Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych?

W zależności od rodzaju prowadzonego przez nas biznesu powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie lokalu. Choć sklepy niewątpliwie muszą być jasne, w kawiarni lub restauracji stawiamy na światło, które jest ciepłe i przytłumione. Jakie lampy pomogą nam odpowiednio oświetlić nasz lokal usługowy?

Jaka barwa światła jest najlepsza?

Oświetlenie nie tylko zapewnia funkcjonalność pomieszczeń, ale też tworzy wyjątkowy klimat i pozwala na atrakcyjną prezentację sprzedawanych przez nas towarów. Obecnie na rynku wyróżniamy trzy podstawowe kategorie barw światła:

  • barwa ciepła (2200-3500K) – najczęściej pojawia się w przestrzeniach stworzonych do relaksu. Biorąc pod lupę dom, optymalna byłaby w salonie lub sypialni; 

  • barwa neutralna (3500-4500K) – uniwersalny kolor bieli, który występuje w biurach, sklepach, galeriach i salonach sprzedaży. Ze względu na jej podobieństwo do światła słonecznego znamy ją też ze sfery domowej;

  • barwa zimna (okolice 6000K) – jakojako że wpływa na pobudzenie organizmu do wydajnego działania, używa się jej na halach produkcyjnych, w piwnicach i garażach, a także jako główne oświetlenie centrów handlowych. Może być też wykorzystana punktowo do wyeksponowania konkretnego miejsca, na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę.

Według badań barwy światła wpływają na nasze samopoczucie, mogąc nas wprawiać zarówno w dobry, jak i zły nastrój. To dlatego ich wybór jest bardzo ważny szczególnie w kontekście przewidywania zachowań potencjalnych klientów. 

Czy wiesz, że…

W kontekście doboru światła bardzo ważne są też nasze indywidualne preferencje? Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnego rodzaju oświetlenia, automatycznie będziemy się w nim czuć bardziej komfortowo.

Czy lampy wiszące nadają się do lokalu?
Lampy wiszące nad ladą

O ile większość opraw oświetleniowych jest dość uniwersalna, o tyle lampy wiszące mogą nie sprawdzić się w każdym miejscu. Okazują się szczególnie niefunkcjonalne w niskich lokalach, w których zależy nam na równomiernym oświetleniu całej przestrzeni. Sprawdź zatem, gdzie polecamy ich wykorzystanie:

  • lokale gastronomiczne – to dobre rozwiązanie w kawiarniach, restauracjach czy barach. Fantastycznie wyglądają zawieszone nad wszelkimi blatami, optycznie oddzielając od siebie stoliki. Jeśli nasza przestrzeń jest wysoka, mogą pełnić funkcję jednego lub kilku głównych źródeł światła;

  • galerie i showroomy – ich użycie pozwala na stosunkowo proste oświetlanie większego obszaru;

  • lokale usługowe z poziomymi i płasko przeszklonymi witrynami – są często widywane w zakładach jubilerskich, choć tu istnieje ryzyko, że klienci mogą zasłonić sobie światło podczas pochylania się nad eksponowanymi przedmiotami.

Jak widać, lampy wiszące będą olbrzymią pomocą w jadalniach, kuchniach, a nawet jako główne źródło światła w pomieszczeniu, lecz warto pamiętać, że nie pozwolą one na uzyskanie perfekcyjnej ekspozycji towaru. Nie zagwarantują też optymalnej jasności w miejscu pracy. Właśnie dlatego istnieją alternatywy.

Lampy sufitowe – gdzie je zastosować?
Oświetlenie sufitowe w dużej galerii

W wielu lokalach usługowych lub strefach zabaw, gdzie chcemy uzyskać równomierne oświetlenie całego pomieszczenia i asortymentu, jaki się w nim znajduje, najlepsze będą lampy sufitowe. Bardzo polecane są też spoty, które skierujemy w wybrane przez nas miejsca, chociażby doświetlając wieszaki z odzieżą w butikach i sklepach z bielizną. Aby zwrócić uwagę na specjalne oferty, często stosuje się długą listwę z paroma reflektorami, których ułożenie możemy swobodnie modyfikować.

Planując lampy sufitowe, warto też zastanowić się nad innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Tu na uwagę zasługują specjalne panele wbudowywane w sufit, które umożliwiają intensywne oświetlenie całego pomieszczenia. Zyskały one dużą popularność jako lampy do biura, w których wykorzystuje się neutralną barwę światła. Pamiętajmy, że nasi pracownicy spędzają w jednym pomieszczeniu wiele godzin, więc musimy umożliwić im komfortowe wykonywanie swoich obowiązków.

Czy wiesz, że…

Lampa typu spot służy nie tylko do powieszenia na suficie? Niektóre modele to też lampy ścienne! Są niezastąpione w ekspozycji towaru położonego na niższych półkach, specjalnych regałach i witrynach. Często wybierają je też galerie, aby podkreślić prezentowane dzieła sztuki. 

Jakie oświetlenie pomoże odpocząć w strefie relaksu? 

Dobre oświetlenie wpłynie nie tylko na nastrój, ale także na wrażenia smakowe! Wszystko przez to, że nasze doznania są ściśle powiązane ze wszystkimi zmysłami. To kolejny dowód, że wyposażenie restauracji lub kawiarni powinno być maksymalnie przemyślane. 

Warto postawić na różne formy światła, aby uzyskać ciekawy efekt rozproszenia. Designerskie lampy ścienne i sufitowe mogą stanowić świetne połączenie z mniejszymi lampami stojącymi w kątach lub na stolikach. Pamiętajmy, aby dać sobie możliwość modyfikacji poziomu oświetlenia w zależności od pory dnia, a nawet pory roku. Drobne zmiany pozwolą nam zachęcić klientów do częstszych wizyt.

Oświetlenie industrialne i retro – w jakich lokalach się sprawdzi?
Spotlistwa oswietleniowa Castorama

Nie zapominajmy o tym, że oświetlenie ma być nie tylko funkcjonalne, ale i ozdobne – szczególnie w kontekście lokali usługowych. Lampy odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji pomieszczeń i wystroju. Jeśli urządzamy klubokawiarnię, foyer lub stylowy sklep, zdecydujmy się na oprawy retro i industrialne, wykorzystując także lampy ścienne. Z kolei miedziane modele, będące alternatywą złotych dodatków, będą świetnie współgrać z niemalże każdą aranżacją. Wystarczy dopasować ich kształt, stawiając na tradycyjne wzory do lokali w stylu retro oraz te o ostrzejszych kształtach do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.