Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
Najbliższa niedziela 24.09 jest niedzielą niehandlową
icon
Najbliższa niedziela 24.09 jest niedzielą niehandlową

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Kominki

Strzałka w prawo

Budowa kominka

Strzałka w prawo

Rury

Strzałka w prawo

Rury

Rury to nieodłączny element przy budowie kominka, który odpowiada za przepływ spalin z paleniska na zewnątrz pomieszczenia. W Castoramie znajdziesz bogaty wybór rur o różnych średnicach, kształtach i materiałach wykonania, takich jak stalowe lub ceramiczne.

Filtry

Rury

Rury to nieodłączny element przy budowie kominka, który odpowiada za przepływ spalin z paleniska na zewnątrz pomieszczenia. W Castoramie znajdziesz bogaty wybór rur o różnych średnicach, kształtach i materiałach wykonania, takich jak stalowe lub ceramiczne.

148 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Budowa kominka

Wyświetlanie 24 z 148 produktów

Załaduj więcej

RURY KOMINKOWE I ELEMENTY DODATKOWE

Posiadanie kominka daje wiele możliwości. Możesz używać go jako dodatkowego systemu grzewczego w całym domu, a także zyskać element salonu, który pozwoli w nim stworzyć przytulną atmosferę. Tę ostatnią rolę z pewnością docenisz w jesienne i zimowe wieczory.

Żeby jednak kominek był dostatecznie wydajny, konieczne jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań. W zależności od potrzeb możesz wybrać grawitacyjną lub wymuszoną dystrybucję gorącego powietrza. Na wybór wpływa wiele istotnych czynników, a podstawowym jest wielkość domu i kubatura pomieszczeń, które planujesz ogrzewać.

Podczas planowania systemu dystrybucji gorącego powietrza największy nacisk powinieneś położyć na wybór kominka, który powinien być dostatecznie wydajny, bezpieczny i dopasowany do wnętrza, w którym będzie się znajdował. Nie mniej ważne są kanały do dystrybucji gorącego powietrza, które powinny być dostosowane do Twoich potrzeb. W wypadku rur istotna jest zarówno ich długość, jak i średnica. Ponadto musisz zwracać uwagę na maksymalną temperaturę pracy, a także opory przepływu. Wszystkie te czynniki w znaczący sposób wpływają na wydajność całego systemu.

STWÓRZ WYDAJNY I BEZPIECZNY SYSTEM GRZEWCZY

Stworzenie wydajnego i ekonomicznego systemu grzewczego jest zadaniem dość trudnym, ale jak najbardziej możliwym do realizacji. W domach jednorodzinnych często instaluje się kominki, które są dodatkowym sposobem na generowanie ciepła. Stosując nowoczesne rozwiązania, możesz sprawić, że nawet niewielkich rozmiarów kominek może dostarczać sporo ciepła nie tylko do pomieszczenia, w którym się znajduje, ale również do innych części domu. Warto nadmienić, że w świetle polskiego prawa nie mogą być jedynym źródłem ciepła stosowanym w domu całorocznym.

Generowane w kominku ciepło – jeśli nie zdecydujesz się na jego dalszą dystrybucję – będzie trafiało do komina i ostatecznie na zewnątrz. To duża strata energii, którą powinieneś wyeliminować, a ciepło wykorzystać znacznie lepiej. W tym zadaniu pomogą Ci rozbudowane systemy dystrybucji gorącego powietrza, które zostały oparte o rury, złączki i kształtki kominowe. Dzięki nim jesteś w stanie przesłać ciepło do pozostałych pomieszczeń. Jeśli dysponujesz dużym metrażem, powinieneś zdecydować się na tak zwany sposób wymuszony dystrybucji ogrzanego powietrza, ponieważ ten prostszy – grawitacyjny – nie będzie dostatecznie wydajny.

W zależności od potrzeb, w ofercie znajdziesz rury kominkowe o różnych długościach i średnicach, które pozwolą Ci na dopasowanie odpowiedniego elementu do konkretnych potrzeb. W celu stworzenia wydajnego systemu korzystaj z elementów dodatkowych. Niezwykle przydatne okazują się kolanka, kształtki, trójniki czy w końcu rozety. Możesz stosować zarówno sztywne, jak i giętkie rury do kominka, które różnią się trwałością, ale i zastosowaniem. Te drugie sprawdzą się w nietypowych miejscach, gdzie sztywna rura nie mogłaby zostać zastosowana. Tak ogromny wybór produktów sprawia, że stworzenie wydajnego i bezpiecznego systemu grzewczego jest niezwykle proste.

Wspomniane bezpieczeństwo jest w wypadku tego typu rozwiązań sprawą priorytetową. Zwracaj uwagę na jakość wykonania wybranych produktów, sprawdzaj certyfikaty i korzystaj z pomocy specjalistów. Popularne systemy grzewcze są wydajne i ekonomiczne, ale mogą być również niebezpieczne. Wszystkie szkodliwe gazy (spaliny) muszą być odprowadzane na zewnątrz, a odpowiednio dobrane rury kominkowe to kluczowy element instalacji. Stosuj także dostępne w różnych rozmiarach rękawy do izolacji kanałów, które również wpływają na bezpieczeństwo całego systemu.

RURY KOMINKOWE A SYSTEM GRZEWCZY – JAK WYBRAĆ?

Jeśli masz już plan tego, jak będzie wyglądał Twój kominek i jaką będzie pełnił funkcję, powinieneś rozpocząć gromadzenie wszystkich niezbędnych elementów tego złożonego systemu. Istotne jest nie tylko nowoczesne palenisko, ale również rury kominkowe, które powinny cechować się wysoką jakością. Zwracaj uwagę na ich opory przepływu, a także maksymalną temperaturę pracy. Te informacje podawane są przez producentów, a w znacznym stopniu ułatwiają prawidłowy dobór elementów. Istotne w tym procesie jest, czy kominek będzie jedynie sporadycznie używaną ozdobą salonu, czy elementem całego systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, koniecznie zapoznaj się z szeroką ofertą elementów niezbędnych do stworzenia wydajnego układu ogrzewania i odprowadzania spalin. Dominują wśród nich produkty wykonane ze stali ocynkowanej, ponieważ ten materiał zapewnia dużą wytrzymałość na działanie wysokich temperatur. Poza tym jest odporny na korozję, dlatego po prawidłowej instalacji wykonanych z niego elementów będą one służyły przez wiele lat.

Jeśli nie chcesz w tak dużym stopniu angażować się w proces tworzenia systemu ogrzewania, możesz pokusić się o instalację gotowego rozwiązania. Systemy kominkowe zawierają wszystkie niezbędne elementy, które potrzebne są do stworzenia wydajnego i bezpiecznego systemu. Świetnie sprawdzają się na przykład w domkach sezonowych czy większych altanach. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dostępne w zestawie elementy pozwalają na postawienie kominka ze wszystkimi przyłączami i niezbędnymi rurami. Kiedy połączymy to ze stosunkowo niewielkim kosztem zestawu, jasnym jest, dlaczego systemy kominowe stalowe cieszą się coraz większą popularnością.