Złoto i srebro w aranżacji pomieszczeń

Złoto i srebro przez długi czas były zarezerwowane jedynie dla pałacowych wnętrz, z którymi często kojarzą nam się do dnia dzisiejszego. Tytułowe kolory z powodzeniem możemy jednak wykorzystać również w nowoczesnych aranżacjach. Mogą przy tym przybrać wiele różnych form – od stylowych dodatków, przez niewielkie akcenty, po dominujące barwy na ścianach. Ze złotem i srebrem należy jednak uważać, bowiem granica między wyszukanym wnętrzem, a aranżacyjną wpadką jest cienka.

Złoto

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, złoto może zostać użyte w formie dekoracyjnych dodatków, które podkreślą wystrój wnętrza, jak również możemy połączyć je z innymi kolorami. Świetnie łączy się na ścianach z większością barw, ale dobry efekt przynosi zwłaszcza w towarzystwie bieli, czerni, grafitu, ale także czerwieni, fioletu lub granatu. Na ścianach złoty kolor najczęściej pojawia się na tapecie, jednak w śmiałych aranżacjach możemy zdecydować się nawet na pomalowanie całej płaszczyzny na taki właśnie kolor. Dobrze w takim przypadku postawić na barwę zmatowioną, dzięki czemu klimat mieszkania będzie bardziej przyjazny. 

zloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczenzloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczenzloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczenzloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczen

Kolor kruszcu może również być wykorzystany w formie dekoracyjnych naklejek, które umieścimy na gładkiej ścianie. Staną się wtedy motywem przewodnim wnętrza, a przy tym wyglądają elegancko i stylowo. 

Złoto głównie wykorzystujemy jednak w formie dodatków, które rozświetlą przestrzeń. Szlachetny charakter wnętrza uzyskamy, gdy w pokoju postawimy świecznik lub na ścianie zawiśnie lustro w złotej ramie. W takiej barwie ładnie prezentują się również lampy i stylowe meble. Dekory nie powinny być jednak stosowane w nadmiarze, bowiem łatwo w takim przypadku uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. 

Srebro

Zupełnie inny klimat uzyskamy, gdy dominującym elementem uczynimy srebro. Dobrze łączy się z ciepłymi kolorami – bordowym, beżem, żółtym, ale także czarnym czy błękitnym. Podobnie jak w przypadku złota, kolorem srebrnym możemy pomalować ściany w całości lub tylko w części, a także zastosować wzorzystą tapetę. Srebro na ścianach jest efektowne i bardzo wyrafinowane. Dlatego, jeżeli decydujemy się na umieszczenie srebrnego koloru na ścianach, klimat wnętrza będzie bardziej surowy. Srebrna tapeta ładnie komponuje się jednak z większością pomieszczeń i łatwiej, niż jej złotym odpowiednikiem, ozdobimy nią mieszkanie. Wszystko jednak zależy od naszej pomysłowości i tego, jaki klimat chcemy stworzyć w naszym mieszkaniu. 

Srebro ma duży potencjał, zwłaszcza w dodatkach. Dobrze wygląda na tkaninach, a srebrne zasłony wpisują się niemal w każdą przestrzeń. Połyskliwa barwa jest świetnym uzupełnieniem i wykończeniem nowoczesnych mebli, w których bardzo popularnym rozwiązaniem są metalowe elementy konstrukcyjne. Wiele zastosowań srebra znajdziemy również w łazience i kuchni, gdzie mogą stanowić motywy dekoracyjne na płytkach ceramicznych. Srebro świetnie łączy się również ze szkłem (np. stolik, lampa lub lustro w łazience). 

Pomysłów na użycie srebra jest bardzo dużo. Trudniej także uzyskać efekt nadmiaru (jak to ma miejsce w przypadku złota). Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swoje granice i zbyt dużo srebra w wystroju mieszkania stworzy wnętrze zbyt surowe, a nawet kiczowate. 

zloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczen categorypath-lampy-wiszacezloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczen categorypath-lampy-wiszacezloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczen categorypath-lampy-wiszacezloto-i-srebro-w-aranzacji-pomieszczen categorypath-lampy-wiszace

Łączenie kolorów

Powyższe barwy można ze sobą łączyć, uzyskując bardzo stylowe i wyszukane rozwiązania. Ciepło złota i chłód srebra dobrze będą się bowiem uzupełniały na zasadzie kontrastu. Dobrym pomysłem jest ich użycie na ścianach, skąd będą rzutowały na wystrój całego pomieszczenia. Mieniące się elementy sprawią także, że wnętrze nabierze szlachetnego klimatu. 

Mamy jeszcze większe pole manewru, gdy stosujemy złote i srebrne dodatki. Nie możemy jednak pozwolić, aby wnętrze ociekało barwami kruszców, bowiem łatwo zepsuć cały efekt. 

Powyższe inspiracje pokazują, że obie barwy mogą być z powodzeniem zastosowane zarówno w połączeniu, jak i osobno. Niezależnie czy będą kolorami dominującymi, czy jedynie niewielkimi dodatkami, sprawią, że wnętrze nabierze wyszukanego i eleganckiego charakteru.

Data publikacji: 19.11.2014