Produkty

Oświetlenie podszafkowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Oświetlenie podszafkowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Z oświetleniem podszafkowym spotkamy się przede wszystkim w kuchni, w której odpowiednio oświetlony blat roboczy jest elementem niezbędnym podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oświetlenie podszafkowe występuje w różnych formach. Jaki mamy wybór w tym zakresie?

oświetlenie blatuJak oświetlić blat kuchenny?

Oświetlenie blatu kuchennego to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni. Zastosowane technologie i produkty powinny cechować się energooszczędnością i długotrwałą żywotnością – nie bez znaczenia jest także estetyka zastosowanych opraw. Nowoczesne produkty przeznaczone do montażu pod wiszącymi szafkami kuchennymi takie właśnie są – pobierają niewielkie ilości prądu, mogą działać nawet przez wiele lat,  a ponadto pozwalają na stylowe urządzenie przestrzeni.

Diody LED – wiodące oświetlenie podszafkowe

Diody LED stosowane w oświetleniu podszafkowym mają wiele zalet. Należą do najbardziej żywotnych i ekonomicznych, a przy tym dają wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni. Pod szafkami najczęściej stosujemy diody LED umieszczone na elastycznych taśmach. Możemy z łatwością zamontować je pod meblami bez potrzeby wiercenia w nich dziur. Do wyboru mamy diody emitujące światło w różnych barwach – jeśli zdecydujemy się na zestaw wyposażony w specjalny sterownik, będziemy mogli dowolnie zmieniać barwę światła, a także regulować jego jasność, tworząc w pomieszczeniu określony klimat. Diody LED wykorzystywane są także w gotowych produktach przystosowanych do montażu pod szafkami, np. w listwach podszafkowych o różnej długości.

Oprawy świetlówkowe

Świetlówki są oszczędne i trwałe i z tego powodu również stosowane są w roli oświetlenia podszafkowego. Spośród nich należy jednak wybierać wyłącznie modele renomowanych producentów, bo tylko one dają nam gwarancję długotrwałej użyteczności. Najlepsze świetlówki szybko się rozświetlają, a także mogą być używane w połączeniu ze ściemniaczami. Oprawy świetlówkowe stosowane jako oświetlenie podszafkowe mają najczęściej podłużą formę – jako źródło światła stosuje się w nich świetlówki liniowe. Niektóre z takich opraw wyposażone są we włącznik, który ułatwia sterowaniem oświetlenia.

Oświetlenie halogenoweoprawa oczkowa oświetlenie podszafkowe

W oświetleniu podszafkowym jako źródła światła wykorzystuje się także halogeny. Są bardziej trwałe i oszczędniejsze w porównaniu do tradycyjnych żarówek, jednak warto wybierać te z nich, które określane są mianem energooszczędnych. Ich zaletą jest to, że nie bardzo dobrze oświetlają przestrzeń, emitując światło przyjemne i wiernie oddające rzeczywiste kolory. Oprawy halogenowe dostępne są w różnych formach – mogą posiadać np. postać listew wyposażonych w kilka źródeł światła, opraw z pojedynczą żarówką lub oczek, których montaż wymaga nawiercania w meblach otworów. W ostatnim przypadku konieczność ich montażu dobrze jest uwzględnić już na etapie zamawiania mebli kuchennych, jeśli mają być wykonane na wymiar.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Możliwości oświetlenia półek

Możliwości oświetlenia półek
Półki zapewniają nam dodatkową przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Są więc praktycznymi elementami wyposażenia, którym można przypisa...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Jak oświetlić kuchnię?

Jak oświetlić kuchnię?
Właściwe oświetlenie kuchni decyduje o tym, czy korzystanie z tego pomieszczenia będzie komfortowe i bezpieczne. Mowa tutaj o zastosowaniu odpowiednic...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie podszafkowe – co powinieneś o nim wiedzieć?