Produkty

4 sposoby na oświetlenie mebli kuchennych

4 sposoby na oświetlenie mebli kuchennych

Z mebli kuchennych korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Blat roboczy stanowiący ich część jest przestrzenią, z której korzystamy podczas przygotowywania posiłków. Nie tylko z tego względu zabudowa kuchenna powinna być optymalnie oświetlona. Równie ważna, szczególnie w przypadku kuchni połączonych z salonem czy jadalnią, jest także dekoracyjna strona zamontowanych źródeł światła.

oświetlenie kuchniOświetlenie poszczególnych część zabudowy kuchennej jest tak samo ważne, co ogólne oświetlenie samej kuchni. Odpowiednio dobrane rodzaje światła oraz miejsca ich montażu dodadzą naszym meblom funkcjonalności oraz estetyki. Oto 4 sposoby na ich rozświetlenie.

1. Oświetlenie pod szafkami górnymi

Oświetlenie zamontowane nad blatem roboczym, na spodzie szafek wiszących, to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, na które możemy się zdecydować. W tej roli sprawdzą się pojedyncze oprawy halogenowe usytuowane w odstępach co ok. 40-60 cm w przygotowanych na nie otworach. Najlepszy rezultat osiągniemy jednak, mocując na spodzie szafek taśmę ledową. Możemy zdecydować się diody jednokolorowe lub też RGB. W przypadku tych drugich będziemy mogli zmieniać kolor emitowanego światła, manipulować jego jasnością, a także ustawiać różne tryby świecenia.

Oświetlenie zamocowane w dolnej części szafek ściennych pozwoli rozjaśnić blat roboczy, aby można było wykonywać przy nim niezbędne czynności, a także będzie się efektownie prezentowało widziane z salonu.

2. Oświetlenie na cokole

Innym sposobem na oświetlenie mebli jest umieszczenie taśmy ledowej na cokole. W ten sposób szafki stojące będą oświetlone od dołu, a delikatny snop światła będzie obejmował również część podłogi. Ważny jest tu przede wszystkim aspekt estetyczny, jednak należy pamiętać, że oświetlenie tego typu będzie uwidaczniało nawet najmniejsze pyłki kurzu zalegające na fragmencie podłogi objętym poświatą. Z drugiej strony uchroni nas przed nieopatrznym uderzeniem stopą w brzeg szafki – szczególnie jeśli oświetlenie cokołu podłączymy do czujnika ruchu.

3. Oświetlenie na szafkach górnychtaśma LED

Tego typu oświetlenie sprawi, że światło skierowane będzie na sufit, a odbijając się od niego, będzie w postaci rozproszonej rozjaśniało kuchenną zabudowę. W tym wypadku również sprawdzi się taśma z diodami LED – powinniśmy zamocować ją równolegle do sufitu na środku szafek. Aby efekt był zadowalający, wybierzmy taśmę o dość dużej gęstości diod na metr.

Nad szafkami górnymi sprawdzą się również lampki halogenowe – powinny zostać zamocowane na wysięgnikach albo w płytach ulokowanych ponad meblami. Ich zadaniem będzie przede wszystkim doświetlanie wnętrz szafek po ich otwarciu.

4. Oświetlenie półek wewnątrz mebli i samodzielnych

Oświetlenie wewnętrzne szafek sprawdzi się w każdym wypadku, jeśli jednak zastosowujemy je do rozjaśnienia półek w przeszklonych witrynach, zyskamy nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także estetyczny efekt wizualny. W tym celu sprawdzą się zarówno żarówki, jak i taśmy LED, które elegancko wyeksponują zawartość regału.

Za pomocą diod LED możemy także podkreślić obecność wszelkich półek, które uzupełniają meble kuchenne i zajmują przestrzeń dookoła nich.Data publikacji: 06.11.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych
W zależności o tego, jaki biznes prowadzimy, nasz lokal będzie oświetlony w różny sposób. Sklepy muszą być jasne, w kawiarni zaś możemy ...
Czytaj więcej

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?
Najczęściej spotykanym pomieszczeniem bez okien w mieszkaniu jest łazienka. Czasem można jednak napotkać sypialnię bez okien, zwłaszcza gdy została wy...
Czytaj więcej

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?
Rola oświetlenia w każdym mieszkaniu jest niezwykle istotna. Pomijając już podstawową kwestię, jaką jest dawanie światła w pomieszczeniach po zmro...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

4 sposoby na oświetlenie mebli kuchennych