Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie żarówki halogenowe zastosować w łazience

Spośród zamienników zwykłych żarówek wymienia się głównie świetlówki i diody LED, jednak nie tylko one z powodzeniem zastąpią żółte snopy światła tradycyjnych, odchodzących do lamusa modeli. Równie skuteczne okażą się żarówki halogenowe, które na co dzień zagościć mogą także w pomieszczeniach w dużą ilością pary wodnej w powietrzu – na przykład w łazience.

Aby zmniejszyć ilość energii potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń, tradycyjne żarówki zastępowane są ich odpowiednikami, które nie tylko są bardziej efektywne, ale także dają lepsze odwzorowanie barw. Żółta poświata, jaką charakteryzuje się oświetlenie żarowe, zastępowana jest białą z odcieniami zimnymi i ciepłymi, jakie emitują źródła światła neonowe, ledowe i halogenowe. Zwróćmy uwagę na ostatnie z wymienionych.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy widzimy świecące żarówki halogenowe, to jakość światła, która – biorąc pod uwagę odwzorowanie barw – ustępuje jedynie diodom LED. Halogeny emitują białe światło w pełni swoich możliwości już w chwili załączenia, czym górują nad świetlówkami. Co więcej – możemy wraz z nimi zastosować ściemniacze oświetlenia, które nie będą skuteczne w przypadku neonówek i w dużym zakresie w przypadku diod LED. W porównaniu do tradycyjnych żarówek cechują się dłuższym czasem pracy, mniejszym nagrzewaniem się i oczywiście mniejszym poborem energii elektrycznej.

Popularność opraw oświetleniowych przeznaczonych do żarówek wyposażonych w gwinty Edisona o oznaczeniach E27 (tak zwany duży) i E14 (mały) wymogła na producentach innych źródeł oświetlenia zastosowanie takich rozwiązań, które pozwoliłyby używać ich wyrobów zamiast żarówek. Tym sposobem mamy możliwość zaopatrzenia naszych opraw świetlnych w przypominające tradycyjne żarówki diody LED, neonówki, a także halogeny. Jednak obecność gwintów E27 lub E14 nie wyczerpuje możliwości kształtów i rozmiarów wszystkich zamienników oświetlenia żarowego. W przypadku halogenów spotykamy też reflektory, kapsułki (rozmiarowo najmniejsze), a także halogeny liniowe – te możemy zastosować jedynie w takich oprawach, które powstały specjalnie dla poszczególnych rodzajów oświetlenia tego typu.

SMALL_halogenautoSMALL_halogenautoSMALL_halogenautoSMALL_halogenauto

Wszystkie typy źródeł światła halogenowego możemy zastosować w każdym z pomieszczeń naszego mieszkania, zarówno w roli dekoracji poszczególnych fragmentów wnętrz, jak i w charakterze oświetlenia ogólnego, na przykład zasilając halogenami napięciowymi bez odbłyśnika oprawy sufitowe, plafony i przeróżne rodzaje żyrandoli. Halogeny spotykamy też zamocowane w specjalnych oprawach na powierzchniach sufitów podwieszanych – w tym wypadku ważne jest, aby pomiędzy nimi a naturalnymi stropami zachowana została przestrzeń z cyrkulacją powietrza potrzebną na odebranie ciepła wytworzonego w tylnej części reflektorów umieszczonych w oczkach halogenowych.

Powyższe zalecenie dotyczy również pomieszczeń, w których na co dzień występuje większe niż w pozostałych wnętrzach stężenie pary wodnej w powietrzu, na przykład w kuchni i szczególnie nas tutaj interesującej – łazience. Wybierając do tego wnętrza rodzaj oświetlenia, pamiętać musimy o tym, aby zapewnić sobie zarówno możliwość uzyskania nastrojowego światła w czasie relaksujących kąpieli, jak i takie jego natężenie, które – na przykład w najbliższej okolicy lustra – umożliwi nam przeprowadzenie codziennych czynności kosmetycznych, w czasie których musimy wyraźnie widzieć swoje odbicie. W pierwszym przypadku sprawdzą się kinkiety naścienne i niewielkie plafony, w drugim – takie oświetlenie lustra, które nie będzie powodować powstawania cieni widocznych na odbitej w szklanej tafli twarzy. Tu sprawdzą się użyte w większej liczbie, ale emitujące światło o małej mocy kapsułki halogenowe. Co ważne – wszystkie oprawy łazienkowe zawierające w sobie oświetlenie halogenowe muszą mieć – w zależności od usytuowania względem kabiny prysznicowej lub wanny – odpowiedni stopień szczelności: IPX4 tuż obok strefy mokrej i IPX5 i IPX7 w dalszej od niej odległości. Dotyczy to nie tylko halogenów, ale również tradycyjnych żarówek, ledów i neonówek.

SMALL_halogencaSMALL_halogencaSMALL_halogencaSMALL_halogenca