Salon klasyczny – inspiracje, które odmienią Twój pokój!
Często posługujemy się terminem „styl klasyczny”, by opisać elementy aranżacji o wyjątkowej estetyce, elegancji i stonowaniu. Jednak styl ten niejedno ma imię, a dobór elementów dekoracyjnych nie zawsze jest prosty. Warto odświeżyć i utrwalić wiedzę na temat klasyki we wnętrzach – zwłaszcza gdy właśnie tak chcesz urządzić salon lub sypialnię.
Spis Treści:
- Klasyka – styl pełen elegancji
- Z czego czerpie styl klasyczny w aranżacji wnętrz?
- Wnętrza w stylu klasycznym – na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?
- Jak urządzić salon w stylu klasycznym?
- Styl klasyczny – inspiracje i nowoczesne rozwiązania
- Styl klasyczny – wnętrza, które inspirują
Klasyka – styl pełen elegancji
Klasyka nigdy nie wychodzi z mody – to powiedzenie jest prawdziwe nie tylko w stosunku do wyboru elementów garderoby, ale też w odniesieniu do rozwiązań wnętrzarskich. Różne style przychodzą i odchodzą, a to, co było modne kilka lat temu, teraz może być nieaktualne i przestarzałe. Klasyka zaś zawsze się obroni, pozostaje niezmienna i zawsze w trendach. Klasyczne wnętrza bazują na najwyższej jakości meblach, dodatkach i materiałach – możesz więc być pewien, że aranżacja ta będzie prezentować się tak samo dobrze nawet za kilka, kilkanaście lat.
Styl klasyczny to przeciwieństwo stylu nowoczesnego, choć oba te nurty korzystają z tych samych elementów i motywów. Podczas gdy ten drugi czerpie z najnowszych trendów i mód aranżacyjnych, siłą pierwszego jest ponadczasowość. Oznacza to, że bez względu na epokę korzysta z tych samych rozwiązań – eleganckich, harmonijnych, spokojnych, wyważonych. Klasyczne wnętrza nie pobudzają emocji osób przebywających w nich, a wręcz przeciwnie – uspokajają i wyciszają. W takich pomieszczeniach czujemy się dobrze, bezpiecznie i przytulnie.
Styl klasyczny odznacza się prostotą, co nie oznacza jednak, że jest spójny ze stylem minimalistycznym. Wręcz przeciwnie, tu wielką wartość mają zdobienia i ekskluzywne rozwiązania, jednak zawsze stosowane z umiarem i smakiem. Warto zapamiętać, że obrazy i lustra w grubych ramach, rzeźby, zasłony i sztukaterie są mile widziane w stylu klasycznym, niekoniecznie zaś w minimalistycznym. Nie należy jednak bać się tego stylu! Często, choć dość mylnie, kojarzony jest z pychą i nadmierną powagą, jednak umiejętnie dobrane elementy aranżacji sprawią, że pomieszczenie będzie eleganckie i stylowe, a nie przesadzone.
Z czego czerpie styl klasyczny w aranżacji wnętrz?
Stałą wartością w stylu klasycznym jest odniesienie do epok minionych i powszechnie uważanych za wielkie i inspirujące, a przez to modelowe. Niektóre rozwiązania sięgają antyku – starożytnej Grecji i Rzymu. Stąd także czerpie się wzorce kolorystyczne i architektoniczne. Styl klasyczny kocha bowiem stonowane, czyste kolory i harmonię w doborze dodatków.
Styl klasyczny wielu ludziom kojarzy się z Anglią, bo to tam można spotkać kwintesencję klasycznych wnętrz. Możni właściciele, chcąc w swoim domu stworzyć namiastkę królewskich pałaców, urządzali je z wielką pieczołowitością i przepychem. Współczesna klasyka odrzuca jednak ten splendor i kieruje się w stronę bardziej spokojnych, stonowanych wnętrz. Jakość i staranność w doborze elementów aranżacji pozostaje jednak niezmienna i stanowi jeden z filarów urządzania wnętrz klasycznych.
W Polsce szczególną popularnością cieszy się styl dworków szlacheckich. Poza wspomnianymi harmonią i prostotą cenione są umiar i powaga. Elementy są usystematyzowane, nierzadko symetryczne, utrzymane w równowadze. Wykonanie zawsze jest staranne, więc wykończenie wnętrza ma nie mniejsze znaczenie niż aranżacja.
