LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Plafon czy żyrandol – co lepiej sprawdzi się w salonie?

Nowoczesne mieszkanie można oświetlić na wiele sposobów. Klasycznym rozwiązaniem do salonu jest żyrandol lub – w mniej eleganckiej formie – lampa wisząca. Alternatywę stanowi kinkiet, który pozwala zachować więcej wolnej przestrzeni i nie dominuje nad aranżacją. Którą lampę zatem wybrać?

Lampa wisząca w salonieLampa wisząca w salonieLampa wisząca w salonieLampa wisząca w salonie

Lampa wisząca w salonie

Lampy wiszące to rozwiązanie klasyczne i popularne. Są dostępne w wielu kształtach i kolorach, a także przybierają różnorodne desenie. Z odpowiednio dobraną żarówką lampy te dokładnie i równomiernie oświetlają przestrzeń salonu. Najczęściej stanowią główne źródło oświetlenia w pomieszczeniu, a uzupełniane są lampami stojącymi.

Ilość światła padającego z lampy wiszącej zależy od klosza. Model odwrócony, czyli otwarty w stronę sufitu, będzie rzucał światło w górę. W takiej sytuacji odbija się ono od sufitu i rozprasza. Pada również na ściany. Tradycyjny klosz otwierający się ku dołowi i wąski oświetla salon punktowo.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na oświetleniu większej przestrzeni, powinniśmy umieścić lampę wiszącą wysoko, co jednak wiąże się ze zmniejszeniem intensywności światła. Pozostawienie dłuższego przewodu przy lampie zabierze więcej miejsca w salonie oraz przyciągać będzie wzrok. Przy krzykliwym kolorystycznie kloszu może zdominować pomieszczenie.

Ważne jest także wykończenie klosza. Matowe szkło rozprasza światło, z kolei klosze niejednorodne: papierowe, z dziurkami, wiklinowe lub plecionkowe rzucają na ściany i sufit atrakcyjne cienie. Poza salonem dobrze się prezentują w sypialni i pokoju dziecięcym.

Żyrandol – elegancka lampa wisząca

Salon oświetlony plafonamiSalon oświetlony plafonamiSalon oświetlony plafonamiSalon oświetlony plafonami

Żyrandol – elegancka lampa wisząca

Żyrandol jest charakterystycznym rodzajem lamp wiszących. Najczęściej żyrandol rozumiany jest jako lampa wisząca, którą wyróżnia wyjątkowy ozdobny charakter.

Zależnie od tego, jaki model mamy na myśli, wyróżniamy żyrandole:

- nowoczesne, częściej zwane po prostu lampami wiszącymi,
- kryształowe, czyli eleganckie i ekskluzywne,
- klasyczne o formach prostych, ale nadal eleganckich,
- stylizowane na starodawne,
- odpowiadające konkretnemu stylowi aranżacyjnemu, np. skandynawskiemu.

Klosze lamp wiszących dobiera się do stylu, w jakim urządzone zostało dane pomieszczenie.

Salon oświetlony plafonem

W nowoczesnych wnętrzach funkcję lampy wiszącej w salonie przejmuje plafon. Stosuje się go szczególnie chętnie we wnętrzach minimalistycznych oraz takich, gdzie zachodzi potrzeba optycznego powiększenia przestrzeni. Plafony rewelacyjnie sprawdzają się we wnętrzach o niskim suficie, ponieważ podczas przechodzenia pod nimi nie ma zagrożenia zahaczenia i zrobienia sobie krzywdy bądź uszkodzenia klosza.

Plafon CastoramaPlafon CastoramaPlafon CastoramaPlafon Castorama

W salonie plafon najczęściej montuje się na suficie, w pozostałych pomieszczeniach domu zaś również na ścianach. Z uwagi na pełne przesłonięcie żarówki kloszem światło jest łagodne i rozproszone. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie stosować plafony.

Klasyczny i stonowany plafon wtopi się w aranżację. Lampa o odważnym kształcie i kolorze przyciągnie spojrzenia i stanie się kolejnym atrakcyjnym punktem w pomieszczeniu.

Żyrandol czy plafon do salonu?

Wybór lampy do salonu zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy: wyeksponowaniu źródła światła czy ukryciu go i podkreśleniu tego, co oświetla, np. mebli. Odpowiednio dobrana lampa pomoże nam optycznie zmienić proporcje pokoju.

Żyrandol da bardziej wyraziste światło, plafon zaś wprowadzi do pomieszczenia romantyczny półcień. Z tego względu, jeśli salon to także miejsce pracy, lepsze będą lampy wiszące.

Data publikacji: 22.05.2018