7 sposobów na abażur domowej roboty

Własnoręcznie wykonany abażur będzie stanowił oryginalną ozdobę naszego wnętrza. Jest sposobem na to, w jaki sposób uzyskać element idealnie komponujący się z wystrojem pomieszczenia, a także metodą na odświeżenie starej, nieużywanej już lampki. Co więcej, będzie dekoracją niepowtarzalną, jakiej nie znajdziemy w innym domu. Oto kilka pomysłów na jego wykonanie.

Podstawa, czyli stelaż

Podstawą, na której będziemy działać, jest odpowiednio sztywny stelaż. Materiał, z jakiego zostanie wykonany, będzie stanowił bazę, którą będziemy następnie wykańczać dowolnie wybranymi materiałami. Co może posłużyć nam za stelaż? Nie musimy szukać daleko: najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie starej lampki, której już nie używamy. Zniszczone lub nieestetyczne i niemodne już abażury świetnie sprawdzą się jako materiał do dekoracji. Podstawę może także stanowić nieozdobiony abażur prostej lampki wykonany z tworzywa sztucznego, jaką za niewielkie pieniądze kupimy w większości marketów budowlanych. Stelaż uformujemy również z drutu bądź możemy oddać go do zespawania. Gotowy metalowy stelaż zakupimy także w sklepie za cenę od kilku do kilkunastu złotych.

small-abazur-z-gazetsmall-abazur-z-gazetsmall-abazur-z-gazetsmall-abazur-z-gazet

1. Abażur z gazet – stare gazety są świetnym materiałem na pokrycie naszego abażuru. Możemy wykorzystać je w różny sposób, np. wyciąć odpowiednie kształty (koła, kwadraty, trójkąty) lub skręcić w sznurki . Przygotowane elementy wystarczy przykleić do stelaża, na przykład w taki sposób, by nachodziły jedne na drugie. Aby abażur zyskał na trwałości, sztywności i estetycznym wyglądzie, na koniec warto poryć go lakierem akrylowym.

2. Kryształowe girlandy, którymi obwiesimy stelaż abażuru, nie tylko będą prezentowały się elegancko, ale także będą pięknie połyskiwać w świetle żarówki. Pojedyncze kryształy możemy przykleić do powierzchni lub wykorzystać sznury obwieszone sztucznymi błyskotkami. Możemy ściśle przymocować je do stelaża lub pozwolić im swobodnie zwisać, przez co wprowadzimy do wnętrza nieco energii i ruchu. Tego typu ozdoby możemy także zastąpić sznurami obwieszonymi różnokolorowymi koralikami.

3. Abażur z tkanin – to jedna z najprostszych i najtańszych metod na uzyskanie niepowtarzalnej osłony. Możemy do jej wykonania wykorzystać stare tkaniny, które znajdziemy w szafie. Warto wykorzystać nieużywane już lub zniszczone ubrania, serwetki czy skrawki materiału, którymi okleimy całość. Aby uzyskać stonowany efekt, najlepiej będzie posłużyć się większym fragmentem tkaniny, którym otulimy stelaż. Oryginalność osiągniemy natomiast sklecając abażur z niewielkich łatek pochodzących z różnych materiałów. Elegancji doda mu wykorzystanie koronkowej serwetki bądź tasiemki.

4. Abażur ze sznurka – prosty, ale ciekawy abażur uzyskamy przez obwiązanie jego konstrukcji sznurkiem. Możemy zastąpić go również włóczką albo wstążką czy tasiemką. Jeżeli wybrany rodzaj materiału ściśle i sztywno okręcimy wokół stelaża, nie będziemy musieli go nawet przyklejać – wystarczy tylko podkleić sam koniec sznurka. Dla pewności – gdy pracujemy na stelażu powleczonym folią PVC – możemy zaaplikować na niego niewielką warstwę kleju.

5. Kwiecisty abażur – do wykonania romantycznego abażuru warto wykorzystać także sztuczne ozdoby. Doskonale sprawdzą się w tej roli kwiaty, którymi ściśle pokrywamy stelaż. Do oklejenia abażuru warto wykorzystać także inne drobiazgi, jak np. guziki w różnych rozmiarach i kolorach.

6. Abażur z recyklingu – ten stworzymy łatwo z zawleczek oderwanych od puszek. Możemy okleić nimi stelaż bądź łączyć ze sobą kolejno w taki sposób, by na abażur z wiklinymetalowych drutach stanowiących 

podstawę abażuru utworzyć nietypową siatkę. Aby zawleczki łatwo zaczepić jedna o drugą, pomocne będzie ich przecięcie u góry. Warto skorzystać z zawleczek różnokolorowych – jeśli takich nie znajdziemy, równie dobrze sprawdzą się srebrzyste, które w razie potrzeby możemy pomalować.

7. Abażur filcowy – podobnie jak abażury oklejone kwiatami, równie oryginalną ozdobę uzyskamy pokrywając stelaż filcowymi ozdobami. Mogą to być girlandy wyciętych z filcu ozdób lub pojedyncze elementy, którymi okleimy stelaż.  Jeśli dysponujemy filcową matą z wyciętymi w niej ornamentami, wystarczy rozciągnąć ją na drutach abażuru i skleić w miejscu styku. Wycięte w macie kształty będą pięknie zdobić pokój, gdy uwidoczni je światło zapalonej żarówki.

small-abazur-z-wiklinysmall-abazur-z-wiklinysmall-abazur-z-wiklinysmall-abazur-z-wikliny