Wnętrza w stylu klasycznym – na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?
Styl klasyczny nie wymaga stosowania meblościanek, jednak ustawianie mebli pod ścianami jest wskazane. Szafy i komody wykonuje się z drewna, a meble wypoczynkowe ze skóry – surowców eleganckich, szlachetnych. W styl klasyczny świetnie wpisują się antyki, które dodają wnętrzu dostojności, gracji i odrobiny luksusu. Nie musisz jednak wydawać na nie fortuny. Jeśli masz nieco szczęścia i odrobinę wolnego czasu, możesz poszukać stylowych mebli na pchlich targach czy aukcjach internetowych i niewielkim kosztem odnowić je samodzielnie. Będą jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne!
Styl klasyczny kocha drewno, nic zatem dziwnego, że do takich aranżacji najczęściej wybiera się drewniany parkiet. Dużą popularnością cieszą się podłogi wykonane z desek dębowych i bukowych – są trwałe i efektowne. Podłogi ociepli duży perski dywan. Beżowy dywan będzie idealnym podkreśleniem całości aranżacji i swoistą jej kontynuacją. Jeśli zaś chcesz dodać akcent kolorystyczny w postaci miękkiego dywanu, wybierz zgaszone odcienie czerwieni, granat czy butelkową zieleń.
Kolory zazwyczaj kojarzone ze stylem klasycznym to przede wszystkim biel, beż, brąz, złoto, kremowy oraz szary. Należy jednak pamiętać, by złoto stosować z umiarem – zbyt wiele elementów w tej barwie wprowadzi przepych i pretensjonalność. Nie należy całkowicie rezygnować z nieco bardziej wyrazistych barw. Dodatki czy elementy wyposażenia w eleganckim kolorze granatowym, w odcieniu butelkowej zieleni czy rubinowej czerwieni dodadzą wnętrzu nienachalnej elegancji i staną się charakterystycznym punktem pomieszczenia.
Osobnej uwagi wymagają zakończenia ścian i sufity. Tu wykorzystuje się listwy, rozety, kasetony. Można je wykonać z gipsu, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Jeśli nie jesteś przekonany do wymyślnych sztukaterii na całej ścianie, warto zastosować ten element dekoracyjny na niewielkiej powierzchni, np. wokół kominka. Taki subtelny dodatek sprawi, że wnętrze nie będzie nader zdobne, a jednocześnie zyska element głębi i podkreśli klasyczną aranżację. Mile widziane są także wzorzyste tapety – eleganckie i niepowtarzalne. Ważne, aby wybierać naturalne motywy i stonowane, pastelowe kolory.
Oświetlenie gra ważną rolę w klasycznych aranżacjach. Zamiast nowoczesnych lamp wiszących warto dać szansę kryształowym żyrandolom. Oprócz głównego źródła światła, umieszczonego na środku, klasyczny pokój powinien posiadać także oświetlenie boczne.
Jak urządzić salon w stylu klasycznym?
Aranżacja salonu w stylu klasycznym nie musi stanowić wyzwania – wystarczy kilka drobnych zabiegów i dodatków, a wnętrze zyska na szlachetności. Pamiętaj, że w urządzaniu przestrzeni nie jest konieczna pełna konsekwencja i podążanie za jednym wzorcem aranżacyjnym. Dostosuj wnętrze do własnych upodobań, kierując się kilkoma prostymi zasadami.
Dodatki do salonu w klasycznym stylu należy dobierać ze szczególną rozwagą, gdyż to one nadają wnętrzu charakteru. Najpiękniejszymi ozdobami ścian są obrazy w zdobionych ramach. W przestronnym salonie idealnie sprawdzą się zasłony z ciężkich, grubych materiałów. Dopasuj je kolorystycznie do reszty aranżacji, by stanowiły jej spójny element. Ciekawym dodatkiem są także lustra, które optycznie powiększają wnętrza.
Salon w stylu klasycznym wspaniale urozmaici stojąca w rogu lampa. Umieszczona obok wygodnego fotela będzie idealnym dopełnieniem wnętrza i pozwoli na stworzenie przytulnego kącika do czytania. Świetnie w takiej aranżacji wnętrz sprawdzają się lampy stylizowane na styl retro – z eleganckimi złoceniami i nietuzinkowymi abażurami. Nie zapomnij też o świecach. Nadadzą one kameralnego, nieco intymnego charakteru i będą efektowną, a zarazem subtelną ozdobą.
