Kurtyna świąteczna – udekoruj ogród na święta!

Grudniowe wieczory rozświetlone są najpiękniej w całym roku. Nie tylko choinki wraz z pięknymi dekoracjami mają w tym udział – najlepiej widoczne na zewnątrz są świetlne kurtyny, dzięki którym światło upiększa każdą fasadę, balkonową poręcz, a także wnętrze domu. Jakie kurtyny mamy do wyboru?

Świąteczne oświetlenie domu, czyli nie tylko lampki na choinkę 

Grudzień to magiczny czas, który zwiastują świetlne ozdoby błyszczące we wnętrzach okien, na elewacjach czy między lampami ulicznymi. W naszych domach unosi się zapach pieczonych pierników, pojawiają się choinki i brzmi radosna, bożonarodzeniowa muzyka. 

Końcówka roku rozświetlona jest różnymi kolorami, kształtami i napisami związanymi ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Szczególnie efektownie prezentują się ozdoby w formie kurtyn. Są na tyle popularne, że ich widok na stałe zagościł w grudniowym czasie oczekiwania na prezenty. Jak urządzić mieszkanie na święta, by w na nowo zachwycić się tym niezwykłym czasem?

kurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiateczna

Kurtyna świąteczna – zaproś święta do swojego domu

Dekorowanie mieszkań i otoczenia domu to tradycja, która ma swoje korzenie w dawnych stuleciach. Gdy zbliżało się Boże Narodzenie, Wielkanoc lub świętowano nadejście wiosny, w oknach, na drzwiach lub ogrodzeniu domostwa pojawiały się kolorowe dekoracje wykonane z suszonych kwiatów, owoców, płodów ziemi, a także ozdobnie upiętych materiałów czy kawałków bibuły. Ludzie informowali w ten sposób swoich sąsiadów i pozostałych członków lokalnej społeczności, że cieszą na nadejście tego, co nowe i przyjemne, a także zapraszają do wspólnego celebrowania wyjątkowego dla nich czasu. 

Kurtyna świetlna na choinkę lub kurtyna zewnętrzna LED to nie jedyne elementy wystroju wnętrz, których możesz użyć, by uprzyjemnić sobie czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. W większości domów obowiązkowym detalem jest pachnąca lasem choinka. Czasami, ze względów ekologicznych, obecności w domu kotów lub innych praktycznych czynników decydujemy się na drzewka sztuczne, wykonane z kartonu lub materiałów recyklingowanych, które posłużą nam przez wiele długich lat. Na drzwiach atrakcyjnie wyglądają bożonarodzeniowe wieńce i świąteczne girlandy, które możesz kupić gotowe lub wykonać z udziałem najmłodszych domowników. 

Marzy Ci się kurtyna świetlna na choinkę i bajecznie wyglądający zimowy salon? Zaproś do ozdabiania mieszkania wszystkich członków rodziny i przyjaciół! Możecie zorganizować wspólne pieczenie i dekorowanie pierników, z kubkiem aromatycznej zimowej herbaty i przy dźwiękach świątecznych piosenek. Kurtyna świetlna zewnętrzna może zawisnąć na Twoim balkonie, dopełnić bożonarodzeniowy wygląd tarasu i stworzyć wspólnie z kolorowymi lampkami na drzewach iglastych wspaniałą świąteczną ozdobę ogrodu. 

Kurtyna świąteczna do domu i na taras

Przez lata otoczenie naszych domostw dekorowaliśmy tym, co akurat było dostępne w sklepach. Często były to typowe łańcuchy choinkowe i lampki, które nie były w stanie sprostać trudnym warunkom atmosferycznym. Dodatkowo pochłaniały znaczne ilości energii elektrycznej, psuły się pod wpływem wilgoci i mrozu, ciężko było podłączyć je do źródła zasilania, by było to komfortowe i bezpieczne dla domowników.

Na szczęście można już zapomnieć o świątecznych dylematach – tym, co wiedzie prym we współczesnych dekoracjach na święta, są kurtyny świetlne zewnętrzne i wewnętrzne, w rozmaitych rozmiarach i kolorach.

