LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dokładny projekt przedpokoju warto stworzyć jeszcze na etapie planowania budowy. Oto aspekty, które należy mieć na względzie zarówno podczas wstępnego projektowania, jak i wykańczania przedsionka.

Tapeta winylowa na flizelinie Roseau A10115Tapeta winylowa na flizelinie Roseau A10115Tapeta winylowa na flizelinie Roseau A10115Tapeta winylowa na flizelinie Roseau A10115

Optymalna powierzchnia

Aby korzystanie z przedpokoju było wygodne, powinien on posiadać określone parametry wielkościowe. Co ciekawe, są one określane nie tylko przez samych projektantów, ale także panujące obecnie w Polsce prawo budowlane i zapisane w nim warunki techniczne dotyczące mieszkań. Mowa o 2 punktach z rozdziału 7 i paragrafu 95:

1. Kształt i wymiary przedpokoju powinny umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim w miejscach zmiany kierunku ruchu.

2. Korytarze stanowiące komunikację wewnętrzną w mieszkaniu powinny mieć szerokość w świetle co najmniej 1,2 m, z dopuszczeniem miejscowego zwężenia do 0,9 m na długości korytarza nie większej niż 1,5 m.

Porada eksperta:

Planując rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, powinniśmy pamiętać o tym, aby stworzyć możliwie najkrótszą drogę z przedpokoju do kuchni.

Farba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 3 lFarba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 3 lFarba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 3 lFarba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 3 l

Zarówno kolorystyka, jak i wybrany materiał wykończeniowy mają wpływ na wygląd i funkcjonalność pomieszczenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ściany, które niejednokrotnie przytłaczają nas swoją obecnością. Aby optycznie powiększyć dostępną w przedpokoju przestrzeń, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie jasnych barw. Krótkie ściany możemy pomalować na bardziej intensywne kolory, długie zaś przełamać, pokrywając niewielki fragment kontrastowym kolorem lub odmiennym materiałem wykończeniowym. Podziały przestrzeni sprawią, że pomieszczenie nie będzie optycznie zbyt długie – tego rodzaju trik możemy zastosować zarówno w przypadku ścian, jak i sufitu, gdzie mogą znaleźć się np. poprzeczne belki.

Ściany w przedpokoju mogą być też udekorowane galerią obrazów, grafik czy zdjęć. Pożądany efekt możemy uzyskać, mocując je zarówno w jednym, jak i kilku rzędach na wysokości całej ściany. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo długie, na ścianach możemy też umieścić dodatkowe regały o niewielkiej głębokości. Dobrym sposobem na wykończenie ścian może być też fototapeta. Bardzo istotne jest jednak to, aby materiał wykończeniowy był solidny i łatwy do utrzymania w czystości.

Wykończenie podłogi

Materiał, którego użyjemy do wykończenia posadzki, powinien być przede wszystkim łatwy w czyszczeniu ze względu na to, że to właśnie w przedpokoju zbiera się najwięcej zanieczyszczeń przynoszonych z zewnątrz na podeszwach butów. W tej roli dobrze sprawdzą się bez wątpienia matowe płytki ceramiczne, wykładzina elastyczna czy lakierowane drewno. W pomieszczeniu tym możemy jednak zastosować niemal każdy rodzaj wykończenia. Sprawdzą się w nim także beton, kamień, parkiet czy panele laminowane. W przedpokoju nie powinno zabraknąć też dodatkowego dywanika.

Jeśli nasz przedpokój składa się z dwóch części – pierwszej, w której pozostawiamy najczęściej buty i kurtki, oraz drugiej, która prowadzi nas bezpośrednio do kolejnych domowych pomieszczeń, możemy zastosować dwa rodzaje wykończenia podłogi. To zabieg z jednej strony praktyczny, a z drugiej pozwalający osiągnąć oryginalny efekt. Wówczas najbliżej drzwi wejściowych znajdzie się materiał łatwy w czyszczeniu, a w dalszej części cieplejsze i milsze w dotyku na naszych stóp wykończenie, takie jak drewno czy panele.

Porada eksperta:

Jeśli na całej długości naszego korytarza znajduje się kilka par drzwi do kolejnych pomieszczeń, warto zadbać o to, by były one spójne kolorystycznie z aranżacją ścian lub podłóg. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi z przeszkleniami, przez które do naszego przedpokoju będzie wpadać więcej światła dziennego.

Lampa wisząca Colours Perigord 1 x 60 W E27Lampa wisząca Colours Perigord 1 x 60 W E27Lampa wisząca Colours Perigord 1 x 60 W E27Lampa wisząca Colours Perigord 1 x 60 W E27

Oświetlenie

Aranżacja przedpokoju powinna skupiać się również na stworzeniu w nim odpowiednich warunków oświetleniowych. To jedno z tych pomieszczeń, gdzie warto zastosować zarówno światło centralne, jak i punktowe. Nie możemy zapominać również o tym, aby do przedpokoju docierało możliwie najwięcej światła naturalnego z pozostałych pomieszczeń. Oświetlenie powinno dokładnie rozświetlać zarówno nam, jak i naszym gościom wejście do naszego mieszkania, ale także umożliwiać swobodne skorzystanie z szafy, wieszaka czy lustra. Poza tym pełni inną, bardzo istotną rolę w mniejszych i w większych pomieszczeniach tego rodzaju. Przy małej powierzchni jest bowiem w stanie powiększyć ją optycznie, a przy dużej doskonale wyeksponować znajdujące się w przedpokoju wnęki.

