icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj skupimy się na oświetleniu. Pełni ono nie tylko rolę czysto funkcjonalną, lecz wpływa również na komfort i estetykę danego pomieszczenia. Na jakie oświetlenie w salonie się zdecydować? Podpowiadamy.

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie oświetlenie wybrać do salonu? 

Salon zwany jest też pokojem dziennym lub po prostu dużym pokojem. Niezależnie od tego, jak się go nazywa, zdecydowanie jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To w nim gromadzą się rodziny i przyjaciele, aby odpocząć i spędzić razem czas. Salon jest również często wykorzystywany jako miejsce do pracy, oglądania telewizji lub przestrzeń, w której najczęściej przyjmowani są goście. Jeśli chodzi o dekorowanie tej ważnej przestrzeni, możliwości są nieskończone. Jednak jest kilka kwestii, o których warto pamiętać. 

Przeznaczenie pomieszczenia 

Jeżeli salon będzie służył do przyjmowania gości, należy skupić się na stworzeniu ciepłej i przyjaznej atmosfery. W tym celu można rozważyć dodanie kominka lub przytulnego miejsca do siedzenia. Jeżeli salon będzie służył przede wszystkim do odpoczynku, należy stworzyć spokojne otoczenie ze stonowanymi kolorami i wygodnym zestawem mebli. Przy planowaniu wystroju ważne jest również uwzględnienie układu pomieszczenia. Na przykład ustawienie mebli wokół centralnego punktu, takiego jak telewizor lub kominek, może okazać się odpowiednim wyjściem, który nada pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. 

Mając na uwadze powyższe wskazówki, możesz rozpocząć odkrywanie wszystkich sposobów na uczynienie z salonu stylowej i przytulnej przestrzeni.

Jednym z najważniejszych elementów w tworzeniu przytulnego salonu jest oświetlenie. Miękkie, ciepłe światło może pomóc uczynić przestrzeń bardziej komfortową, idealną do spotkań towarzyskich i relaksu. Dodatkowo właściwe oświetlenie może również pomóc pokazać najlepsze cechy Twojego salonu i stworzyć jego stylowy wygląd. Dlatego też, gdy projektujesz swój salon, pamiętaj, aby dokładnie rozważyć oświetlenie. Z właściwymi oprawami i żarówkami, możesz przekształcić swój salon w przyjazny w odbiorze pokój.

oswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonie

Oświetlenie w stylu glamour

W przypadku stylu glamour, oświetlenie do salonu powinno być jednym z kluczowych elementów. Żyrandole oraz lampy wiszące są doskonałym wyborem, ponieważ dodają pomieszczeniu poczucie luksusu i wyrafinowania. Kinkiety mogą być także wykorzystane do stworzenia glamour look, zwłaszcza jeśli są ozdobione kryształami lub innymi błyszczącymi detalami. Z kolei, jeśli chodzi o lampy, wybierz te o eleganckich liniach i metalicznym wykończeniu, aby uzyskać dodatkowy dotyk glamour. Nie zapomnij o świecach! Strategicznie rozmieszczone świece mogą dodać ciepłego i zachęcającego blasku do każdego salonu.

Przeczytaj także: Oświetlenie w stylu industrialnym

Oświetlenie w stylu skandynawskim 

Oświetlenie salonu w stylu skandynawskim często wykorzystuje połączenie światła naturalnego oraz sztucznego, aby stworzyć jasną i zachęcającą przestrzeń. W wielu przypadkach oświetlenie zadaniowe jest używane, aby zapewnić dodatkowe światło np. do czytania. Lampy podłogowe i stołowe są także powszechnie używane w salonach w stylu skandynawskim. Aby stworzyć bardziej relaksującą atmosferę, oświetlenie akcentujące jest często używane do podkreślenia pewnych cech pokoju, takich jak dzieło sztuki lub kominek. Starannie wybierając odpowiedni typ oświetlenia, możesz stworzyć piękną i zachęcającą przestrzeń, która odzwierciedla Twój osobisty styl.

