Produkty

Plafon czy żyrandol – co lepiej sprawdzi się w salonie?

Plafon czy żyrandol – co lepiej sprawdzi się w salonie?

Nowoczesne mieszkanie można oświetlić na wiele sposobów. Klasycznym rozwiązaniem do salonu jest żyrandol lub – w mniej eleganckiej formie – lampa wisząca. Alternatywę stanowi kinkiet, który pozwala zachować więcej wolnej przestrzeni i nie dominuje nad aranżacją. Którą lampę zatem wybrać?

Lampa wisząca w salonie

Lampa wisząca w salonieLampy wiszące to rozwiązanie klasyczne i popularne. Są dostępne w wielu kształtach i kolorach, a także przybierają różnorodne desenie. Z odpowiednio dobraną żarówką lampy te dokładnie i równomiernie oświetlają przestrzeń salonu. Najczęściej stanowią główne źródło oświetlenia w pomieszczeniu, a uzupełniane są lampami stojącymi.

Ilość światła padającego z lampy wiszącej zależy od klosza. Model odwrócony, czyli otwarty w stronę sufitu, będzie rzucał światło w górę. W takiej sytuacji odbija się ono od sufitu i rozprasza. Pada również na ściany. Tradycyjny klosz otwierający się ku dołowi i wąski oświetla salon punktowo.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na oświetleniu większej przestrzeni, powinniśmy umieścić lampę wiszącą wysoko, co jednak wiąże się ze zmniejszeniem intensywności światła. Pozostawienie dłuższego przewodu przy lampie zabierze więcej miejsca w salonie oraz przyciągać będzie wzrok. Przy krzykliwym kolorystycznie kloszu może zdominować pomieszczenie.

Ważne jest także wykończenie klosza. Matowe szkło rozprasza światło, z kolei klosze niejednorodne: papierowe, z dziurkami, wiklinowe lub plecionkowe rzucają na ściany i sufit atrakcyjne cienie. Poza salonem dobrze się prezentują w sypialni i pokoju dziecięcym.

Żyrandol – elegancka lampa wisząca

Salon oświetlony plafonamiŻyrandol jest charakterystycznym rodzajem lamp wiszących. Najczęściej żyrandol rozumiany jest jako lampa wisząca, którą wyróżnia wyjątkowy ozdobny charakter.

Zależnie od tego, jaki model mamy na myśli, wyróżniamy żyrandole:

- nowoczesne, częściej zwane po prostu lampami wiszącymi,
- kryształowe, czyli eleganckie i ekskluzywne,
- klasyczne o formach prostych, ale nadal eleganckich,
- stylizowane na starodawne,
- odpowiadające konkretnemu stylowi aranżacyjnemu, np. skandynawskiemu.

Klosze lamp wiszących dobiera się do stylu, w jakim urządzone zostało dane pomieszczenie.

Salon oświetlony plafonem

W nowoczesnych wnętrzach funkcję lampy wiszącej w salonie przejmuje plafon. Stosuje się go szczególnie chętnie we wnętrzach minimalistycznych oraz takich, gdzie zachodzi potrzeba optycznego powiększenia przestrzeni. Plafony rewelacyjnie sprawdzają się we wnętrzach o niskim suficie, ponieważ podczas przechodzenia pod nimi nie ma zagrożenia zahaczenia i zrobienia sobie krzywdy bądź uszkodzenia klosza.

Plafon CastoramaW salonie plafon najczęściej montuje się na suficie, w pozostałych pomieszczeniach domu zaś również na ścianach. Z uwagi na pełne przesłonięcie żarówki kloszem światło jest łagodne i rozproszone. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie stosować plafony.

Klasyczny i stonowany plafon wtopi się w aranżację. Lampa o odważnym kształcie i kolorze przyciągnie spojrzenia i stanie się kolejnym atrakcyjnym punktem w pomieszczeniu.

Żyrandol czy plafon do salonu?

Wybór lampy do salonu zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy: wyeksponowaniu źródła światła czy ukryciu go i podkreśleniu tego, co oświetla, np. mebli. Odpowiednio dobrana lampa pomoże nam optycznie zmienić proporcje pokoju.

Żyrandol da bardziej wyraziste światło, plafon zaś wprowadzi do pomieszczenia romantyczny półcień. Z tego względu, jeśli salon to także miejsce pracy, lepsze będą lampy wiszące.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wybrać plafon do łazienki?

 Jak wybrać plafon do łazienki?
Plafon to rodzaj oprawy oświetleniowej, dla której charakterystyczne jest to, że wiesza się ją na suficie. Współcześnie zastępuje on pop...
Czytaj więcej

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów nie popełniać

Oświetlenie klatki schodowej – jakich błędów nie popełniać
Oświetlenie schodów i przestrzeni, w której się one znajdują, jest zadaniem wymagającym dobrego zaplanowania. Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej...
Czytaj więcej

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?
Wybrana przez nas aranżacja wnętrza wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej, którą stworzą oprawy umieszczone na suficie oraz umiejscowione na ścianach i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Plafon czy żyrandol – co lepiej sprawdzi się w salonie?