Niwelator optyczny czy laserowy – który lepszy?

Pracując na otartej przestrzeni, np. przy budowie, możemy potrzebować niwelatora – urządzenia służącego do ustalania poziomów i spadków oraz kontrolowania ich wartości. Występuje on w kilku modelach mających odmienne wady i zalety. Który wybrać?

Czym charakteryzuje się niwelator optyczny?

Najpopularniejszym rodzajem niwelatora jest ten optyczny – pozostałe rodzaje to elektroniczny i posadzkowo-drogowy. Składa się z układu soczewek powiększających połączonych z celownikiem. W wielu modelach występuje system automatycznego poziomowania umiejscowiony w kompensatorze. Dzięki niemu niwelator optyczny samoistnie koryguje błędy poziomowania zgrubnego – utrzymuje oś celową w poziomie.

Niwelator optyczny nadaje się do pracy w terenie i jest przy tym bardzo dokładny. Przenosi poziom z punktu A (miejsce ustawienia niwelatora) do punktu B (miejsca łaty niwelacyjnej). By uzyskać efekt, korzystać z niego muszą dwie osoby naraz – jedna znajduje się w punkcie A, druga w B. Do zadań tej stojącej przy niwelatorze należy informowanie drugiej, czy łata została oparta na właściwym poziomie. Ona również odczytuje różnice poziomów poprzez lunetę.

Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3

Co warto wiedzieć o niwelatorze laserowym?

Niwelator laserowy z kolei jest urządzeniem nowocześniejszym i przeznaczonym do pracy w pojedynkę – z tego artykułu dowiemy się najistotniejszych informacji o niwelacji terenu. Jego ważny element stanowi obracająca się głowica mogąca objąć powierzchnię w całości (360°). Wiązkę lasera, wyznaczającą poziomy i spadki, cechują czerwona barwa i moc bezpieczna dla zdrowia człowieka. Dzięki niej urządzenie jest uniwersalne, bo pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur: od -20°C do nawet 50°C, podczas gdy rzadziej spotykana zielona wiązka jedynie od 0°C do 40°C.

Porada eksperta

Podczas gdy niwelator optyczny jest doskonały do prostych pomiarów w poziomie, laserowy przydaje się podczas zaawansowanych obliczeń. Jest chętniej wybierany, bo oszczędza czas pracowników budowy i minimalizuje ryzyko błędów obliczeniowych.

W zależności od modelu niwelator laserowy może objąć wiązką teren o średnicy 100 m, ale także 1000 m – dobieramy go do rodzaju wykonywanych prac, co znajduje odzwierciedlenie w cenie. Urządzenie składa się ze statywu, detektora światła laserowego i łaty niwelacyjnej. Informację o konieczności obniżenia lub podwyższenia pomiaru, którą w przypadku niwelatora optycznego przekazywała druga osoba, tu otrzymamy za sprawą sygnału dźwiękowego. Włączy się, kiedy światło z lasera padnie na czuły obszar niwelatora.

Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3

Wady i zalety niwelatorów optycznych i laserowych

Jeśli zależy nam na pomiarach dokładnych i mamy co najmniej jedną osobę do wsparcia podczas wykonywania pomiarów, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z niwelatora optycznego. To urządzenie pozwala na uzyskanie pomiarów o dokładności do 1 mm/km podwójnej niwelacji. Ponadto wyniki uzyskuje się błyskawicznie – wystarczy je odczytać. Nie ma jednak możliwości posłużenia się nim w pojedynkę.

Niwelator optyczny, taki jak model marki Bosch, jest atrakcyjny cenowo zarówno w momencie zakupu, jak podczas eksploatacji. Więcej zapłacimy za model laserowy o wysokiej precyzyjności pomiarów. Ten drugi jest mniej mobilny i nie sprawdzi się przy pomiarach geodezyjnych, za to skorzystamy z niego podczas pracy w pojedynkę, uzyskując duży zakres obserwacji (360°), i to z jednego stanowiska. Możemy niwelować nim teren płaski, ale równie dobrze pochyły. Z kolei niwelator optyczny, choć ma mały zasięg z jednego stanowiska i nie daje możliwości obserwowania punktów rozproszonych, jest łatwiejszy w przenoszeniu.

Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3Niwelator_optyczny_czy_laserowy3