Oprawy wpuszczane w sufit, ścianę lub podłogę – jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Bez niego nasze wnętrza pogrążałyby się w ciemności, gdy tylko na zewnątrz nastanie zmrok. Na szczęście poszczególne oprawy zapewniają nam odpowiednią dawkę światła sztucznego, umożliwiając pracę, naukę i wypoczynek. Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto zwrócić uwagę na oprawy wpuszczane w podłoże – dlaczego?

Oprawa podtynkowa LED Faled 18 W okrągłaOprawa podtynkowa LED Faled 18 W okrągłaOprawa podtynkowa LED Faled 18 W okrągłaOprawa podtynkowa LED Faled 18 W okrągła

Oprawy oświetleniowe i ich funkcje

Lampy sufitowe, podłogowe, stołowe, żyrandole, kinkiety, spoty czy oprawy oczkowe – wybór oświetlenie do mieszkania powinien najczęściej uwzględniać różne z wymienionych produktów. Do odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia przeważnie nie wystarczy nam bowiem żyrandol lub tylko kinkiety zamocowane nad kanapą w salonie. System oświetlenia mieszkania powinien być funkcjonalny, a to oznacza, że w różnych zakątkach naszego domu musimy zapewnić sobie światło o różnych parametrach. I tak, lampa wisząca dobrze spełni rolę oświetlenia głównego, ale nie będzie odpowiednia do czytania, odrabiania lekcji czy oglądania telewizji. Lampa podłogowa będzie oświetleniem dodatkowym – wytworzy w pomieszczeniu przytulny nastrój i da możliwość komfortowego wypoczynku. Oświetlenie blatu kuchennego jest z kolei niezbędne podczas gotowania, ale nie będzie wystarczające, by rozświetlić całe pomieszczenie. Takie przykłady można mnożyć, co jest dowodem na to, że dobrze oświetlone wnętrze oznacza zastosowanie różnego rodzaju lamp, a także barw światła umieszczonych wewnątrz nich halogenów, diod LED itd.

Funkcja praktyczna oświetlenia to jednak nie wszystko. Nie zapominajmy, że wszelkie lampy jako elementy wyposażenia pełnią także rolę dekoracyjną. Wyszukane zdobienia żyrandoli, barwne i oryginalne abażury, ciekawie uformowane ramiona, na których umieszczone są oprawy, a także rozmaite materiały wykonania sprawiają, że współczesne lampy pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Nie zawsze jednak sam wygląd lamp wpływa na wystrój pomieszczenia – czasem większe znaczenie ma miejsce, w którym oświetlenie zostało zamontowane, oraz kierunek, w którym pada emitowane przez nie światło. Przykładem opraw oświetleniowych – niewielkich, o prostej konstrukcji, ale dających ogromne możliwości aranżacyjne – są oprawy wpuszczane w podłoże.

Czy wiesz, że…?

Oprawy wpuszczane można zamontować nie tylko w suficie, ale i w podłodze oraz ścianie. Stanowią ciekawa alternatywę dla innych źródeł światła stosowanych we wnętrzach, doskonale spełniając funkcję dekoracyjną.

Oprawy oczkowe LED ANS-LightingOprawy oczkowe LED ANS-LightingOprawy oczkowe LED ANS-LightingOprawy oczkowe LED ANS-Lighting

Oprawy wpuszczane ścienne, sufitowe i podłogowe – charakterystyka

Tym, co wyróżnia oprawy wpuszczane od innych elementów oświetleniowych, jest ich minimalistyczna forma. Tego typu produkty mają postać oczek – po ich zamontowaniu i zapaleniu widzimy jednie świetlny punkt, a czasem także otaczającą go oprawę (najczęściej okrągłą lub kwadratową). Okablowanie i miejsce podłączenia oprawy wpuszczanej do instalacji elektrycznej jest całkowicie ukryte – albo w ścianie, albo w suficie, albo w podłodze. Należy jednak pamiętać, że montaż tego typu opraw wymaga wcześniejszego zaplanowania i doprowadzenia przewodów w odpowiednie miejsca, zanim zajmiemy się wykańczaniem pomieszczenia – później nie będzie to już tak łatwe. Oprawy te są najczęściej płaskie i nie wystają poza płaszczyznę, w której je umieściliśmy. Doskonale się z nią zlewają, dzięki czemu nie odciągają uwagi od innych elementów wystroju pomieszczenia. Tak zaprojektowane oświetlenie możemy wykorzystać w miejscach, w których użycie innych lamp byłoby niemożliwe. Ponadto świetnie sprawdza się także jako materiał do tworzenia świetlnych dekoracji. Wpuszczane oprawy sufitowe i ścienne wykorzystują technologię LED bądź halogeny.

Czy wiesz, że…?

Niektóre z opraw oczkowych mają możliwość regulowania kąta padania światła – jest to zasługa tego, że posiadają elementy ruchome.

Oczko Thermal 1 x 35 W 230 V satynaOczko Thermal 1 x 35 W 230 V satynaOczko Thermal 1 x 35 W 230 V satynaOczko Thermal 1 x 35 W 230 V satyna

Oprawy sufitowe wpuszczane – możliwości zastosowania

Oprawy wpuszczane stosuje często do montażu w suficie. W pierwszym momencie wydawać by się mogło, że stanowią mało ciekawą alternatywę dla eleganckich żyrandoli czy efektownych, nowoczesnych lamp sufitowych. Z pewnością jednak docenią je wszyscy, którzy w oświetleniu cenią jego minimalizm i nienarzucającą się formę, a przy tym spektakularne efekty, które można przy jego użyciu uzyskać. Wpuszczane oprawy stropowe warto zastosować szczególnie wtedy, gdy planujemy wykonać sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych. Możemy rozmieścić je symetrycznie, na całym jego obwodzie, a także zupełnie przypadkowo, tworząc imitację rozgwieżdżonego nieba. Oczka wpuszczane sprawdzą się także w przypadku, gdy chcemy skonstruować jedynie półkę sufitową lub gzyms z płyt G-K – możemy wtedy rozmieścić je np. na całej ich długości.