Na wzrost zainteresowania kurtynami miały wpływ zdobywające sobie coraz większą popularność diody LED – mogą one pracować w każdych warunkach pogodowych, nie pobierają dużej ilości energii elektrycznej, są przyjemne w zawieszaniu i składaniu do pudeł, nie potrzebują tyle ostrożności w użytkowaniu, jak standardowe oświetlenie z małych kolorowych żarówek. 

Kurtyna świąteczna i tworzące ją świecące diody LED mogą emitować światło różnokolorowe, białe zimne, białe ciepłe lub niebieskie, a na jednym komplecie znajdziemy najczęściej 100 lub 200 sztuk,  Niektóre zestawy są wyposażone w dodatkowe gniazdo zewnętrzne, dzięki któremu możemy powiększyć naszą kurtynę o dodatkowy komplet.

kurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiateczna

Kurtyny świetlne zewnętrzne – produkt do zadań specjalnych

Wybierając kurtynę, miejmy na uwadze miejsce, w którym zostanie zawieszona. Do zastosowań zewnętrznych trzeba zaopatrzyć się w taką, która może świecić na mrozie i podczas opadów śniegu. Kurtyna świetlna LED zewnętrzna pozwoli ozdobić dom w delikatny i dyskretny sposób. Nie straszny będzie jej wiatr i deszcz, pamiętaj jednak by przytwierdzić ją dostatecznie mocno, aby zmienna aura nie zniszczyła zaprojektowanej przez Ciebie aranżacji.

We wnętrzach kurtyny mają lepsze warunki, dlatego są wykonane z delikatniejszych materiałów. W przypadku kurtyn przeznaczonych do użytku w domach i mieszkaniach mamy większy wybór świecących kształtów. Poszczególne komplety różnią się swoimi parametrami, jednak najczęściej spotykane odległości między wiązkami wynoszą 10 cm, podobnie jak dystans między jednym punktem świetlnym a kolejnym. 

Wiązki mogą być sobie równe co do długości lub ich długość może być różna, tak aby dół kurtyny przypominał łagodną falę sinusoidy. Nie bez znaczenia jest kolor przewodu łączącego poszczególne diody LED w wiązki – w szerokiej ofercie występują przezroczyste lub białe, dzięki czemu zimową porą staje się on niewidoczny i wyeksponowane są jedynie świecące punkty. Jeśli zdecydujesz się na kurtynę świąteczną z dużymi, jasnymi lampkami w mlecznym kolorze, będzie służyć Ci zamiast tradycyjnych źródeł światła, a jednocześnie pozwoli odpocząć zmęczonym po całym dniu oczom i pomoże wyciszyć się przed spaniem.

Szczególnie efektownie prezentują się kurtyny świetlne zewnętrzne zamontowane w taki sposób, że każda wiązka ma swoją własną barwę świecenia. Tego typu kurtyna świetlna na zewnątrz może stanowić urozmaicenie dla elewacji, na której rozmieszczono jedynie biało świecące diody LED. Jednostajną kolorystycznie kurtynę można również urozmaicić kształtem świecących sopli, wśród których występują ozdoby jednobarwne i wielokolorowe.

Możemy też nabyć zestawy z różnymi wariantami oświetlenia – te najczęściej wyposażone są w programator, dzięki któremu możemy swobodnie wybierać poszczególne efekty świetlne.

Kurtyny do dekorowania w ogrodzie mogą znaleźć się nie tylko na fasadzie domu lub w oknie. Możesz powiesić je również nad drzwiami wejściowymi lub zaplanować ich umieszczenie pod parapetem każdego okna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się nawet na bramie lub wybranych częściach ogrodzenia. Tu wiele zależy od tego, czy będziesz mógł je bez trudu podłączyć do zasilania prądem. 

Miej na względzie to, że kilka źródeł światła może znacząco rozjaśnić podwórko – przemyśl, czy taka ilość bodźców nie będzie Ci przeszkadzać w komfortowym zaśnięciu. Co więcej, niektóre z kurtyn możesz ustawić w trybie automatycznego wygaszenia lub programie, który sprawia, że światełka dyskretnie migają wieczorową porą.

