Kryształowe lampy – do jakich wnętrz pasują

Pierwsze kryształowe lampy tworzono z prawdziwych i dość drogich kryształów górskich. Dopiero później kiedy nauczono się produkować kryształ sztuczny – ze szkła z dodatkiem ołowiu – stały się bardziej dostępne. Złoty wiek kryształowych dodatków przypada na XVIII wiek, wówczas Ludwik XV odnalazł w nich prawdziwe piękno.

Wszystkie kryształy są wytworne i wyraziste w formie, ale zdecydowanie najbardziej cenione są te kolorowe, które wraz ze sztucznym światłem tworzą niewiarygodny efekt świetlny.

Kryształowe dodatki zwykle kojarzą się z wnętrzami królewskimi, w których liczba drogocennych świecidełek, świadczyła o randze oraz bogactwie możnego. W dzisiejszych wnętrzach kryształy – te z prawdziwego zdarzenia – pojawiają się dość rzadko. Co nie oznacza wcale, że spadła ich popularność. Kryształowe prototypy są równie piękne i sprawiają, że wnętrze wygląda dużo bardziej reprezentatywnie.

Kryształowe lampy w codziennej odsłonie naszych zwykłych/niezwykłych mieszkań zaczęły pojawiać się od kilku sezonów. Początkowo uznawane za efekciarskie i nieco kiczowate, szybko zaskarbiły sobie serca wielu projektantów.

Dzisiaj kryształowe lampy pojawiają się w kilku odsłonach:

- jako tradycyjne oświetlenie salonu, zawieszone w jego centralnej części, gdzieś nad kanapą lub stolikiem kawowym; mienią się i ubarwiają nowoczesne, nieco zimne aranżacje,

- jako oryginalne oświetlenie sypialni – prezentują się imponująco w zestawieniach kontrastowych kolorów, szczególnie wówczas, gdy niekoniecznie trzymają się wyłącznie białej barwy; kryształy mogą mieć tutaj różową lub błękitną poświatę,

- lampa w korytarzu, posiadająca kryształowe wykończenie? To przede wszystkim bardzo spójny dodatek do mebli stylizowanych w duchu rokoko; taka lampa rozświetla korytarz sprawiając, że już od wejścia prezentuje się ono niezwykle pięknie.

Kryształowe oświetlenie doniosłe i niezwykle estetyczne

Oświetlenie, powinno pełnić we wnętrzu określone funkcje – dawać optymalne warunki do pracy oraz relaksu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by estetycznie wzbogacały przestrzeń i tworzyły pożądany nastrój. Kryształy wnoszą do wnętrza odrobinę splendoru, ale też zapewniają idealne natężenie światła sztucznego.

Wnętrze z kryształową lampą doda mieszkaniu magicznego, nieco luksusowego wyrazu. Podkreśli pozostałe wyposażenie: meble, akcesoria, kolor ścian oraz podłogę. Ponadto lampy tego typu będą pięknie odbijały światło od tafli lustra, dając złudzenie większej przestronności.

small_zyrandol_krysztalowy_w_elegankcim_nowoczesnym_saloniesmall_zyrandol_krysztalowy_w_elegankcim_nowoczesnym_saloniesmall_zyrandol_krysztalowy_w_elegankcim_nowoczesnym_saloniesmall_zyrandol_krysztalowy_w_elegankcim_nowoczesnym_salonie

Kryształowe lampy – w duecie czy pojedynczo?

Tak okazałe lampy, jak te kryształowe z powodzeniem poradzą sobie w roli samodzielnej dekoracji, to często jednak komponują się równie dobrze w komplecie z innymi. Cała seria kryształowych dodatków, sprawia wrażenie idealnej harmonii, dopełnia wnętrze – które dzięki nim tworzy spójną całość.

Na szczęście dzisiaj „kryształowe” lampy można dostać w każdym sklepie z oświetleniem. Tradycyjny, bardzo drogi kryształ jest tutaj zastępowany szkiełkami czy tworzywem sztucznym, ale wykończonym tak okazale i z dbałością o najmniejsze detale, że efekt końcowy jest równie okazały, jak imitowany pierwowzór.

Lampa_wiszaca_Colours_Cascade_3_x_28_W_E14_szklo-823765-171513Lampa_wiszaca_Colours_Cascade_3_x_28_W_E14_szklo-823765-171513Lampa_wiszaca_Colours_Cascade_3_x_28_W_E14_szklo-823765-171513Lampa_wiszaca_Colours_Cascade_3_x_28_W_E14_szklo-823765-171513