Nowoczesne warianty stylu klasycznego zakładają mariaż tego, co nowe, z tym, co tradycyjne. W niewielkich mieszkaniach świetnie sprawdzają się połączenia klasycznych elementów z nowoczesnym wystrojem. Salon w bloku niekoniecznie dobrze zaprezentuje się z ogromnym, kryształowym żyrandolem, ale za to stonowane barwy, delikatne sztukaterie oraz jakościowe meble i dodatki to już bardzo dobry trop! Takie połączenie klasyki z nowoczesnością może dać niezwykle oryginalny efekt.
Wnętrza w stylu klasycznym często kojarzą się z jednym bardzo istotnym akcentem – kominkiem. Jest on elementem niemal niezbędnym w każdym salonie urządzonym w tym stylu. Stanowi centralną część pomieszczenia, służy do ogrzania i dekoracji. Nowoczesne, kamienne okładziny czy minimalistyczne wykończenia nie wpiszą się w styl klasyczny. Inspiracje aranżacyjne możesz czerpać ze stylu angielskiego, gdzie królują białe portale udekorowane obrazem czy lustrem w bogato zdobionej ramie.
Styl klasyczny – inspiracje i nowoczesne rozwiązania
Urządzenie salonu w stylu klasycznym nie oznacza, że odtąd będziesz żyć w skansenie, porzucając nadzieję na obejrzenie meczu czy posłuchanie muzyki elektronicznej. W każdym klasycznym pomieszczeniu znajdzie się miejsce dla sprzętów elektronicznych i innych ulubionych przedmiotów, których nie chcemy się pozbywać.
Warto jedynie pamiętać, by urządzenia dobierane były kolorystycznie i wykazywały się równie wysoką jakością, co wnętrza w stylu klasycznym. Plastikowe czerwone radio nie będzie dobrze wyglądało przy lustrze w złotej ramie. Czarna błyszcząca wieża stereo – owszem. Obecnie, na rynku można spotkać telewizory, które swoim designem przypominają obraz. Odbiornik ukryty w eleganckiej ramie nie tylko posłuży do obejrzenia ulubionego serialu, ale także może stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym.
Czy salon w stylu tradycyjnym, klasycznym może być otwarty na kuchnię? Oczywiście! To połączenie nie jest modelowym przykładem tego stylu, a jego nowoczesną odsłoną. Obecnie większość domów i mieszkań projektowana jest właśnie w ten sposób – by te dwa pomieszczenia stanowiły jedność i dawały wrażenie większej przestrzeni, którą warto zagospodarować na jadalnię. Dzięki temu jeden pokój płynnie przeobrazi się w drugi, a klasyczny stół i drewniane krzesła dodadzą elegancji. Aranżując salon otwarty na kuchnię, warto zadbać o spójność kolorystyczną. Najlepiej sprawdzą się tu stonowane, jasne barwy – biel, beż i naturalne drewno.
Styl klasyczny – wnętrza, które inspirują
Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów urządzania wnętrz jest właśnie styl klasyczny. Mieszkanie w bloku czy przestronny dom – nieważne! Taka aranżacja wnętrz sprawdzi się wszędzie! Salon czy sypialnia urządzone w tym nurcie to kwintesencja elegancji, wyrafinowania i spójności.
Stonowane, jasne barwy i najlepszej jakości materiały wykończeniowe to gwarancja udanej aranżacji. Jednak czy styl klasyczny nie wieje nudą? Absolutnie nie! Prostota połączona z nowoczesnymi elementami pomoże stworzyć nietuzinkowe wnętrze, które zachwyci każdego. Styl klasyczny to idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie tradycję w najlepszym wydaniu i stawiają jakość ponad ilość.
Czy do aranżacji swojego wnętrza wybierzesz styl klasyczny? Inspiracje i porady możesz czerpać z naszego artykułu, a jeśli planujesz metamorfozę wnętrza, z pewnością przydadzą Ci się sprawdzone produkty. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór artykułów do wykończenia i dekoracji w niskich cenach!
Data aktualizacji: 13.06.2024
Data aktualizacji: 20.08.2024