Posiadasz ogród pełen różnorodnych roślin, drzewek i krzewów? Zimą, gdy ich liście opadły, nadal mogą być dodatkową atrakcją, podnoszącą walory domowego obejścia. Na ich gałązkach i pnączach także możesz zawiesić świecące ozdoby, a także takie same dekoracje, jak umieszczasz na domowej choince. Sposoby ich zawieszenia zależą od ostatecznego efektu, który chcesz uzyskać – być może utworzysz z nich długi łańcuch, albo zaprojektujesz geometryczne kształty, które będą odpowiadać wyglądowi ogrodowych roślin. 

Szeroki taras to najlepsza przestrzeń, aby połączyć świecące girlandy i choinkowe światełka z żywymi świecami oraz jodłowymi lub świerkowymi stroikami. Jedną z możliwości jest ustawienie kilku rodzajów elementów obok siebie, aby tworzyły coś na kształt świątecznej ekspozycji. W połączeniu ze zwisającymi z tarasowej barierki kurtynami świetlnymi dobrze będą wyglądać szklane lampiony i okrągłe wieńce z suszonych drzew iglastych, jarzębiny i dzikiej róży. Do tego naturalne łańcuchy z anyżu, szyszek lub wiązki drewna, ułożone obok siebie – tak zrealizowany projekt dekoracji tarasu zachwyci każdego świątecznego gościa!

kurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiatecznakurtyna-swiateczna

Kurtyny wewnętrzne – kolory i kształty, które zachwycą Twoich bliskich

Kurtyna zewnętrzna  to nie jedyny produkt, który pomoże Ci poczuć zbliżającą się świąteczną atmosferę. Najbardziej różnorodne pod względem kształtów, kolorów i form są girlandy, łańcuchy i kurtyny świetlne do wykorzystania w mieszkaniu. Tak naprawdę ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia – możesz umieścić je po wewnętrznej stronie okna, zawiesić na ścianie, drzwiach lub rozłożyć na parapecie. Kurtyny wewnętrzne pięknie dekorują karnisze, dobrze prezentują się  zarzucone na zasłonę lub kuchenną firankę.

Dekorację ze światełek możesz zaczepić wokół okapu kuchennego nad kuchnią, dopełnić suszonymi ziołami, gałązkami z lasu lub znalezionymi na spacerze szyszkami. Świetlne łańcuchy mogą zastąpić z powodzeniem lampkę nocną i być przydatne, gdy wieczorem potrzebujesz dyskretnego źródła światła. Rozłożysz je na półce w łazience i zrelaksujesz się przy ich świetle w wannie, pachnącej mandarynkami, korzennymi przyprawami i wanilią. 

Kurtyny wewnętrzne to niepowtarzalna dekoracja dziecięcego pokoju. Świetliste gwiazdki, szklane śnieżynki lub lodowe sople spodobają się każdemu małemu marzycielowi. Przy pomocy delikatnych lampek możecie wypełnić pokój maluszka dyskretnym blaskiem i przygotować kącik na przyjęcie świętego Mikołaja. 

Być może uda Ci się samodzielnie z przyjaciółmi i ich dziećmi stworzyć bożonarodzeniowe drzewko, ozdabiając je ręcznie robionymi łańcuchami z papieru, bombkami z włóczki lub ludzikami, które pozostały z jesiennego okresu fascynacji kasztanami. Rodzinne pielęgnowanie tradycji i wspólne celebrowanie świątecznego czasu to najlepsza okazja, by budować bliskość i cieszyć się swoją obecnością. 

Kurtyny świetlne – zachowaj święta na dłużej

Wielu z nas marzy, aby świąteczny klimat zachować na wiele tygodni po Bożym Narodzeniu. Oczywiście żywot kurtyn świetlnych nie kończy się wraz z grudniem. Są na tyle interesującym elementem dekoracyjnym, że zdobią sale konferencyjne, budynki kurortów, eksponują atrakcje turystyczne. 

Także w naszych wnętrzach możemy wykorzystać ich obecność i znaleźć im miejsce godne imponującej oprawy świetlnej. Dzięki temu nie będziemy ich chować wraz z dekoracjami świątecznymi i zostaniemy z kurtynami na dłużej. Zapoznaj się z bogatą ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, dzięki którym Twój dom będzie gotowy na wspólne świętowanie!

Data publikacji: 18.12.2014