Oprawy wpuszczane w sufit możemy wykorzystać w każdym pomieszczeniu naszego domu – także w łazience, jeśli wybierzemy produkty odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W zależności od ich liczby i układu mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego bądź dodatkowego. Umieszczone wzdłuż jednej ze ścian na podwieszanej półce w salonie doskonale sprawdzą się jako subtelne oświetlenie ściany z kamienia bądź cegły, podświetlenie galerii zdjęć, obrazów lub plakatów. Będą także perfekcyjnie oświetlały hol bądź korytarz, będąc zamontowane na suficie na całej długości ciągu komunikacyjnego.

Porada eksperta:

Oprawy oczkowe wpuszczone w sufit dobrze prezentują się w połączeniu z taśmami LED, których światło doskonale akcentuje kształt podwieszanej konstrukcji. Ich obecność podkreślą duże lustra, które odbijając świecące punkty wywołają wrażenie, że jest ich więcej niż w rzeczywistości.

Oprawy oczkowe wpuszczane w ścianę

Do podświetlenia ściany w wielu przypadkach wykorzystujemy oświetlenie sufitowe, rzucające z góry snop światła na pionowe płaszczyzny, które chcemy wyeksponować. Oprawy wpuszczane, które montujemy w suficie, nierzadko nadają się także do montażu bezpośrednio w ścianie – gdzie szczególnie mogą się przydać?

Oprawa kwadratowa Horoz matowy chrom 1 x 12 W LED zimna białaOprawa kwadratowa Horoz matowy chrom 1 x 12 W LED zimna białaOprawa kwadratowa Horoz matowy chrom 1 x 12 W LED zimna białaOprawa kwadratowa Horoz matowy chrom 1 x 12 W LED zimna biała

Praktycznym, ale i efektownym sposobem wykorzystania oczek wpuszczanych w ścianę jest oświetlenie nimi klatki schodowej. Oprawy takie, dzięki temu że są płaskie i nie posiadają ostrych, wystających krawędzi, doskonale sprawdzą się jako oświetlenie schodów. Najlepiej zamontować je wzdłuż nich, nisko, przy stopnicach, by dobrze oświetlały konstrukcję. Oczka ulokowane w tym miejscu efektownie się prezentują, a jednocześnie są w pełni praktyczne. Można zastąpić je także oprawami wpuszczanymi określanymi jako schodowe, które występują w wielu ciekawych formach. Oba rodzaje wpuszczanych opraw możemy zamontować także na ścianie wzdłuż korytarza czy holu, gdzie będą rozświetlały przejście delikatnym światłem.

Czy wiesz, że…?

Oprawy oczkowe wpuszczane wykorzystuje się także do podświetlania ciekawych elementów konstrukcyjnych, takich jak np. wnęki w ścianach bądź przegrody mające postać półek. Oczka można umieścić zarówno w ich górnych, jak i dolnych płaszczyznach, by rzucały strumień światła na umieszczone na takich półkach dekoracje.

Oświetlenie w podłodze

Oprawy montowane w podłożu najczęściej przywodzą nam na myśl oświetlenie podjazdów, chodników czy ścieżek, z którym spotykamy się w niejednym ogrodzie – nie wolno zapomnieć o możliwości takiego ich zastosowania, gdyż nie tylko tworzy ono atrakcyjny efekt wizualny, ale także jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Tak samo jak na zewnątrz, oprawy wpuszczane w podłoże możemy wykorzystać też wewnątrz pomieszczeń – często nadają się do montażu zarówno w podłodze, jak i w ścianie, więc mają charakter uniwersalny. Znajdą zastosowanie szczególnie w ciągach komunikacyjnych, gdzie najlepiej sprawdzą się tuż przy ścianach. Z powodzeniem użyjemy ich również w roli typowo dekoracyjnej – wystarczy jedno lub dwa oczka umieszczone obok siebie, by od dołu podświetlić ustawioną w salonie rzeźbę. Snopy światła padające od dołu doskonale wyeksponują ścianę ozdobioną ciekawą fakturą, np. wykończoną kamieniem dekoracyjnym, lub wydobędą z mroku powieszone na niej dekoracje. Mogą być także ozdobą samą w sobie. To ciekawa alternatywa dla oczek sufitowych – zauważmy przy tym, że o ile te ostatnie możemy zastąpić szeregiem różnorodnych lamp, o tyle efektu ukierunkowanego, punktowego światła padającego od podłogi do góry nie uzyskamy raczej przy użyciu innego typu opraw.

Oprawa LED Diall Tango aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Tango aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Tango aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Tango aluminiowa barwa ciepła biała

Oprawy wpuszczane – podsumowanie

Oprawy wpuszczane – sufitowe, ścienne czy podłogowe – mogą pełnić w naszych domach taką samą rolę, jak inne rodzaje opraw. Sprawdzą się jako oświetlenie główne oraz dodatkowe. Są jednak nie do przecenienia, jeśli chodzi o zastosowanie światła sztucznego w celach dekoracyjnych. Ze względu na to, że emitują je punktowo, nadają się do akcentowania we wnętrzu poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz ozdób. Służą do kreowania w pomieszczeniu przytulnej i kameralnej atmosfery, wydobywając z niego wybrane przez nas zakamarki. Jeśli interesuje nas umieszczenie opraw w posadzce (np. z paneli podłogowych), modele wpuszczane trudno zastąpić innymi.

Data publikacji: 10.11.2016