LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wymienić starą lampę sufitową na nową

Kiedy modernizujemy wnętrze po świeżo wykonanym remoncie i wybieramy do niego nowe meble, zmianie ulega również sposób oświetlenia pomieszczenia. Nowa lampa sufitowa nie tylko zapewni nam odpowiednią ilość światła po zmroku, ale swoim dekoracyjnym wyglądem zaakcentuje wybraną przez nas aranżację wnętrza – czy to nowoczesną, czy utrzymaną w stylistyce retro. Jak ją trwale zawiesić w bezpieczny sposób?

montaż lampy sufitowejLampa sufitowa jako dekoracja pomieszczenia

Wybór odpowiedniego oświetlenia do urządzanego wnętrza podkreśli – zwłaszcza po zmroku – jego aranżację. Do wyboru mamy nie tylko oświetlenie centralne sufitowe, ale również ścienne i lampy stojące. Jeśli zastosowaliśmy na jednej lub kilku ścianach tynk strukturalny, jego powierzchnię warto zaakcentować poprzez nakierowanie na nie subtelnego, rozproszonego strumienia światła – w ten sposób możemy wydobyć z mroku również dekoracje ścienne, takie jak obrazy czy zawieszone plakaty, zdjęcia, grafiki. Poszczególne źródła światła będą współtworzyć charakter pomieszczenia i jego nastrój, a zawieszenie nowej lampy sufitowej będzie aranżacyjnym postawieniem kropki nad „i”.

Wybór kształtów, kolorów i materiałów wykonania lamp sufitowych jest obecnie na tyle urozmaicony, że dobrać możemy odpowiednią do dowolnej aranżacji pomieszczenia – czy będzie to oszczędny styl nowoczesny, czy zdobny w urokliwe, wyraziste dodatki trend retro. Na uwagę zasługuje również obszerny asortyment źródeł światła, zwłaszcza energooszczędnych LED-ów i żarówek halogenowych. Światło, które tworzą, ma różne nasycenie barwne względem kolorystyki ciepłej i zimnej – je również możemy dobierać do zamierzonego efektu aranżacyjnego. Obojętnie jednak, na które konkretnie rozwiązania się zdecydujemy, lampę sufitową należy zawiesić odpowiednio trwale i przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

Zawieszenie lampy sufitowej krok po kroku

Zanim przystąpimy do zamiany starej lampy na nową, warto jest zgromadzić niezbędne do tego akcesoria: drabinę lub stabilny podest, próbnik napięcia, niewielki wkrętak, ewentualnie nożyk do ściągania końcówek przewodów. Ponieważ możliwe jest, że w pomieszczeniu po wyłączeniu oświetlenia będzie ciemno, a wykonać musimy pracę precyzyjnie, przyda się dodatkowe oświetlenie – najlepsza w tym wypadku będzie założona na głowę lampa czołówka, bo trzymanie w jednej ręce latarki będzie krępować nasze ruchy.

lampa wisząca ArielUwaga:

Przed zawieszeniem lampy sufitowej musimy mieć absolutną pewność, że obwód nie znajduje się pod napięciem – uzyskamy ją, jeśli wyłączymy oznaczony odpowiednio obwód (w starych instalacjach zrobimy to przez wykręcenie bezpiecznika), a jeśli oznaczeń brakuje – wszystkie z nich. Dźwigienki wyłączników nadmiarowoprądowych powinny być skierowane w dół.

.1 Po wejściu na drabinę lub podest ściągamy w dół element maskujący przewody i listwę zaciskową (kostkę).

2. Za pomocą próbnika upewniamy się, że wszystkie przewody nie znajdują się pod napięciem.

3. Odłączamy przewody od kostki lub szybkozłączki.

4. Podtrzymując przewód żyrandola, ściągamy go z haka pod sufitem i na jego miejsce zawieszamy nową lampę.

5. Łączymy przewody z listwą zaciskową lub szybkozłączką.

6. Sprawdzamy poprawność działania oświetlenia.

7. Regulujemy długość przewodu łączącego hak z lampą.

8. Nasuwamy na złączkę, przewody i hak tuleję maskującą.

 

Data publikacji: 25.10.2016