icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

U źródeł światła, czyli jaką żarówkę wybrać?

Wybieranie lamp potrafi nas przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a to dopiero początek… Tak naprawdę kluczowe są żarówki! Niestety zwykle nie poświęcamy im wystarczającej ilości uwagi, mimo wpływu światła na praktycznie każdy aspekt naszego życia! Jak odnaleźć się w gąszczu różnych możliwości? Jakie żarówki wybrać? Czy warto inwestować w żarówki dekoracyjne?

Jakie mamy rodzaje żarówek?

Jeśli właśnie urządzasz swoje mieszkanie i chcesz się dowiedzieć, jakie żarówki wybrać, jesteś w dobrym miejscu! Najpopularniejsze rodzaje żarówek to:

  • żarówki LED – znane są z dużo większej trwałości w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Są energooszczędne, mniej się nagrzewają, a do tego działają o wiele wydajniej, nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Jako, że zazwyczaj cechują się ciepłą, białą barwą światła, doskonale sprawdzają się we wnętrzach naszych domów. Nie musimy się też martwić o równomierność oświetlenia, gdyż ich blask dociera nawet w zakamarki;

  • żarówki halogenowe – poleca się je tam, gdzie potrzebujemy dużej ilości światła. Mogą być użyte zarówno w głównych lampach, jak i do podkreślenia kluczowych elementów, np. obrazów lub roślin. Świecą około 2000 godzin i mają duży współczynnik oddawania barw;

  • świetlówki kompaktowe – pobierają tyle samo prądu, co żarówki tradycyjne, ale jednocześnie  wytwarzają więcej światła. Mają też dłuższy czas nagrzewania. Co ciekawe, w ich przypadku jesteśmy w stanie osiągnąć niestandardową, nieco ciemniejszą barwę. Sprawdzają się głównie w przydomowych warsztatach i pracowniach, gdyż tego typu strumień świetlny może szybko zmęczyć oczy;

  • żarówki tradycyjne – stopniowo wycofywane ze sprzedaży, jako że pochłaniają bardzo duże ilości energii. Ich trwałość wynosi około tysiąca godzin.

Aktualnie najlepszym wyborem często określa się żarówki LED. To inwestycja, która szybko się zwraca i pozwala na oszczędności związane z mniejszym zużyciem prądu.

Jak wykorzystać żarówki LED w domu?

Technologia LED święci triumfy od dobrych kilku lat. Jak już wiesz, diody ledowe zużywają najmniej prądu, a do tego pozwalają generować dużo mocniejsze światło przy minimalnej emisji ciepła. Zobaczmy kilka pomysłów na ich praktyczne zastosowanie:

  • główne źródło światła – żarówki LED mogą być umieszczone w wiszących lampach lub w formie ledów w podwieszanym suficie; 

  • oświetlenie dekoracyjne – taśmy ledowe świetnie podkreślą konkretne przedmioty, obrazy, lustra, meble, a nawet wnęki. Często widuje je się w okolicy blatu kuchennego. Korzystając z żarówek zmieniających kolor światła, możemy popracować nad wprowadzeniem odpowiedniego nastroju w miejscach odpoczynku.

Czym są żarówki dekoracyjne?

Wszyscy marzymy, aby źródła światła były trwałe, efektywne, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Zaczęliśmy jednak dostrzegać, że oświetlenie może też stanowić modny element dekoracyjny. Czasy, w których ukrywaliśmy żarówki w kloszach i abażurach z pewnością już minęły. Teraz to one grają pierwsze skrzypce i warto wykorzystać to w naszych domach!

Żarówki dekoracyjne mogą mieć różny rozmiar, kształt i barwę. Znajdziemy zarówno te zupełnie transparentne, jak i żółtawe, miedziane, a nawet sprawiające wrażenie lekko przydymionych. Łączy je fakt, że wprowadzają do wnętrz niesamowicie ciepłą i stylową atmosferę. Warto pamiętać, że to nie tylko urokliwa ozdoba, ale też bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki uniwersalnym gwintom możemy je zamontować w dowolnej lampie, choć szczególnie dobrze będą się prezentować w tych specjalnie do nich zaprojektowanych. Mogą to być efektowne, szklane klosze lub minimalistyczne żyrandole. Dobrym pomysłem jest także połączenie kilku zupełnie różnych żarówek na kablach i samodzielne stworzenie niepowtarzalnej kompozycji.

Pomysł na połączenie EKO i DEKO

W funkcji dekoracyjnej doskonale sprawdzają się też żarówki filamentowe, które łączą w sobie cechy tradycyjnych modeli i nowoczesnej technologii LED. Choć wyglądem przypominają dobrze nam znane źródła światła, pobierają 10 razy mniej energii w porównaniu do ich klasycznych odpowiedników. To na pewno wpłynie korzystnie na nasze rachunki! 

Tego rodzaju żarówki dekoracyjne dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Szeroki wybór pozytywnie wpływa na nasze możliwości aranżacyjne. Co ważne, generują jasną barwę światła i są ekologiczne. 

Jak dobrać barwę światła?

Jak to jest, że w jednym pomieszczeniu czujemy się bardzo komfortowo, a inne są całkowicie obce? Winowajcą naszego rozdrażnienia lub gorszego humoru może być nieodpowiednia barwa światła! Właśnie dlatego tak ważny jest jej dobór i zrozumienie, które rozwiązanie najlepiej odpowie naszym potrzebom i funkcji pomieszczeń: 

  • barwy ciepłe – wartości poniżej 2000K tworzą magiczny nastrój, przywodzący na myśl zapalenie świecy lub ogniska. To świetne rozwiązanie do kinkietów. Myśląc jednak o typowym oświetleniu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, zwykle celujemy w okolice 2700K, co idealnie sprawdza się w przypadku głównego źródła światła;

  • barwy neutralne – podobne do światła słonecznego (4000K). Dzięki temu, że nie powoduje senności, to bardzo popularny wybór do lampek biurowych;

  • barwy zimne – wartości 6000K i większe zwykle wybiera się do nowoczesnych aranżacji. Dają duże pole do popisu, a szczególnie w przypadku ledowych podświetleń.

Pamiętajmy, że informację o temperaturze barwowej znajdziemy na opakowaniu. Będzie wyrażona w Kelvinach.

Czy wiesz, że…

Barwa światła wpływa nawet na poziom naszego przyswajania treści? Koniecznie zwracajmy uwagę na sposób oświetlenia pomieszczeń!

Jakie żarówki wybrać?

Skoro wiemy już, czym różnią się od siebie podstawowe rodzaje żarówek, zwracajmy uwagę także na pozostałe parametry. Bardzo ważne będą: ilość włączeń i wyłączeń, szacowany czas działania, rodzaj diody, oznaczenia związane z utylizacją. a nawet zakres temperatur, w których nasza żarówka powinna działać. Dobre przygotowanie to gwarancja zadowolenia!

-u-zrodel-swiatla categorypath-zarowki-led-u-zrodel-swiatla categorypath-zarowki-led-u-zrodel-swiatla categorypath-zarowki-led-u-zrodel-swiatla categorypath-zarowki-led

Więcej inspiracji w Katalogu Dekoracje dostępnym w sklepach Castorama i na www.castorama.pl.

Data publikacji: 11.10.2018