Oświetlenie przedpokoju to oprócz głównego źródła także punktowe kinkiety znajdujące się na ścianach oraz lampy oświetlające lustro. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie halogenów, które zostają zamontowane na całej długości ściany, lecz w jej dolnej strefie. Oświetlenie punktowe w przedpokoju pełni więc rolę praktyczną i dekoracyjną. Montując zarówno źródła centralne, jak i strefowe, warto zastosować osobne włączniki do ich uruchamiania.

Porada eksperta:

Jeśli nasz przedpokój jest wyjątkowo długi, powinniśmy zastosować w nim więcej lamp sufitowych, rozłożonych równomiernie na całej długości pomieszczenia. W krótkich i kwadratowych przedpokojach wystarczające jest zastosowanie jednego centralnego źródła.

Lustro Dubiel Vitrum Lazaro 90 x 60 cmLustro Dubiel Vitrum Lazaro 90 x 60 cmLustro Dubiel Vitrum Lazaro 90 x 60 cmLustro Dubiel Vitrum Lazaro 90 x 60 cm

Lustro

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić przedpokój, to jednym z elementów, których z pewnością nie może w nim zabraknąć, jest lustro. Podobnie jak oświetlenie, pełni ono rolę zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Wraz ze światłem optycznie powiększa pomieszczenia, pozwala nam się przeglądnąć przed wyjściem z mieszkania, a przy okazji jest we wnętrzu atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

Lustra do przedpokojów powinny być dość dużych rozmiarów, aby możliwe było przejrzenie się w nich w całej krasie po założeniu kurtki i butów. Minimalna szerokość zwierciadła, która pozwala na obejrzenie całej sylwetki, to 26 cm. Element ten możemy przymocować bezpośrednio do jednej ze ścian lub też – co jest bardzo modnym rozwiązaniem w wielu rodzajach nowoczesnych wnętrz – postawić na podłodze przy ścianie – wówczas lustro zostaje zamknięte w szeroką i wyjątkowo solidną ramę. Pamiętajmy też o właściwym umiejscowieniu lustra – widok, który się w nim odbija, powinien być możliwe najbardziej neutralny.

Szafa plastikowa niska 1 półkaSzafa plastikowa niska 1 półkaSzafa plastikowa niska 1 półkaSzafa plastikowa niska 1 półka

Umeblowanie

Nieodzownym elementem przedpokoju są również meble, w których trzymamy kurtki, buty, czapki, kapcie, klucze do domu czy różnego rodzaju akcesoria. Zabudowa przedpokoju to najczęściej meble lub szafa wnękowa, której montaż należy zaplanować rzecz jasna jeszcze na etapie projektowania pomieszczeń, ponieważ musi znaleźć się dla niej odpowiednio dużo miejsca.

Funkcjonalna szafa wnękowa powinna mieć około 60 cm głębokości. Jeśli parametr ten jest mniejszy, możemy mieć problemy z wygodnym wieszaniem ubrań, jednak także wtedy nie wszystko stracone, ponieważ można w takiej sytuacji zastosować wieszak na wysuwanym drążku.

Wieszak na drzwi Cooke&Lewis poczwórny białyWieszak na drzwi Cooke&Lewis poczwórny białyWieszak na drzwi Cooke&Lewis poczwórny białyWieszak na drzwi Cooke&Lewis poczwórny biały

Najlepszym rozwiązaniem na zaoszczędzenie miejsca w przedpokoju, a zarazem zyskanie idealnej przestrzeni do przechowywania jest jednak usytuowanie tuż obok tego pomieszczenia garderoby.

Jeśli nie mamy możliwości zamontowania szafy wnękowej ani też wyodrębnienia sąsiadującej garderoby, stawiamy na tradycyjne meble do przedpokoju. Pamiętajmy jednak o tym, że takich mebli nie może być zbyt dużo, aby nie zagracały przestrzeni, tym bardziej, jeśli jest to niewielki przedpokój w bloku. W pomieszczeniu tym powinniśmy umieścić odrębną szafę na buty, szczególnie wtedy, gdy w naszym mieszkaniu jest sporo domowników.

Buty możemy umieszczać w szafach bez dna meblowego lub w specjalnych, wysokich na co najmniej 80 cm i wyjątkowo wąskich modelach na obuwie, które zmieszczą się nawet w ciasnej wnęce za drzwiami wejściowymi. Alternatywą dla tych rozwiązań mogą być również różnego rodzaju kosze, organizery i pudła.

Porada eksperta:

Jeśli nasz przedpokój jest wyjątkowo niewielki i nie ma w nim miejsca nawet na szafkę na buty, nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w nim wieszaka. Może być on stojący, jednak wówczas zabiera dużo przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie modelu mocowanego bezpośrednio do jednej ze ścian. Jeśli nasz przedpokój jest z kolei stosunkowo duży, możemy rozważyć umieszczenie w nim nie tylko szafy wnękowej czy mebli, ale także specjalnych haków na rower, co podniesie rangę pomieszczenia pod każdym względem.

Data publikacji: 24.01.2017