Produkty

Jak stworzyć praktyczne oświetlenie w piwnicy

Jak stworzyć praktyczne oświetlenie w piwnicy

Posiadacze piwnic wiedzą, jak ważnym elementem ich wyposażenia jest oświetlenie. Sztuczne światło to w większości wypadków jedyny sposób, by zapewnić sobie dobrą widoczność w tego typu pomieszczeniach. O czym należy pamiętać podczas wyboru oświetlenia do piwnicy?

oświetlenie piwnicyOświetlenie główne piwnicy

Podstawowym element instalacji oświetleniowej w piwnicy jest oświetlenie główne. Jedna zamocowana na suficie lampa będzie wystarczającym źródłem światła w przypadku pomieszczeń małych lub takich, które pełnią wyłącznie rolę składzika, magazynu bądź spiżarni. Wybierając ją, zwróćmy uwagę na wysokość naszego wnętrza – piwnice bywają często dość niskie, co przemawia za tym, by do ich oświetlania wybierać oprawy płaskie, przylegające do powierzchni sufitu. Mogą to być np. oprawy rastrowe czy świetlówkowe. Praktycznym rozwiązaniem będzie także zastosowanie lampy z czujnikiem ruchu, dzięki której światło będzie włączało się automatycznie po naszym wejściu do pomieszczenia, a także samo gasło, gdy je opuścimy.

Oświetlenie dodatkowe w piwnicy

Niektóre piwnice poza funkcją magazynu pełnią także inne role. Mogą służyć jako miejsce do majsterkowania, pracownia bądź mały warsztat – jeśli tak jest, praktycznym rozwiązaniem będzie wyposażenie ich w oświetlenie dodatkowe.

Oprawa klosz PC Clear 2 x 36 W IP20Najważniejszą kwestią będzie doświetlenia miejsca pracy, którym najczęściej bywa stół lub blat roboczy. Tuż nad nim można zamontować dodatkową lampę, tym razem wiszącą, która dobrze rozjaśni określoną przestrzeń – w tej roli sprawdzi się nawet goła żarówka umocowana na przewodzie z odpowiednim gwintem. Dobrym pomysłem będzie też montaż lamp w pobliżu regałów z narzędziami czy przetworami – mogą to być kinkiety lub plafony. Dzięki nim łatwiej znajdziemy to, czego akurat potrzebujemy.

W wyposażeniu piwnic z pewnością przydatne okażą się też lampy przenośne, np. ustawione na specjalnych stojakach albo wyposażone w regulowane ramię i klips, który pozwoli na przymocowanie ich bezpośrednio do blatu roboczego.

Projektując instalację oświetleniową w piwnicy, pamiętajmy także o dobrym oświetleniu prowadzących do niej schodów – w tym celu możemy zastosować np. oprawy schodowe, kinkiety lub lampę wiszącą.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych

Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych
Lampa warsztatowa jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia domowego garażu, zwłaszcza jeśli pomieszczenie to służy nie tylko do przechowywania ...
Czytaj więcej

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie w garażu?

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie w garażu?
Garaż jest miejscem, w którym ważne jest nie tylko oświetlenie centralne, ale również punktowe, zwłaszcza jeśli pomieszczenie to służy za domowy warsz...
Czytaj więcej

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?
Podczas prac warsztatowych bardzo ważne jest oświetlenie, a jego umiejętne zaplanowanie pozwala na wygodne wykonywanie nawet precyzyjnych czynności. I...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć praktyczne oświetlenie w piwnicy