Oświetlenie w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym charakteryzuje się czystymi liniami, prostym wyposażeniem i nastawieniem na funkcjonalność. Jeśli chodzi o oświetlenie, minimalistyczny salon będzie miał zazwyczaj jedno źródło światła, takie jak lampa podłogowa lub lampa wisząca. Światło powinno być wystarczająco jasne, aby oświetlić cały pokój, lecz nie powinno być zbyt ostre. Dodatkowo źródło światła powinno być ustawione w taki sposób, aby nie powodowało zmęczenia oczu. Utrzymując proste i funkcjonalne oświetlenie, minimalistyczny salon może stworzyć spokojną przestrzeń, idealną do relaksu.

oswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonie

Jak oświetlić salon z jadalnią? 

Jeśli zdecydowałeś się na połączenie salonu z jadalnią, musisz pamiętać, że konieczne jest tutaj zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oświetlenie, które będzie pasować do obu przestrzeni. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego efektu jest zastosowanie mieszanki naświetlenia punktowego, takiego jak lampy wiszące i kinkiety. To odpowiedni sposób na oświetlenie salonu. Sufitowe lampy doskonale sprawdzą się w tego rodzaju pomieszczeniach. 

Oświetlenie punktowe może pomóc w stworzeniu przytulnej atmosfery w salonie, zapewniając miękki, zachęcający blask. Wykorzystuje się je również do podkreślenia konkretnych miejsc, takich jak kącik do czytania lub półka ekspozycyjna. 

W jadalni oświetlenie zadaniowe może być wykorzystane do podkreślenia stołu oraz stworzenia bardziej intymnej atmosfery podczas posiłków. Natomiast oświetlenie sufitowe powinno być na tyle jasne, aby oświetlać całą przestrzeń. Stosując kombinację tych dwóch rodzajów oświetlenia, można stworzyć dobrze oświetlony salon oraz jadalnię. 

Sprawdź również: Oświetlenie LED – kompendium wiedzy

oswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonieoswietlenie-w-salonie

Jakie są modne lampy do salonu?

Jednym z najważniejszych aspektów każdego projektu wnętrza jest oświetlenie. Odpowiednia mieszanka źródeł światła może stworzyć ciepłą i zachęcającą atmosferę, natomiast nadmierna intensywność lub brak światła może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się niewygodne oraz ciasne. W nadchodzącym 2023 roku eksperci przewidują powrót do minimalistycznego projektowania domów, co widać w najnowszych trendach opraw oświetleniowych. 

Proste, czyste linie i wzory inspirowane początkiem XX wieku stają się coraz bardziej popularne, ponieważ właściciele domów szukają sposobów na dodanie odrobiny luksusu do swoich pomieszczeń mieszkalnych. 

Przy wyborze lamp do salonu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej funkcjonalność. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają, by w salonie znajdowało się kilka różnych źródeł światła, odpowiednio rozmieszczonych po całej jego przestrzeni. Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest wysokość lamp. Lampy podłogowe mogą pomóc stworzyć poczucie intymności, natomiast lampy stołowe pomogą zapewnić bezpośrednie źródło światła. 

Ostatecznie najlepszym sposobem na wybór odpowiednich lamp do salonu jest eksperymentowanie z różnymi opcjami i znalezienie tego, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla wielu oświetlenie sufitowe do salonu jest absolutną koniecznością, inni wolą skupić się jedynie na oświetleniu punktowym.

Warto też zadbać o lampy, w których można regulować poziom światła. To daje możliwość regulowania intensywności oświetlenia w zależności od pory dnia lub nastroju, jaki chcesz stworzyć. Niezależnie od tego, czy szukasz wyrazistego elementu, który będzie stanowił ozdobę salonu, czy też bardziej stonowanego wzoru, który będzie współgrał z istniejącym wystrojem, jest wiele modnych opcji, na które możesz się zdecydować. Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć idealne lampy do swojego domu.

Data publikacji: 25.10.2022

Data aktualizacji: 25.10.2022