Produkty

Ściemniacze – czy są potrzebne

Ściemniacze – czy są potrzebne

Jeśli wydaje nam się, że ściemniacze są zbędnym luksusem, to jesteśmy w błędzie. Urządzenia te mają wiele zalet, a jedną z nich jest oszczędność energii, a co za tym idzie - pieniędzy. Dowiedzmy się więcej o ściemniaczach.

przyciemnione światło w salonieCo to jest?

Ściemniacz jest transformatorem, który dzięki możliwości regulacji wykorzystywany jest do zmiany natężenia światła w granicach od 0 do 100% całkowitej mocy oświetlenia. Do ściemniania dochodzi na skutek zmiany napięcia wejściowego oświetlenia. Niektóre bardziej zaawansowane modele ściemniaczy można wykorzystać także do sterowania prędkością wentylatora, żaluzjami czy ogrzewaniem. Przeznaczone są do użytku w gospodarstwach domowych, ale również w obiektach przemysłowych czy biurach.

Parametry techniczne

Ściemniacze różnią się pod względem parametrów technicznych, dlatego też powinniśmy dokładnie wiedzieć, w jakich miejscach, w jakim celu i do ściemniania jakiego typu lampy będą nam potrzebne. Ważny jest więc typ lampy (świetlówka fluorescencyjna, żarowa, halogenowa itp.), moc, dostępność lub brak uziemienia, a także możliwość sterowania innymi elementami, jak np. żaluzje, wentylacja, ogrzewanie.

Nie zapominajmy także, że ściemniacze muszą spełniać nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i kolorystyki. Zanim zdecydujemy się na ściemniacz, powinniśmy określić, czy oczekujemy możliwości sterowania oświetleniem z różnych miejsc. Możemy dobrać także odpowiedni wzór i kolorystykę widocznych części (czyli płytki funkcjonalnej i ramki dekoracyjnej), a także odpowiadający nam rodzaj sterowania.

Rodzaje ściemniaczy

Na rynku znaleźć możemy modele, które różnią się sposobem sterowania:

- sterowanie zdalne podczerwienią – umożliwiają regulację za pomocą nadajnika skojarzonego z jednym lub wieloma odbiornikami zamontowanymi w ścianach.
- ściemniacze z okablowaniem, będące autonomicznymi urządzeniami:
   - obrotowe,
   - dotykowe,
   - obrotowo-przyciskowe.
- sterowanie radiowe – każdym odbiornikiem można sterować za pomocą kilku nadajników i każdy nadajnik może sterować kilkoma odbiornikami. System ten pozwala na regulację oświetlenia poprzez ściany.
- sterowanie „inteligentny budynek” – centralna jednostka programowalna, z którą łączą się wszystkie odbiorniki i przyciski, znajduje się w rozdzielnicy. Ten typ sterowania pozwala także na sterowanie żaluzjami czy ogrzewaniem.

Wśród ściemniaczy możemy wyróżnić także:

- ściemniacze schodowe – montowane wewnątrz pomieszczeń w gospodarstwach domowych szczególnie przy schodach;
naścienne manualne ściemniacze LED wyposażone w szklane panele dotykowe, które umożliwiają sterowanie jasnością jednokolorowych taśm LED;
- ściemniacze z wtykiem typu Euro oraz z regulacją na gałkę;
- elektroniczne ściemniacze/wyłączniki do zabudowy z tradycyjnie montowanymi panelami sterowania. Wykorzystanie takiego ściemniacza pozwala zachować funkcję włączania i wyłączania światła przy dodatkowej możliwości ściemniania go za pomocą standardowego przełącznika. Czas wciśnięcia włącznika decyduje o jasności naszego oświetlenia.

Dlaczego warto zamontować ściemniacze?

Decyzja o zamontowaniu ściemniaczy jest z pewnością dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli na sercu leży nam oszczędność. Oto korzyści, jakie płyną z zainstalowania tych urządzeń:

- Pozwalają zmniejszyć rachunek za prąd, ponieważ przyciemnianie światła powoduje oszczędność energii. Ograniczenie oświetlenia o 25% ściemnianiepozwala na zaoszczędzenie 20% energii. Niektóre ściemniacze wyposażone są także w specjalną funkcję oszczędzania energii.

- W zależności od projektu rozmieszczenia ściemniaczy możemy sterować oświetleniem z różnych miejsc w domu, zwłaszcza w przypadku systemu ściemniaczy z okablowaniem.

- Urządzenia pracujące w podczerwieni umożliwiają sterowanie oświetleniem bez poruszania się z miejsca. Możemy więc regulować jasność lamp leżąc, oglądając telewizję itp.

Zwiększają komfort pracy czy oglądania telewizji, chroniąc tym samym oczy przez zmęczeniem.

Zapewniając przygaszone światło, minimalizują dyskomfort tuż po przebudzeniu lub w nocy, gdy wstajemy np. do łazienki. 

Ściemniacze oświetlenia umożliwiają kontrolę mocy wyjściowej, tworząc miłą atmosferę i romantyczny nastrój.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.10.2016
Potrzebne to może nie są, za to bardzo mile widziane, zwłaszcza w moim mieszkaniu. Mam je w sypialni i salonie od dwóch miesięcy - polecam.

Ocena i komentarz dla:

Ściemniacze – czy są potrzebne