icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontrolę nad ich wyborem. Silne czy dyskretne? Oświetlenie zadaniowe do kuchni lub gabinetu, a może akcentowe do ulubionego obrazu? Wybór jest ogromny i może nieco przytłaczać. Bez obaw - postaramy się wszystko uporządkować i pomóc Ci wybrać idealne oświetlenie w stylu loftowym pasujące do Twojego wnętrza. Nie pozwól, aby ponura atmosfera w salonie czy w kuchni psuła Ci nastrój - oświetlenie może znakomicie ożywić Twój dom.

Przejdź do następnych akapitów:
Na początek, czyli rodzaje oświetlenia
Twoje wnętrze, Twój wybór
Jakie lampy w stylu loftowym wybrać do wnętrz

Na początek, czyli rodzaje oświetlenia
Ogólne - główne źródło światła w pomieszczeniu.
Zadaniowe - pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak gotowanie, czytanie gazety czy nakładanie makijażu.
Akcentowe - oświetlenie dekoracyjne podkreślające detale.

porady-moodboardporady-moodboardporady-moodboardporady-moodboard

Twoje wnętrze, Twój wybór
Nie musisz trzymać się jednego źródła światła, możesz zastosować oświetlenie wielopunktowe, które będzie kierować światło w różne miejsca. W Castorama znajdziesz wiele lamp w stylu loftowym z kilkoma źródłami światła, które z całą pewnością przykują uwagę Twoich gości, np. Lampa wisząca Spider. Duża lampa wisząca może przytłoczyć małe pomieszczenie, jeśli chcesz tego uniknąć możesz wykorzystać oprawy wbudowane w sufit. Idealnie pasujące do stylu loftowego Oczko LED Colours Hera sprawdzi się jako ogólne oświetlenie kuchni a zawieszona nisko nad stołem kuchennym duża lampa będzie niezastąpiona jako oświetlenie zadaniowe do jedzenia lub pracy w domu.

Jeśli wolisz dominujące i wyraziste oświetlenie okazały żyrandol lub lampa wisząca są tym czego potrzebujesz. Możesz wykorzystać je w wielu pomieszczeniach i w różnych funkcjach. Lampa wisząca Frame lub Lampa wisząca Dakota będzie doskonałym oświetleniem funkcyjnym nad stołem jadalnym a Żyrandol Luminex Globe 3 może pełnić rolę zarówno oświetlenia ogólnego jak i akcentowego w miejscu wypoczynkowym.

A może zdecydujesz się na lampy stojące, aby całkowicie odmienić klimat? Masz bardzo szeroki wybór od lamp filigranowych i w delikatnych, neutralnych barwach aż po duże i wyraziste oświetlenie w zdecydowanych kolorach jak Lampa stojąca Xirena. Lampy stołowe takie jak Lampka Famous idealnie sprawdzą się jako oświetlenie funkcyjne do domowego biura a Lampa stołowa Adrian jako akcentowe oświetlenie dekoracyjne, natomiast lampy podłogowe będą ozdobą każdego kącika do czytania. Jeśli jednak nie masz miejsca do postawienia lampy na podłodze lub nie chcesz zajmować ograniczonej powierzchni blatów lub stołów pomyśl o zainstalowaniu kinkietów.

alt-cut-outalt-cut-outalt-cut-outalt-cut-out

Wybierając kinkiet jako oświetlenie akcentowe możesz w łatwy sposób dopełnić wnętrze i stworzyć przytulną atmosferę. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce, jeśli pomieszczenie jest małe lub preferujesz minimalistyczny styl. W zależności od wielkości pomieszczenia wybierz jeden lub kilka kinkietów. Jeśli zdecydujesz się na kinkiet z ruchomym ramieniem, będzie można w dowolny sposób sterować strumieniem światła.

Równie finezyjnie co designerska lampa wyglądają we wnętrzach żarówki dekoracyjne zawieszone na kolorowych przewodach, pojedynczo lub w grupie jako oświetlenie główne, jak i zawieszone na minimalistycznych wspornikach jako oświetlenie funkcyjne nad szafką nocną. Oświetlenie tego typu możesz wykonać samodzielnie w swoim domu jako szybki projekt DIY.

Nie zapomnij o elementach sterujących. Ściemniacze instalacyjne i piloty zdalnego sterowania pozwalają zrobić nastrój za jednym obrotem. No i jeszcze żarówki! Barwa, moc, natężenie światła, typ (żarówki, świetlówki) - wszystkie te czynniki odgrywają kluczową rolę w oświetleniu.

Jakie lampy w stylu loftowym wybrać do wnętrz
Industrialne domowe biuro
Minimalistyczna sypialnia
Kuchnia soft-loft

Industrialne domowe biuro

aniad-poradyaniad-poradyaniad-poradyaniad-porady

Różnorodne oświetlenie loftowe takie jak lampy z serii Tango wpasuje się z łatwością w surowe wnętrza industrialne. Nieważne czy Twoje mieszkanie znajduje się w autentycznym pofabrycznym budynku z zachowanymi surowymi elementami czy też w nowym budownictwie, które zostało wykończone elementami nawiązującymi do stylu industrialnego. Oświetlenie loftowe będzie pasowało zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku. Lampy z metalowymi abażurami jak i całkowicie proste bez klosza i z odkrytą żarówką w stylu Lampy wiszącej Sao będą dobrym dopełnieniem wnętrza industrialnego.

Pamiętaj, że w takich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się przygaszone lub chłodne kolory współgrające z ograniczoną paletą kolorów wnętrza i odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi jak cegły lub beton. Możesz wybrać zarówno lampy o bardzo prostym designie jak i takie, które swoją niestandardową urodą będą przyciągały uwagę lub takie które konstrukcją będą nawiązywać do odkrytych rur lub innych instalacji.

Minimalistyczna sypialnia

aniad-poradyaniad-poradyaniad-poradyaniad-porady

Minimalizm to trend, który rośnie w siłę już od kilku lat. We wnętrzach cechuje się głównie otwartymi przestrzeniami, białymi i drewnianymi dodatkami, nielicznymi dekoracjami (lub ich brakiem). Każdy element wyposażenia takiego wnętrza powinien spełniać konkretną funkcję - podobnie oświetlenie. Zrezygnuj z oświetlenia akcentowego, które zazwyczaj pełni funkcje czysto dekoracyjną. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią wykorzystaj wielopunktowe oświetlenie górne oraz stojące zadaniowe. Jeśli natomiast ograniczona przestrzeń to Twój największy problem w mieszkaniu, zdecyduj się na kinkiety i nieprzytłaczające pomieszczenia oświetlenie górne.

Kuchnia soft-loft

aniad-poraduaniad-poraduaniad-poraduaniad-poradu

Soft-loft czyli nowe mieszkania stylizowane na pofabryczne wnętrza to łagodniejsza odsłona pomieszczeń industrialnych lub hard-loft (czyli wnętrz autentycznie pofabrycznych). Do takich pomieszczeń możemy zastosować szeroki wachlarz różnorodnego oświetlenia. W kuchni potrzebne nam będzie zarówno oświetlenie ogólne jak i zadaniowe nad stół lub barek. Jeśli masz mało miejsca, dobrym pomysłem będzie montaż górnego oświetlenia wielopunktowego z regulacją kąta świecenia, które zapewni wystarczająco dużo światła do pracy w każdym zakamarku kuchni.

Data publikacji: 17.09.2019