Co można zrobić ze starej żarówki?

Zużyte żarówki starego typu nie muszą lądować w śmietniku – wystarczy kilka pomysłów, dzięki którym stworzymy z nich wyjątkowe dekoracje – oto kilka z nich.

stroik w żarówceZanim przystąpimy do pracy

Do przygotowania dekoracji potrzebne będą przepalone żarówki starego typu. Pamiętajmy, że nie nadają się do tego żarówki energooszczędne, które często zawierają rtęć. Ta, po uszkodzeniu żarówki, może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Pamiętajmy też, aby do wszystkich prac używać ochronnych okularów i rękawic – tak aby ochronić się przed skaleczeniem drobinkami rozbitego szkła. 

Większość dekoracji należy rozpocząć od oczyszczenia wnętrza żarówki. W tym celu przygotujmy dodatkowo: ścierkę gąbczastą, którą przytrzymamy żarówkę, cienkie obcęgi, pęsetę, śrubokręt i młotek. 

Po zabezpieczeniu oczu i dłoni chwytamy główkę żarówki w gąbczastą ścierkę i, przytrzymując bańkę, obcęgami usuwamy ciemną stopkę wieńcząca gwint. Następnie cążkami lub śrubokrętem powiększamy otwór. Operując śrubokrętem, usiłujemy rozluźnić wewnętrzne elementy żarówki, a następnie (np. za pomocą pęsety) usunąć żarnik, druciki i pozostałości szkła, uważając cały czas, aby nie uszkodzić bańki. W tym czasie możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk powstały przez ulatnianie się z wnętrza żarówki argonu. Gdy usuniemy całość, wysypujemy resztki i przepłukujemy szkło wodą. W razie większych zabrudzeń, wnętrze płuczemy wodą z piaskiem lub solą. 

Co można zrobić ze zużytej żarówki?

 Lampka naftowa z żarówki

Po oczyszczeniu i usunięciu wnętrza żarówki zyskujemy doskonałą bazę do tworzenia rozmaitych dekoracji. Zużyta żarówka znów może dać nam nieco światła, jednak tym razem w wersji unplugged. Z żarówki można stworzyć np. gustowną lampkę naftową. Do oczyszczonej żarówki dobieramy nakrętkę, która przytrzyma knot i będzie zabezpieczać górę naszej lampy. Następnie knot (możemy wybrać gotowy albo wykonać go z bawełnianego sznurowadła) przekładamy przez nakrętkę i umieszczamy w żarówce wypełnionej naftą, tak aby ponad żarówką wystawał jedynie około 1 cm sznurka. Nakrętkę można przykleić za pomocą kleju odpornego na wysokie temperatury. Jeśli chcemy, aby lampa dobrze trzymała się na metalowej podstawce, na dno żarówkowej bańki możemy włożyć magnes. Jako podstawkę można też wykorzystać gotowe antypoślizgowe nakładki sylikonowe albo zagięte druty, które pozwolą stworzyć ciekawy stojak lub wieszak na lampkę. Gotową lampkę można też przykleić do kamienia lub innej wybranej podstawki. 

Mały ogródek w żarówce

Żarówka może stać się też scenerią efektownego i samowystarczalnego małego ogródka. Wystarczy do oczyszczonej żarówki wsypać nieco piasku. Pamiętajmy, by był on pozbawiony soli – możemy nabyć gotowy produkt w sklepach lub też zebrany morski piasek wysypać na blasze pokrytej papierem i podgrzać do 180 stopni. Piasek przesypujemy dopiero, gdy ten całkowicie wystygnie. Na dno żarówki wsypujemy cienką warstwę piasku – możemy to robić za pomocą lejka lub rulonu z tektury.

Uwaga, w czasie pracy trzymajmy żarówkę w takiej pozycji, w jakiej będzie ona eksponowana – dzięki temu unikniemy nieestetycznego zabrudzenia ścianek.

 Następnie do naszego ogródka dodajemy nieco naturalnej, ekologicznej ziemi i wkładamy wybrane rośliny – najłatwiej wykonywać to pęsetą lub patyczkami pozostałymi po chińszczyźnie. Warto zacząć od warstwy mchu (może być sztuczny), następnie dodać do niego np. efektowną oplątwę, orliczkę, widliczkę, fitonię lub adiantum. Całość możemy udekorować ciekawymi kamieniami czy dowolnymi dekoracjami, lekko podlać, a następnie ustawić w ulubionym miejscu – może albo wisieć (tu przyda się elastyczny drucik lub sznurek), albo przykleić do wybranej podstawki, kamienia lub pniaka. Jeśli chcemy stworzyć samowystarczalny system, zamknijmy go korkiem. 

Wazony z żarówek

Wazony możemy także dowolnie zdobić lub też po prostu wypełnić je wodą – w tym wypadku jednym z ważniejszych elementów jest obmyślenie odpowiedniej podstawki. Możemy do tego wykorzystać stary, druciany wieszak. Dzielimy go na 4 odcinki mające około 15 cm, a następnie wyginamy drucik, tworząc trójkątną podstawę i ramię, które zaginamy tak, aby stworzyły stabilne zawieszenie dla naszego wazonu (można pomóc sobie, stosując klej). Na dno możemy także wrzucić magnes, dzięki czemu, wazon będzie ruchomy ale i dość stabilnie osadzony na metalowej podstawce. bombka ze starej żarówki

Oplatając żarówki sznurkiem lub drucikiem można stworzyć wiszące miniogrody, którymi ozdobimy nasze wnętrza lub taras.

Bombki z żarówek

Jedną z ciekawszych dekoracji, jakie możemy stworzyć ze starych żarówek, są stylowe wazony i dekoracje – np. choinkowe. Ich wykonanie jest bardzo proste, a wielość możliwych rozwiązań pozwoli pobudzić kreatywność i zaprosić całą rodzinę do wspólnej zabawy. 

Żarówki możemy pomalować – stworzymy z nich białe bałwany, mikołaja czy tez pingwiny. Jeśli doszyjemy do gwintu miniaturową czapkę, stworzymy prawdziwie świąteczne wydanie naszych postaci. 

Żarówki możemy także pokryć klejem i zanurzyć w drobnym brokacie, stłuczonej bombce lub w watce – stworzymy dzięki temu barwne kule, które następnie wystarczy obwiązać drucikiem lub sznurkiem, tworząc wygodną zawieszkę na choinkową gałązkę.

Data publikacji: 18.12.2014