Produkty

Możliwości oświetlenia półek

Możliwości oświetlenia półek

Półki zapewniają nam dodatkową przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Są więc praktycznymi elementami wyposażenia, którym można przypisać także funkcję dekoracyjną. Aby podkreślić ich obecność na ścianach, warto je oświetlić, co możemy zrobić na różne sposoby. Oto one.

oświetlenie półekNowocześnie i modnie – taśmy z diodami LED

Wiele możliwości wyeksponowania półek za pomocą światła dają nam diody LED. Dostępne w postaci elastycznych taśm lub listew mogą zostać zamocowane pod lub nad półkami, tworząc po zapaleniu nastrojową poświatę. Jednocześnie emitowany przez nie strumień światła – który może być nie tylko biały, ale także zielony, czerwony, fioletowy itd. – efektownie podkreśla ustawione na półkach przedmioty (np. dekoracje bądź książki). Diody LED wykorzystywane są także do oświetlania półek szklanych, które z taką oprawą prezentują się niebywale ciekawie. Aby uzyskać efekt barwnego podświetlenia szklanej półki na całym jej obwodzie stosuje się specjalne klipsy LED. Znajdują one zastosowanie także do podświetlania szklanych witryn czy np. gablot.

Oświetlenie punktowe półek

Wolnowiszące półki możemy podświetlić także za pomocą ulokowanych w ich pobliżu kinkietów, ale również przy użyciu reflektorków, które dają możliwość skierowania strumienia światła w wybrane miejsce. Do wyboru mamy reflektorki sufitowe bądź będące elementami systemu szynowego. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku oświetlania szeregu półek ulokowanych w wybranym miejscu bądź regału. Do oświetlenia półek możemy wykorzystać także niewielkie lampki wyposażone w specjalne klipsy, które łatwo przytwierdzimy do ich brzegów, ustawiając je w wybranym położeniu. Niektóre modele półek dają też możliwość ulokowania źródła światła wewnątrz nich, zwykle od spodu, co pozwala na rzucenie snopa światła na dekoracje ustawione na półce umocowanej poniżej.

Spot listwa Colours Hurbane 4 x 3 W GU10Oświetlenie półek w ścianie

Poza samodzielnymi półkami i półkami stanowiącymi składowe regałów lub witryn, oświetlić możemy także półki wykonane w ścianie, mające postać niewielkich wnęk. Tutaj również do wyboru mamy wiele rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie pojedynczych opraw oczkowych wpuszczonych w górną powierzchnię wnęki. Można zastąpić je diodami LED, które pozwolą na równomierne rozświetlenie wybranej przestrzeni. Źródła światła możemy rozmieścić dowolnie – zarówno w górnej części wnęki, jak i u dołu.

Na takiej półce uformowanej w ścianie oraz na innych rodzajach półek możemy także ustawić niewielkie lampy stołowe. To najprostsze rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie delikatnej poświaty (będącej też efektem zastosowania odpowiedniego abażuru) i zaakcentowanie wybranej przestrzeni.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie podszafkowe będzie najlepsze? Zobacz nasze porady

Jakie oświetlenie podszafkowe będzie najlepsze? Zobacz nasze porady
Z oświetleniem podszafkowym spotkasz się przede wszystkim w kuchni, w której odpowiednio oświetlony blat roboczy jest elementem niezbędnym podc...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Jak oświetlić kuchnię? Podziel ją na odpowiednie strefy!

Jak oświetlić kuchnię? Podziel ją na odpowiednie strefy!
W kuchni, nawet małej, nie sprawdzi się pomysł zamontowania jednej lampy, rozjaśniającej całe pomieszczenie. Dodatkowe źródła światła zaplanuj ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Możliwości oświetlenia półek