Montaż lampy sufitowej — instrukcja wideo

W czasie drobnych remontów czy zmian aranżacyjnych zdarza się, że obawiamy się wykonać niektóre czynności. Najczęściej dotyczy to prac związanych z instalacją, które w istocie mogą bywać skomplikowane, a nawet niebezpieczne. Lampę sufitową jesteśmy jednak w stanie łatwo zamontować samodzielnie, a to za sprawą prostego instruktażu wideo.

Jak samodzielnie zamontować lampę sufitową i kiedy warto ją zamontować?

Prace wykończeniowe w nowo powstałych mieszkaniach z reguły zlecamy ekipie, jednak bywa, iż ostatnie czynności aranżacyjne oraz związane z wyposażeniem chcemy wykonywać sami. W jadalni czy innych pomieszczeniach, gdzie zaplanowaliśmy montowanie lamp wiszących, instalacja elektryczna powinna być poprowadzona tak, aby odpowiednie przewody wychodziły z sufitu w tym miejscu, w którym chcielibyśmy umieścić taką oprawę. W takiej sytuacji montaż możemy w istocie wykonać samodzielnie. Również, kiedy chcemy wymienić starą lampę, powinniśmy bez trudu wykonać taką czynność. 

Lampy wiszące jako oświetlenie główne

W wielu pomieszczeniach tego rodzaju oprawy wciąż doskonale nadają się do głównego oświetlenia. Mnogość modeli lamp, a także rodzajów żarówek pozwala nam wybrać taki zestaw, który jesteśmy w stanie idealnie dopasować nie tylko do naszych rozwiązań aranżacyjnych, ale i preferencji związanych z eksploatacją energii elektrycznej czy barwy światła. Lampa sufitowa jest doskonała nad stół oraz do wszelkich pomieszczeń, których sufity są wysokie. Takie oświetlenie może być zarówno bardzo dekoracyjne, jak i funkcjonalne.

Przeczytaj także: Montaż ściemniacza – instrukcja wideo

montaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowej

Montaż lampy sufitowej, czyli jak zamontować lampę sufitową krok po kroku?

Jako gospodarz z pewnością pewnego dnia staniesz przed zadaniem samodzielnego montażu oświetlenia w swoim domu. Na szczęście montowanie lampy sufitowej nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Warto jednak mieć na uwadze kilka zasad, by Twoje prace przebiegły bezpiecznie i zakończyły się powodzeniem. Dzięki temu Twoja lampa będzie służyć przez wiele lat, pełniąc nie tylko funkcję użytkową, ale także stając się elementem dekoracji. Mamy nadzieję, że nasza instrukcja montażu lampy sufitowej pomoże Ci w tej czynności. 

Krok 1 – upewnij się, że nie porazi Cię prąd 

Zanim rozpoczniesz montaż lampy sufitowej, powinieneś upewnić się, czy na pewno odłączyłeś prąd. Jakakolwiek praca w momencie, gdy tego nie zrobisz, może stać się niebezpieczna. Podczas wiercenia otworów, które potrzebne są do zamocowania kołków lub haka możesz bowiem uszkodzić przewody elektryczne, co ostatecznie może skończyć się porażeniem. By więc tego uniknąć, powinieneś najpierw zorientować się, jak przebiegają przewody. Są one najczęściej prowadzone pionowo i poziomo od puszek instalacyjnych do wprowadzeń przewodów oświetleniowych. Możesz również użyć specjalistycznych urządzeń wykrywających instalację elektryczną pod warstwą tynku. 

Krok 2 – wywierć otwory

Następnym krokiem jest wywiercenie odpowiednich otworów, za pomocą których zamocujesz lampę w suficie. Sposób zamocowania lampy różni się jednak w zależności od materiału, z jakiego wykonano sufit. W zależności więc od wykończenia możesz zdecydować się na montaż lampy sufitowej w płycie gipsowej lub w twardszym materiale. 

