Produkty

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych

W zależności o tego, jaki biznes prowadzimy, nasz lokal będzie oświetlony w różny sposób. Sklepy muszą być jasne, w kawiarni zaś możemy zastosować bardziej przytłumione i ciepłe światło. Jakie lampy pomogą nam odpowiednio oświetlić nasz lokal usługowy?

Lampy wiszące – gdzie możemy je zastosować

Lampy wiszące nad ladąO ile większość opraw oświetleniowych jest dość uniwersalna, o tyle lampy wiszące nie sprawdzą się wszędzie. W lokalach, które są niskie, a ich przestrzeń powinna być oświetlona równomiernie, mogą się one nie sprawdzić. Doskonałe zaś będą do wszelkich lokalów gastronomicznych: restauracji, kawiarni i barów. Lampy wiszące szczególnie dobrze będą sprawdzać się nad wszelkimi blatami, ale jeśli nasza przestrzeń jest wysoka, mogą również pełnić funkcję jednego lub kilku głównych źródeł światła.

W lokalach usługowych, gdzie znajdują się witryny poziome i płasko przeszklone, np. zakładach jubilerskich, możemy także zastosować lampy wiszące, istnieje jednak ryzyko, że pochylając się nad towarem, klienci będą sobie zasłaniać światło, a tym samym nie dojrzą szczegółów wyeksponowanych przedmiotów.

Lampy wiszące mogą sprawdzić się również w galeriach i showroomach, będą zaś kiepskie do biur. Ten rodzaj oświetlenia sprawdza się w jadalniach i ewentualnie jako główne źródło światła w pomieszczeniu, jednak do wyeksponowania towaru lub optymalnego oświetlenia miejsca pracy potrzebujemy opraw dodatkowych lub specjalnych.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe i spoty

Oświetlenie sufitowe w dużej galeriiW wielu lokalach usługowych, gdzie chcemy przede wszystkim równomiernie oświetlić całe pomieszczenie i przedmioty, jakie się w nim znajdują, najlepsze będzie oświetlenie sufitowe oraz spoty, które nakierujemy dokładnie do miejsc, gdzie chcemy wyeksponować. Często stosuje się długą listwę z paroma reflektorkami, które możemy swobodnie ustawiać tak, aby rozświetlały konkretne powierzchnie lub punkty i podkreślały obecność wybranych przedmiotów.

Nowoczesną formą oświetlenia ogólnego są oprawy wbudowywane w sufit, np. specjalne panele, i zdolne intensywnie oświetlić całe pomieszczenie. W lokalach usługowych, w których spędza się cały dzień i brakuje dostępu do światła naturalnego, musi być dość jasno, a barwa światła powinna być maksymalnie neutralna, a nawet lekko chłodna.

Czy wiesz, że…?

Lampa typu spot służy nie tylko do wieszania na suficie. Niektóre modele mogą być zamocowane na ścianie. W ten sposób mamy szansę szczególnie dobrze wyeksponować towar znajdujący się na niżej powieszonych półkach czy specjalnych regałach i witrynach. To również doskonały sposób na oświetlenie dzieł sztuki, dlatego nadaje się do galerii. Spoty sprawdzą się również jako miejscowe doświetlenie wieszaków z odzieżą w butikach i sklepach z bielizną.

Spotlistwa oswietleniowa CastoramaOświetlenie industrialne i retro – w jakich lokalach się sprawdzi?

Oświetlenie ma być nie tylko funkcjonalne, ale i ozdobne – szczególnie w niektórych lokalach usługowych. Lampy spełniają bardzo ważną rolę w aranżacji pomieszczeń i wystroju. Jeśli urządzamy klubokawiarnię lub stylowy sklep, zdecydujmy się na oprawy retro i industrialne. Miedziane lampy będą świetnie prezentować się w każdym wydaniu. Zobaczmy jeszcze, jak stworzyć oświetlenie w stylu indyjskim.

Data publikacji: 06.08.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?
Najczęściej spotykanym pomieszczeniem bez okien w mieszkaniu jest łazienka. Czasem można jednak napotkać sypialnię bez okien, zwłaszcza gdy została wy...
Czytaj więcej

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?
Rola oświetlenia w każdym mieszkaniu jest niezwykle istotna. Pomijając już podstawową kwestię, jaką jest dawanie światła w pomieszczeniach po zmro...
Czytaj więcej

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?
Sypialnia to wnętrze, które kojarzy się z domowym ciepłem i intymnością. Przytulna atmosfera i urokliwe dodatki – na tym najbardziej nam zależy, gdy j...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych