Jak wybrać latarkę?

Wybór latarki wydaje się być prostą decyzją. Jednak patrząc na ilość dostępnych modeli na półkach sklepowych, zaczynamy się zastanawiać, czym się różnią i na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich kupnie?

duża latarka

Źródło światła

Obecne latarki wyposażone są głównie w diody LED. Tym samym, pierwszą ważną rzeczą przy ich wyborze jest zwrócenie uwagi na ilość umieszczonych diod. Im więcej, tym latarka daje mocniejsze i bardziej skupione światło. Warto tu zauważyć, że taka dioda ma również długą żywotność – nawet do 100 000 godzin.

Sposób ładowania

Zasilanie latarki może odbywać się dwojako. Albo poprzez akumulatorki, albo przez baterie zmienne. Pierwsze rozwiązanie początkowo wydaje się być droższym wyborem. Jednak po wyczerpaniu akumulatorka, nie wymienia się go na nowy, jak ma to miejsce w przypadku samych baterii. Sprawia to, że całkowity koszt zamyka się w granicach kupna samego urządzenia. Należy jednak mieć tu na uwadze, iż z czasem akumulator traci na pojemności, co skutkuje krótszymi okresami pracy (w tym przypadku świecenia). Z kolei wybierając baterie, znajdziemy ich zamiennik w każdym napotkanym sklepie, co pozwoli nam na szybkie przywrócenie latarki do sprawnej pracy.

latarka mini

Wymiary

Przy wyborze latarki nie bez znaczenia jest jej wielkość. Jeśli latarka ma służyć przy drobnych pracach domowych/warsztatowych lub ma być pod ręką w dowolnej sytuacji, lepiej postawić na mniejszy produkt. Wtedy będzie można go przechowywać w kieszeni, plecaku, torebce czy na niewielkiej półce. Z kolei większy model (a co za tym idzie, sprzęt posiadający większy zakres świecenia) posłuży w sytuacjach wymagających większej siły światła, np. podczas wyjazdów pod namiot.

Poręczność

Latarki mogą występować pod różną postacią. Możemy wybierać pośród tych, które trzyma się w ręce lub tych mocowanych na głowie. Zaletą latarek czołowych jest m.in to, że korzystając z nich, mamy obie wolne ręce, co zapewnia nam sprawne wykonywanie wszelkich czynności. Co więcej, strumień światła kierowany jest dokładnie tam, gdzie patrzymy. Z kolei standardową latarką łatwiej się posługuje i w szybki oraz dokładny sposób skieruje w pożądaną stronę.

Obudowa i wytrzymałość

W zależności od warunków, w których będziemy korzystać z latarki, musi mieć ona odpowiednio wytrzymałą obudowę. Tylko taka zapewni sprawne działanie w deszczu czy śniegu. Co więcej, po kilku upadkach będzie wciąż funkcjonowała.

 

Data publikacji: 06.10.2014