Produkty

Oświetlenie – jakie oprawki z kablem wybrać?

Oświetlenie – jakie oprawki z kablem wybrać?

Nowoczesne trendy w oświetlaniu pomieszczeń pozwalają nam na pełną swobodę przy wyborze oprawek. Styl industrialny lubi wręcz rozwiązania surowe i pozornie nieestetyczne. Oprawki z kablem już nie tylko posłużą nam podczas budowy. Zobaczmy!

oprawka z kablemCzym charakteryzują się oprawki z kablem?

W świecie oświetleniowym do wyboru mamy niezliczone oprawy i lampy, które pozwalają nam stworzyć w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków komfortowe warunki do życia. Jednak istotną rolę nie gra jedynie funkcjonalność danych rozwiązań, ale i ich wygląd. Oprawki z kablem to szczególny rodzaj elementów, które wykorzystamy do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych. Dlaczego? Składają się one bowiem jedynie z:

- prostej, zazwyczaj ceramiczne, nieozdobionej oprawki z danym gwintem,

- kabla, który umożliwia wykorzystanie światła w różnych warunkach.

Takie rozwiązanie jest często stosowane podczas remontów i budowy, a także w najróżniejszych pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach czy warsztatach. Często „goła” żarówka podwieszona zostaje w oprawce pod sufitem, a długi kabel umożliwia korzystanie z niej, będąc podłączony do najbliższego gniazdka. Takie oświetlenie nie należy zatem do najbardziej dekoracyjnych rozwiązań, z jakimi możemy się spotkać.

przygotowanie oświetleniaZaletą oprawek z kablem jest jednak to, iż na ich bazie możemy stworzyć oświetlenie własnego projektu, dobierając do nich wybrane elementy i dopasowując daną lampę.

Dekoracyjne oprawki z kablem?

Choć tradycyjnie jedno z drugim się wyklucza, obecnie spotykamy się z coraz większą swobodą podczas urządzania wnętrz i aranżowania ich. Nowoczesne style, które bardzo chętnie wdrażane są również do przestrzeni publicznych, usługowych i komercyjnych, pozwalają wykorzystać oprawki z kablem również w charakterze oświetlenia stałego. Niekiedy, aby nadać takiemu rozwiązaniu dekoracyjny charakter, wystarczy uzupełnić oprawkę o specjalną żarówkę. Takie rozwiązania często możemy spotkać w loftach, a także restauracjach, barach i kawiarniach.

Porada eksperta

Oprawka z kablem to przydatny element każdego gospodarstwa i może stanowić źródło dodatkowego, potrzebnego do pracy oświetlenia. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ją na stałe, najlepiej zastosujmy ją w jadalni nad stołem czy nad wyspą w kuchni. Dobierając żarówki o odpowiednim wyglądzie, barwie i niskim natężeniu emitowanego światła, sprawimy, że nawet zwykła oprawka z kablem będzie miała dekoracyjny charakter.

OPRAWKA REMONTOWA WIWA OPR-01Jakie oprawki z kablem?

Wybierając ten rodzaj oświetleniowego rozwiązania, powinniśmy dobrać go odpowiednio do miejsca, w jakim będzie używany. Oprawki z kablem przeznaczone do pomieszczeń gospodarczych, w których mogą panować szczególne warunki (wysoka wilgoć, pył, niska temperatura), powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne. Również gwint jest istotnym elementem, od którego zależy to, jakiego rodzaju żarówkę będziemy mogli wykorzystać. Obecnie możemy sięgnąć także po oprawkę, która będzie współpracować z źródłami światła opartymi na technologii LED – to pozwoli nam znacznie obniżyć zużycie prądu i wykorzystać żarówkę na dłużej. Zwróćmy uwagę na wartość IP, która oznacza poziom ochrony oprawy przed rozmaitymi czynnikami fizycznymi.

Inne oprawy oświetleniowe poznamy tutaj.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Oprawa sufitowa natynkowa – montaż i instrukcja wideo

Oprawa sufitowa natynkowa – montaż i instrukcja wideo
Oprawy oświetleniowe to specjalne, niewielkie oczka, które są przystosowane do montażu w sufitach podwieszanych. Są obecnie bardzo popularne i ...
Czytaj więcej

Przegląd materiałów na które składają się elementy oświetleniowe

Przegląd materiałów na które składają się elementy oświetleniowe
Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu. Bez migoczących świateł salon, jadalnia czy sypialnia nie wyglądałyby ta...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie – jakie oprawki z kablem wybrać?