LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Oświetlenie piwnicy – z prądem i bez prądu. Sprawdź dostępne rozwiązania

Piwnica to pomieszczenie, w którym zazwyczaj nie spędzamy dużo czasu, a już na pewno nie poświęcamy mu dużo uwagi, jeżeli chodzi o wartości designerskie. Natomiast z pewnością musi to być maksymalnie funkcjonalna przestrzeń i jako taka musi być odpowiednio oświetlona. Jakie oświetlenie wybrać do piwnicy? Sprawdź!

Oświetlenie piwnicy najprościej wybrać, kiedy oczywiście mamy dostęp do prądu w piwnicy – wtedy możemy zastosować tradycyjne lampy. Jeżeli jednak Twoja piwnica nie jest wyposażona w przyłącze elektryczne, to nie ma powodów do zmartwienia – obecnie dostępny jest cały wachlarz alternatywnych form oświetlenia, które nie wymagają instalacji elektrycznej. 

Oświetlenie piwnicy – tradycyjne rozwiązania 

Wybierając oświetlenie do piwnicy, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy pomieszczenie ma przyłącze elektryczne. Jeżeli tak, to najprostszym, funkcjonalnym rozwiązaniem będą tradycyjne lampy. W zależności od tego, jakim celom ma służyć Twoja piwnica, dobierz odpowiednie światło. 

Jeżeli komórka ma służyć jedynie jako spiżarnia do przechowywania przetworów i ewentualny magazynek, to nie potrzebujesz wyszukanych rozwiązań – jako oświetlenie w piwnicy wystarczy jedna centralna lampa na suficie lub w górnej części ściany. Najlepiej wybierać lampy dość płaskie i bez wyszukanych elementów ozdobnych – często w piwnicy trzyma się drabinę lub większe elementy np. remontowe i przy manewrowaniu na dość małej przestrzeni łatwo uszkodzić wystające części oświetlenia. Warto też przewidzieć warunki, jakie będą panowały w danej piwnicy. Często w starszym budownictwie musisz liczyć się z okresową wilgocią i wtedy dobrym pomysłem będą oprawy ze zwiększoną wodoodpornością. 

Jeżeli chcesz oświetlić piwnicę mocniej, niż jednym tradycyjnym punktem świetlnym, możesz rozważyć równomierne rozłożenie kilku lamp. Mogą być to oprawy świetlówkowe albo panele ledowe. Lampy LED do piwnicy sprawdzą się jako oszczędne i mocne światło. 

W zależności od potrzeb rozważ też umieszczenie punktowych mocnych świateł, które będą oświetlać np. stół warsztatowy. Umieszczenie kilku lamp to też swego rodzaju zabezpieczenie się na wypadek przepalenia się źródła oświetlenia. Zazwyczaj w piwnicy jest ciemno, a rzadko kiedy mamy przy sobie żarówkę na zmianę.

Zobacz także: Jak wybrać tynk do piwnicy? 

oswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicy

Piwnica unplugged – jak oświetlić ją bez prądu?

Jeżeli w Twojej piwnicy nie ma dostępu do prądu, to nic straconego. Możesz mieć funkcjonalne i pełnowartościowe oświetlenie piwnicy bez prądu. Jeżeli posiadasz piwnicę, przy której jedna ze ścian jest również ścianą budynku, to możesz mieć możliwość zainstalowania niewielkiego okna, które rozwiązuje część problemu oświetlenia, bo rozjaśnia piwnicę, co prawda tylko w ciągu dnia, ale za to zupełnie za darmo. 

W następnej kolejności możesz rozważyć wszelkiego rodzaju latarki i lampki, czy to ręczne, czy czołowe. Jeżeli masz metalowe regały w piwnicy, to wystarczy jedna lub kilka lamp ledowych na baterię z magnetycznym montażem. Rozwiązania bez prądu mają tę zaletę, że są przenośne i tak naprawdę możesz z nich korzystać na co dzień w różnych innych wykonywanych czynnościach, a do piwnicy zabierać je tylko, kiedy się tam udajesz. 

Oświetlenie do piwnicy na baterie to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych prac przyłączeniowych lub remontowych. Nie potrzebujesz do tego znać się na elektryce ani wzywać fachowca, który wykona podłączenie oświetlenia. Zazwyczaj jest to też rozwiązanie niepochłaniające dużej sumy pieniędzy.

oswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicyoswietlenie-piwnicy

Odpowiednie światło do piwnicy – jak dokonać wyboru?

Oświetlenie piwnicy to ważna rzecz, ale przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie, czego dokładnie potrzebujesz. Oczywiście podstawowym kryterium wyboru jest dostęp do prądu w piwnicy. To on determinuje czy możesz sobie pozwolić na rozważanie tradycyjnych lamp, czy zostaje ci tylko sprzęt na baterie. Zaraz potem musisz zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać Twoja piwnica.

Jeżeli Twoja piwnica jest tylko spiżarnią, w której na regałach stoją słoiki z przetworami, to nie potrzebujesz precyzyjnego, wielopunktowego, mocnego oświetlenia. Wtedy warto zdecydować się na jedno główne źródło światła, które po prostu pozwoli Ci odnaleźć na półkach to, czego szukasz. 

Inaczej ma się sprawa, jeżeli piwnica pełni funkcję magazynu z wieloma elementami (narzędzia, materiały remontowe, choinka czy ubrania na inne pory roku, niż aktualna). Wtedy przyda Ci się mocne, równomierne oświetlenie, które pozwoli Ci na zlokalizowanie przedmiotów w gąszczu wielu rzeczy rozmieszczonych na małej powierzchni. 

Jeżeli z kolei Twoja piwnica to też niewielki warsztat przydomowy, wtedy najodpowiedniejsze będzie połączenie mocnego, głównego oświetlenia z dodatkowymi punktowymi źródłami światła skierowanymi na konkretne, istotne miejsca (stół, szuflady z narzędziami i drobnymi elementami montażowymi etc.)

Czasem na etapie budowy domu, czy zakupu mieszkania nie wiesz jeszcze, jaka będzie koncepcja użytkowania piwnicy. Wtedy również lepiej się zabezpieczyć i zamontować oświetlenie uniwersalne, które pozwoli Ci na wiele funkcjonalności, niż tylko małą oprawę, która okaże się niewystarczająca, jeżeli zechcesz w późniejszym czasie prowadzić warsztat. 

Pamiętaj również o warunkach atmosferycznych. Jeżeli w piwnicy spada mocno temperatura w zimie, a na jesień jest w niej wilgotno – użyj lamp odpornych na zmiany temperatur i wodoodpornych. Równie dobrze możesz wtedy zdecydować się na światło przenośne na baterie, które nie będzie zamontowane na stałe, a tym samym nie będzie narażone na zmiany warunków atmosferycznych.  

Zawsze też możesz zmiksować wszystkie te pomysły i z nich złożyć najbardziej Ci odpowiadające. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby zamontować główną lampę na prąd i dwie magnetyczne lampy ledowe przy stole warsztatowym.

Data publikacji: 01.12.2016

Data aktualizacji: 12.09.2022