Lampy to integralne elementy mieszkanie, które poza funkcją praktyczną, spełniają także rolę dekoracyjną. Ich wygląd możemy dopasować do stylu, jaki dominuje w naszym wnętrzu, co z kolei pozwala nam na stworzenie w pełni spójnej, klimatycznej aranżacji. Jakimi kryteriami się kierować, wybierając lampy do wnętrz w stylu skandynawskim?

Przejdź do następnych akapitów:
Oświetlenie mieszkania – przede wszystkim funkcjonalne
Lampy w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne
Salon i kuchnia w stylu skandynawskim – jakie lampy wybrać?

Oświetlenie mieszkania – przede wszystkim funkcjonalne
Każde domowe wnętrze wymaga zastosowania światła sztucznego. W salonie potrzebujemy oświetlenia głównego oraz dodatkowego, np. w postaci lampy stojącej, w kuchni niezbędne jest także oświetlenie blatu roboczego, w łazience oświetlenie lustra, a w sypialni niewielkie lampki nocne. W większości pomieszczeń sama lampa sufitowa nie wystarczy, by umożliwić nam komfortowe wykonywanie wszystkich domowych czynności – i nie ma tu znaczenia styl, w jakim urządziliśmy nasze mieszkanie. Nie inaczej jest w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Najważniejsze to dobrze wybrać typ oświetlenia, tak by oprawy rozmieszczone w różnych miejscach idealnie oświetlały strategiczne punkty wnętrz. Chcąc jednak uzyskać wystrój o spójnym charakterze, powinniśmy także zwrócić uwagę na kwestię stylistyczną – nie wszystkie lampy będą bowiem odpowiednie do pomieszczeń w stylu skandynawskim.

skandynawski1skandynawski1skandynawski1skandynawski1

Lampy w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne
Po czym poznać, że wybrany model lampy będzie pasował do naszego wnętrza? Z jakich materiałów powinny być wytworzone lampy, jakie powinny mieć wzory i kolory? Jak się okazuje, odpowiedzi na te pytania nie są oczywiste. W sklepach z oświetleniem znajdziemy szeroki wachlarz lamp sufitowych, stojących i ściennych, które – mimo że inne – tak samo dobrze odnajdą się w stylu skandynawskim. Ich wybór będzie po części zależał więc od naszego gustu i upodobań. Spośród jakich produktów możemy wybierać?

skandynawski3skandynawski3skandynawski3skandynawski3

1. Lampy z materiałów naturalnych

Drewno, wiklina, len i wełna to podstawowe materiały – typowe dla stylu skandynawskiego materiałów. Nie dziwi więc fakt, że wykorzystuje się je także do produkcji lamp. Ciekawymi propozycjami będą z pewnością modele z drewnianymi oprawkami osadzone na długich, oplecionych lnem lub wełną linkach. Te minimalistyczne produkty godnie zastąpią (lub uzupełnią) lampy z wiklinowymi abażurami – prostymi w formie, lekkimi i ażurowymi, dzięki czemu sztuczne światło efektownie przez nie prześwieca.

2. Lampy z papieru

W stylu skandynawskim na dobre zadomowiły się modele z papierowymi abażurami – najczęściej w formie mniejszych lub większych kul. Klosze takie mają prostą formę i dobrze prezentują się pojedynczo, jak i w grupie.

Czy wiesz, że…?

Okrągłe abażury papierowe można zastąpić także pełnymi prześwitów kloszami z włókna szklanego, które tak samo jak modele papierowe, można stosować pojedynczo lub w większej liczbie. Oba rodzaje materiałów stosuje się do produkcji nie tylko lamp wiszących, ale też stojących.

3. Lampy z metalu

Wydaje się, że zimny metal nie jest tym, czego potrzebuje styl skandynawski. Materiał ten jest raczej typowy dla przestrzeni industrialnych, jednak ze względu na prostotę i minimalizm wykonanych z niego lamp, chętnie stosuje się je także we wnętrzach skandynawskich. Metalowe oprawy mogą być pełne bądź ażurowe – te ostatnie przypominają formą klatki, w których zamknięta jest żarówka. Metal doskonale sprawdza się w lampach sufitowych, ale też podłogowych czy biurkowych.

4. Lampy ze szkła

Zimnemu metalowi wtóruje równie zimne szkło, które stanowi materiał wykonania kloszy w wielu rodzajach lamp. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szkło bezbarwne, przez które widać umieszczone w oprawie źródło światła.

Czy wiesz, że…?

W stylu skandynawskim znajdzie się również miejsca dla prostych lamp, których klosze wykonane zostały z betonu – pasują one do tego typu wnętrz nie tylko ze względu na ich oszczędną formę, ale też na stonowaną kolorystykę.

Lampy w stylu skandynawskim to produkty wykonane z różnych materiałów – także z tworzyw sztucznych. Nierzadko jeden model łączy w sobie dwa na pozór niepasujące surowce, np. drewno i metal. Często spotkamy także drewno i tkaniny, drewno i szkło oraz szkło i metal – wszystkie tego typu zestawia są udane, a to, na które z nich się zdecydujemy, zależy m.in. od efektu, jaki chcemy osiągnąć – może nim być przytulne wnętrze nawiązujące do stylu retro lub nieco chłodniejsza aranżacja czerpiąca z trendów industrialnych.

