icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Lampki świąteczne – jak wybrać?

Mieniące się tysiącami kolorów, wesoło mrugające i rozświetlające najbliższe otoczenie – bożonarodzeniowe światełka to jedna z najefektowniejszych ozdób, którymi już niedługo udekorujemy nasze domy. Aby w te święta w naszych domach zapanowała wyjątkowa świąteczna atmosfera, nie może w nich zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia.

Zwyczaj dekorowania domów na czas Świąt Bożego Narodzenia przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Ta piękna tradycja zagościła u nas na dobre, dlatego na rynku dostępnych jest wiele rodzajów świątecznych lampek. Oto krótki przewodnik po oświetleniu świątecznym, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie i wspaniale udekorować dom na Boże Narodzenie.

Inspire_Christmas_TimelessTradition-MainNightInspire_Christmas_TimelessTradition-MainNightInspire_Christmas_TimelessTradition-MainNightInspire_Christmas_TimelessTradition-MainNight

Rodzaje oświetlenia bożonarodzeniowego

Aby stworzyć szczególnie ciekawą kompozycję, warto jest zastosować kilka różnych rodzajów oświetlenia świątecznego. Łącząc je ze sobą, należy jednak pamiętać, aby harmonijnie komponować ze sobą kolory oraz stylistykę zastosowanych dekoracji.

Tradycyjne lampki choinkowe to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia świątecznego. Mają najróżniejsze formy, ale najczęściej to po prostu sznury różnokolorowych światełek. Możemy udekorować nimi świąteczne drzewko lub inne elementy bożonarodzeniowej stylizacji. Takie oświetlenie jest zazwyczaj wyposażone w żarówki typu LED, które pobierają energię elektryczną w oszczędny sposób. Możemy wybrać lampki zasilane sieciowo lub na baterie.

Tego rodzaju oświetlenie świąteczne dostępne jest nie tylko w formie tradycyjnych łańcuchów, ale też jako siatki światełek, czy kurtyny, które możemy zawiesić np. w oknie. Bardzo efektownie prezentują się też sploty światełek uformowane tak, że przypominają sople lodu.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Bożonarodzeniowe ozdoby świetlne wykonane z węży LED to z kolei efektowne konstrukcje, które za pomocą światła odwzorowują różne kształty, np. bałwanków, Mikołajów czy reniferów. Takie dekoracje znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Te zewnętrzne, mają zazwyczaj większe rozmiary i szczególnie dobrze prezentują się w ogrodzie. Z kolei dekoracje wewnętrzne to kształty – śnieżynki czy gwiazdki – które zawiesimy np. w oknie.

Oprócz przedstawionych wyżej tradycyjnych lampek i sylwetek z węży LED, możemy wybierać także pomiędzy innymi dekoracjami oświetleniowymi. Mogą to być wspominane już wcześniej gumowe węże z diodami, które uformujemy samodzielnie w ciekawe sploty, np. ozdabiając w ten sposób drzewka w ogrodzie lub kolumny przed domem. Takie oświetlenie świąteczne to doskonała okazja do samodzielnego wykonania niepowtarzalnych dekoracji oraz wspólnej, rodzinnej zabawy podczas ozdabiania domu.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Szczególnie efektownie prezentują się też lampki stojące, przeznaczone do oświetlania ogrodu. Wśród dekoracji świetlnych tego typu możemy wymienić:

  • projektory świąteczne - dzięki którym możemy wyświetlić kolorowe, świąteczne wzory na fasadzie domu
  • dekoracje wbijane w ziemię - w ten sposób można w świątecznej stylistyce podkreślić przebieg ścieżki ogrodowej czy chodnika prowadzącego do domu
  • dekoracje dmuchane - możne je umieścić zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń (należy pamiętać o odpowiednim przytwierdzeniu ich do podłoża)

Przeznaczenie lampek

Wykonane przez nas świąteczne dekoracje, muszą być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego właśnie zanim kupimy konkretne lampki, sprawdźmy ich przeznaczenie. Oprawy stosowane w oświetleniu przeznaczonym do montażu na zewnątrz budynków, są wodoodporne i mogą działać nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, a same lampki przystosowane do świecenia przez długi czas, np. przez całą noc. W efekcie mogą się bardzo nagrzewać, co stanowiłoby zagrożenie pożarowe, gdybyśmy zastosowali je w domu.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Pamiętaj aby zawsze dokładnie sprawdzić produkt przed zakupem, aby mieć pewność co kupujesz i gdzie zamierzasz go wykorzystać. Bardzo ważne jest aby wiedzieć czy produkt jest zalecany do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Wiele naszych lampek można bezpiecznie używać zarówno w domu jak i poza nim, jednak niektóre lampki mogą nadawać się wyłącznie do użytku wewnętrznego ze względu na delikatny materiał wykonania i możliwość zniszczenia przez wilgoć i wodę. Zawsze trzymaj lampki z dala od małych dzieci i zwierząt. Jeśli potrzebujesz informacji na temat wieszania lampek zewnętrznych, zapoznaj się z naszą poradą na ten temat.

Co jeszcze może Ci się przydać?

Wybierając dekoracje oświetleniowe na Święta Bożego Narodzenia musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie akcesoria do montażu, dzięki którym solidnie przytwierdzimy lampki w docelowym miejscu. Warto także zaopatrzyć się w przedłużacze, dzięki którym będziemy mogli udekorować także najdalsze części ogrodu. Ponadto z pewnością przydatne okażą się czasowe wyłączniki, które umożliwią wygodne sterowanie dekoracyjnym oświetleniem. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w zestaw do przechowywania lampek aby niesplątane czekały na kolejne święta.