniej na kartce, zanim zabierzemy się za przytwierdzanie dekoracji do ścian.

Najlepszym miejscem na stworzenie takiej ozdoby będzie wykładzina lub płyta gipsowo-kartonowa, ponieważ możemy wbić w niej mocowania, które nie zostaną na stałe i nie będą przesadnie widoczne po demontażu. Wystarczą małe gwoździe, ewentualnie haczyki. Po wbiciu wszystkich mocowań czas przeciągnąć przez nie kabel, umieszczając światełka w odpowiednich miejscach.

Złożenie takiego projektu będzie wymagało od nas nie tylko zmysłu artystycznego, ale także nielichych zdolności inżynieryjnych, ale efekt na pewno wynagrodzi włożoną pracę. Jeśli nasze lampki mają możliwość migania w sekwencji, możemy sprawić, że stworzony przez nas wizerunek będzie mienił się w ciemności.

Lampki w słoikach

Kolejnym ciekawym sposobem na wykorzystanie światełek choinkowych, będzie umieszczenie ich w szklanym naczyniu i stworzenie z nich ozdób. Potrzebujemy do tego pojemnych słoików, najlepiej przynajmniej trzech. Po opróżnieniu ich z zawartości (i dokładnym umyciu) ustawmy je w równych odstępach od siebie i „napełnijmy” lampkami. Do tego zadania lepiej nadadzą się mniejsze lampki, a wyjątkowo okazale będą prezentowały się wersje kolorowe. Taka ozdoba jest bardzo łatwa w wykonaniu, wymaga od nas tylko zamaskowania biegnącego między słoikami kabla.

SMALL_dekoracja_z_lampek_choinkowychSMALL_dekoracja_z_lampek_choinkowychSMALL_dekoracja_z_lampek_choinkowychSMALL_dekoracja_z_lampek_choinkowych

Omotanie

Kolejnym sposobem na twórcze wykorzystanie lampek choinkowych będzie okręcenie ich wokół przedmiotów. Świetnie nadają się do tego wysokie i stojące obiekty, takie jak wieszaki, lampy, manekiny czy nawet posągi. Ważne, by miały sporo punktów oparcia, tak byśmy mogli swobodnie udrapować lampki wokół nich. Jeśli chcemy, by obiekt zachował swoją wartość użytkową, jak choćby wieszak, na czas zakładania na niego rzeczy musimy wyłączyć lampki.

Obręcz

Światełka możemy również umieścić wokół lustra, co będzie od nas wymagało stworzenia punktów oparcia. Jednak dodatkowy wysiłek na pewno się opłaci, ponieważ taka rozświetlona łazienka będzie przypominać buduar gwiazdy filmowej. Uważajmy tylko na wodę: ponieważ lampki choinkowe nie słyną z odporności mechanicznej, koniecznie prowadźmy je jak najdalej od kranów.

Podobnie możemy wykorzystać lampki choinkowe do stworzenia podświetlenia dla umieszczonych w gablocie lub kredensie przedmiotów. Umieszczenie ich w sąsiedztwie szklanych pojemników rozproszy świetlne refleksy po całym pomieszczeniu. Pamiętajmy tylko, by zadbać o miejsce na kabel, tak by nie był on przesadnie widoczny.

SMALL_ozdoba_platek_sniegu_led48_bialy_castoramaSMALL_ozdoba_platek_sniegu_led48_bialy_castoramaSMALL_ozdoba_platek_sniegu_led48_bialy_castoramaSMALL_ozdoba_platek_sniegu_led48_bialy_castorama