W przypadku konstrukcji solidniejszych (np. betonowych) zaleca się zastosowanie tulei rozporowych, natomiast w przypadku sufitów podwieszanych idealnie nada się kołek w formie haka, na którym można zawiesić lampę. Wielkość mocowania zależy jednak od ciężaru lampy. Niezbędne informacje możesz znaleźć w instrukcji dołączonej do lampy. 

Miejsca, w których będziesz wykonywał otwory, zaznacz ołówkiem po przyłożeniu lampy do sufitu. Takie dopasowanie pozwoli Ci na pewne oznaczenie odległości między kołkami. Otwory wierć wiertarką o mechanizmie udarowo-obrotowym. Następnie w pustych miejscach osadź kołki lub tuleje i zawieś na nich lampę. 

montaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowejmontaz-lampy-sufitowej

Krok 3 – zidentyfikuj przewody

W miejscu zawieszenia lampy powinny już znajdować się doprowadzone wcześniej przewody elektryczne (dwa fazowe oraz jeden zerowy — neutralny). Jeśli jednak nie są one odpowiednio oznaczone, powinieneś sprawdzić za pomocą śrubokręta z miernikiem, które z przewodów są fazowe (na śrubokręcie zapali się lampka) i oznaczyć je, by podczas podłączania lampy nie pomylić przewodów. 

Krok 4 – podłącz do instalacji elektrycznej

Każda podłączana lampa powinna zawierać w swoim zestawie kostkę do łączenia przewodów. Jeśli jednak takowa nie została dołączona, możesz ją z łatwością dokupić w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi lub budowlanymi. Przewody połącz, poluzowując w kostce niewielkie śrubki i wpuszczając pod nie z obu stron kabelki. Następnie śrubki dokręć i włącz bezpieczniki, sprawdzając, czy lampa działa prawidłowo. Jeśli żarówki nie działają, ponownie sprawdź połączenie wszystkich przewodów w kostce lampy. Jeśli natomiast wszystko działa prawidłowo, pierwsza część czynności, jaką jest montaż lampy sufitowej przebiegła pomyślnie. 

Zabezpiecz przewody odpowiednią izolacją, osobno uszczelniając każdy przewód taśmą izolacyjną (oczywiście, uprzednio ponownie wyłączając bezpieczniki). Upewnij się, że żaden przewód nie styka się z pozostałymi. W przeciwnym razie może nastąpić zwarcie instalacji elektrycznej. 

Krok 5 – dokręć lampę do sufitu

Na koniec ostatecznie zamontuj lampę do sufitu i schowaj przewody. Możesz, w zależności od rodzaju lampy, zakryć kable albo samym kloszem lampy, albo specjalną, dołączoną do zestawu puszką, w której możesz umieścić kable. Na koniec włącz prąd i ciesz się swoją nową lampą. Montaż lampy sufitowej zakończył się pomyślnie.

Zobacz także naszą instrukcję wideo: 

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

Pierwszym krokiem przed montażem, jest jednak skompletowanie odpowiednich narzędzi. Nie ma ich specjalnie dużo, powinieneś jednak zaopatrzyć się w stabilną drabinę lub mocny taboret czy specjalne stopnie. Niezwykle ważne jest, abyśmy przed rozpoczęciem pracy montażowej wyłączyli bezpiecznik, który odpowiada za oświetlenie w wybranym przez nas pomieszczeniu. Ważne, abyśmy mieli albo dostęp do jasnego światła dziennego, albo wyposażyli się w czołówkę. Potrzebujemy również wiertarki z funkcją udaru oraz wierteł do betonu. Dzięki nim będziemy mogli zainstalować odpowiedni hak, na którym powiesimy nową lampę sufitową. Bardziej szczegółowych informacji oraz etapów pracy dowiesz się z poniższej instrukcji wideo. Do dzieła!

Data publikacji: 12.12.2016

Data aktualizacji: 22.09.2022