Produkty

Niwelator optyczny czy laserowy – który lepszy?

Niwelator optyczny czy laserowy – który lepszy?

Pracując na otartej przestrzeni, np. przy budowie, możemy potrzebować niwelatora – urządzenia służącego do ustalania poziomów i spadków oraz kontrolowania ich wartości. Występuje on w kilku modelach mających odmienne wady i zalety. Który wybrać?

Cechy niwelatora optycznego Czym charakteryzuje się niwelator optyczny?

Najpopularniejszym rodzajem niwelatora jest ten optyczny – pozostałe rodzaje to elektroniczny i posadzkowo-drogowy. Składa się z układu soczewek powiększających połączonych z celownikiem. W wielu modelach występuje system automatycznego poziomowania umiejscowiony w kompensatorze. Dzięki niemu niwelator optyczny samoistnie koryguje błędy poziomowania zgrubnego – utrzymuje oś celową w poziomie.

Niwelator optyczny nadaje się do pracy w terenie i jest przy tym bardzo dokładny. Przenosi poziom z punktu A (miejsce ustawienia niwelatora) do punktu B (miejsca łaty niwelacyjnej). By uzyskać efekt, korzystać z niego muszą dwie osoby naraz – jedna znajduje się w punkcie A, druga w B. Do zadań tej stojącej przy niwelatorze należy informowanie drugiej, czy łata została oparta na właściwym poziomie. Ona również odczytuje różnice poziomów poprzez lunetę.

Pomiar niwelatora optycznegoCo warto wiedzieć o niwelatorze laserowym?

Niwelator laserowy z kolei jest urządzeniem nowocześniejszym i przeznaczonym do pracy w pojedynkę – z tego artykułu dowiemy się najistotniejszych informacji o niwelacji terenu. Jego ważny element stanowi obracająca się głowica mogąca objąć powierzchnię w całości (360°). Wiązkę lasera, wyznaczającą poziomy i spadki, cechują czerwona barwa i moc bezpieczna dla zdrowia człowieka. Dzięki niej urządzenie jest uniwersalne, bo pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur: od -20°C do nawet 50°C, podczas gdy rzadziej spotykana zielona wiązka jedynie od 0°C do 40°C.

Porada eksperta

Podczas gdy niwelator optyczny jest doskonały do prostych pomiarów w poziomie, laserowy przydaje się podczas zaawansowanych obliczeń. Jest chętniej wybierany, bo oszczędza czas pracowników budowy i minimalizuje ryzyko błędów obliczeniowych.

W zależności od modelu niwelator laserowy może objąć wiązką teren o średnicy 100 m, ale także 1000 m – dobieramy go do rodzaju wykonywanych prac, co znajduje odzwierciedlenie w cenie. Urządzenie składa się ze statywu, detektora światła laserowego i łaty niwelacyjnej. Informację o konieczności obniżenia lub podwyższenia pomiaru, którą w przypadku niwelatora optycznego przekazywała druga osoba, tu otrzymamy za sprawą sygnału dźwiękowego. Włączy się, kiedy światło z lasera padnie na czuły obszar niwelatora.

Niwelator optyczny CastoramaWady i zalety niwelatorów optycznych i laserowych

Jeśli zależy nam na pomiarach dokładnych i mamy co najmniej jedną osobę do wsparcia podczas wykonywania pomiarów, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z niwelatora optycznego. To urządzenie pozwala na uzyskanie pomiarów o dokładności do 1 mm/km podwójnej niwelacji. Ponadto wyniki uzyskuje się błyskawicznie – wystarczy je odczytać. Nie ma jednak możliwości posłużenia się nim w pojedynkę.

Niwelator optyczny, taki jak model marki Bosch, jest atrakcyjny cenowo zarówno w momencie zakupu, jak podczas eksploatacji. Więcej zapłacimy za model laserowy o wysokiej precyzyjności pomiarów. Ten drugi jest mniej mobilny i nie sprawdzi się przy pomiarach geodezyjnych, za to skorzystamy z niego podczas pracy w pojedynkę, uzyskując duży zakres obserwacji (360°), i to z jednego stanowiska. Możemy niwelować nim teren płaski, ale równie dobrze pochyły. Z kolei niwelator optyczny, choć ma mały zasięg z jednego stanowiska i nie daje możliwości obserwowania punktów rozproszonych, jest łatwiejszy w przenoszeniu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać niwelator optyczny?

Jak wybrać niwelator optyczny?
Jeśli pracujemy na budowie lub mamy do wykonania pomiary geodezyjne, przyda nam się niwelator optyczny. To urządzenie chętnie wybierane, atrakcyjne ce...
Czytaj więcej

Jak działa niwelator?

Jak działa niwelator?
Niwelator to niewielkich rozmiarów urządzenie. Służy do wyznaczenia różnicy wysokości punktów pomiarowych. Najczęściej wykorzystu...
Czytaj więcej

Niwelacja terenu – niezbędne informacje

Niwelacja terenu – niezbędne informacje
Pojęcie niwelacji występuje w języku geodetów oraz w budownictwie i oznacza dwie różne czynności: wyznaczanie wysokości pomiędzy punktami terenowymi i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Niwelator optyczny czy laserowy – który lepszy?