Salon i kuchnia w stylu skandynawskim – jakie lampy wybrać?
Kiedy już wiemy, jakie typy lamp sprawdzą się w mieszkaniu skandynawskim, możemy przystąpić do dobierania lamp do poszczególnych wnętrz. Prezentowane poniżej przykłady to jedynie inspiracje, które warto uwzględnić podczas aranżowania własnego mieszkania.

skandynawski7skandynawski7skandynawski7skandynawski7

Salon – oświetlenie salonu to chyba największe wyzwanie. Pokój ten jest bowiem wielofunkcyjny – tu przyjmujemy gości, oglądamy wieczorem telewizję, czytamy prasę lub książki. Wymusza to na nas zastosowanie różnych rodzajów lamp – nie obejdzie się bez oświetlenia sufitowego oraz np. podłogowego. W skandynawskim salonie mile widziana będzie lampa wisząca, np. z dużym papierowym abażurem. Jeśli gustujemy w bardziej przemysłowych projektach, zastąpmy ją np. oryginalnym żyrandolem składającym się z kilku oprawek osadzonych na oplecionych tkaniną przewodach. Cechą charakterystyczną takiego oświetlenia będą gołe żarówki nieosłonięte żadnymi kloszami. Zbliżony efekt uzyskamy, stosując podobny w formie model, w którym rolę osłonek dla żarówek spełnią przezroczyste szklane klosze.

Porada eksperta:

Oświetlenie osadzone na długich przewodach można efektownie podwiesić na haczykach, tak by każda z opraw znajdowała się na innej wysokości. Stworzony w ten sposób układ będziemy też mogli łatwo zmienić.

Nieco ciepłego charakteru wniesie z kolei do wnętrza abażur wiklinowy, który po zapaleniu będzie efektownie przepuszczał światło.

W salonie potrzebne będzie także oświetlenie dodatkowe, np. w postaci lamp podłogowych usytuowanych w pobliżu mebli wypoczynkowych. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie metalowych lamp zaprojektowanych na wzór modeli kreślarskich – swoją stylistyką świetnie wpisują się w trendy skandynawskie, a jeśli podkreślimy także ich wymiar praktyczny – możliwość łatwej regulacji i dostosowania do aktualnych potrzeb – okaże się, że zyskujemy produkt stylowy i użyteczny. Wśród lamp podłogowych polecanych do skandynawskiego salonu znajdziemy także proste abażury (materiałowe lub sztuczne) osadzone na trójnogach. Do wyboru pozostaje nam również szeroka oferta prostych metalowych konstrukcji, a także mocowanych na ścianach kinkietów.

skandynawski2skandynawski2skandynawski2skandynawski2

Sypialnia – w tym pomieszczeniu liczy się przede wszystkim nastrojowe oświetlenie dodatkowe. Może mieć ono postać lampy podłogowej z drewnianą podstawą i tkaninowym kloszem lub lampki stołowej – np. z abażurem z wzorem w kratkę lub motywem kwiatowym. Romantyczny model możemy zastąpić też stojącym projektem metalowym lub lampką mocowaną do ściany, najlepiej z regulowanym ramieniem.Kuchnia i jadalnia – w kuchni i jadalni ważne jest oświetlenie blatu roboczego oraz stołu. W pierwszym wypadku możemy sięgnąć po jedno ze standardowych rozwiązań, np. taśmę LED lub halogeny. W kuchni przyda się także lampa główna, która może posiadać klosz ze szkła bądź metalu i być zawieszona na dłuższym bądź krótszym przewodzie. Wiele uwagi warto poświęcić także jadalni i oświetleniu stołu. Tutaj wybór mamy bardzo duży, bo sprawdzą się zarówno nisko wiszące gołe żarówki w oprawkach, jak i zestaw kilku metalowych lamp umieszczonych w szeregu wzdłuż środka stołu. Nad blatem sprawdzą się też wspomniane lampy-kule, betonowe oprawy w geometrycznym kształcie lub wiszące nowoczesne listwy wyposażone w kilka źródeł światła.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Z powodzeniem sprawdzą się tu także kinkiety, np. osadzone na drewnianej podstawie lub ze szklanymi kloszami. Aby oświetlenie sypialni – ale też każdego innego wnętrza – prezentowało się jednolicie, warto wybierać lampy pochodzące od tego samego producenta i należące do jednej kolekcji.

Łazienka – łazienka w stylu skandynawskim będzie charakteryzowała się obecnością zwisających lamp, np. metalowych, które mogą pełnić rolę oświetlenia głównego, jak i punktowego, jeśli umieścimy je nad umywalką i lustrem. Pamiętajmy przy tym, żeby do oświetlenia łazienki wybierać produkty zabezpieczone przed działaniem wody.

Porada eksperta:

W doborze lamp w stylu skandynawskim kierujmy się także ich kolorystyką. Większość abażurów i kloszy – poza tymi przezroczystymi – charakteryzuje się białą barwą, jednak nie jest to regułą. Możemy śmiało sięgać po lampy utrzymane w kolorze czarnym i odcieniach szarości – sprawdzą się także delikatne pastele. Poza tym możemy także wybierać lampy o kloszach utrzymanych w naturalnych odcieniach surowców, z których je wyprodukowano – dotyczy to modeli wytworzonych np. przy użyciu drewna, wikliny, lnu czy metalu.

Wymienione propozycje lamp do wnętrz w stylu skandynawskim nie wyczerpują jeszcze oferty, z jaką spotkamy się na rynku. Bez trudu znajdziemy w niej także stylowe lampki biurkowe, bez których nie obejdzie się gabinet bądź pokój młodzieżowy, oraz wiele nieopisanych tutaj modeli lamp sufitowych w różnych kształtach.

Data publikacji: 09.11.2016