Okna

Budowanie domu jest zadaniem wymagającym starannego przygotowania projektów oraz zgromadzenia produktów najlepiej sprawdzających się w konkretnych sytuacjach. Trafiłeś w miejsce, w którym zaopatrzenie się w funkcjonalne i eleganckie okna nie sprawi Ci najmniejszych trudności!

Okna fasadowe – ogólna charakterystyka

W każdym budynku niezbędne są okna. Nie da się przecenić ich roli. Dzięki nim do wnętrza wpada więcej światła słonecznego, co pozytywnie wpływa nie tylko na nastrój domowników czy użytkowników pomieszczeń, ale również zmniejsza potrzebę stosowania sztucznego oświetlenia przez większość roku. Co więcej, okna pozwalają na wietrzenie wnętrza budynku. To przekłada się na korzystniejsze warunki panujące we wnętrzach. To pozwala również na ograniczenie tworzenia się pleśni, grzybów, a także nadmiernego gromadzenia się kurzu.

Podane wyżej powody, a także samo zwrócenie uwagę na zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczeń, sprawiają, że okna fasadowe montowane są zarówno w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i użytkowym. Mogą być dopasowane do konkretnych warunków. Z tego powodu wymienić można okna PVC dachowe i przystosowane do standardowej elewacji. Nie brakuje systemów otwieranych na różne sposoby – to między innymi okna uchylne, rozwierane, a także takie, które nie otwierają się wcale lub przesuwają się na boki.

Do montażu okien potrzebnych jest wiele elementów, które również znajdziesz w ofercie sklepu. Nie brakuje tu ochrony przed owadami w różnych formach, zarówno montowanych bezpośrednio na ramie okna, jak i specjalnej ramie. Jeśli planujesz samodzielną wymianę okien, na pewno znajdziesz tutaj wszystko, co będzie Ci potrzebne do tego zadania. Co konkretnie znajdziesz w naszym asortymencie? Sprawdź!

Nie tylko okna PVC – poznaj ofertę

W naszych sklepach oferujemy przede wszystkim okna fasadowe, czyli te montowane bezpośrednio w elewacji budynku. Ich zadaniem jest doświetlanie wnętrza, umożliwianie wietrzenia pomieszczeń, a także uprzyjemnianie pobytu w budynku. W końcu dostęp do naturalnego światła zawsze pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Dostępne są przede wszystkim okna plastikowe, mające liczne zalety, o których dowiesz się z dalszej części tekstu. Występują w wielu rozmiarach, a ich ramy są białe. Mogą być to okna prawe albo lewe, zależnie od kierunku otwierania. W naszej ofercie znajdziesz także modele z mechanizmem przesuwnym.

W tej kategorii znajdziesz nie tylko same okna, dostosowane do różnych wielkości otworów okiennych, ale również dodatkowe akcesoria. Wśród nich są m.in. poszerzenia do okien, wybierane w trakcie montażu w nietypowych warunkach technicznych. Nie brakuje też pełnego wyboru klamek, również tych z przyciskiem czy kluczem. To akcesoria idealne do domów, w których mieszkają małe dzieci. Oferta obejmuje zestawy do regulacji okien PVC – te elementy pozwalają na dopasowanie okien do warunków panujących we wnętrzu. W Castoramie kupisz także całe zestawy folii izolacyjnych, uszczelek i elementów, które przydadzą Ci się w trakcie montażu.

Na szczególną uwagę zasługują moskitiery. To one chronią wnętrze przed niechcianymi gośćmi w postaci owadów. Asortyment obejmuje zarówno moskitiery tradycyjne, w formie specjalnej siatki mocowanej na ramie okiennej, jak i takie wyposażone w dodatkową aluminiową ramkę. Ciekawym rozwiązaniem są moskitiery dostosowane do okien dachowych. W ten sposób możesz zamontować je na okna PVC, które są montowane na poddaszach.

Okno rozwierane i okna uchylne – które wybrać?

Okno rozwierane to taki rodzaj, w którym skrzydło otwiera się na lewą albo prawą stronę. Zazwyczaj jest ono węższe niż modele łączone. Zwykle okno rozwierane ma szerokość 865 mm. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest miejsce na to, aby okno było otwarte szeroko. Warto bowiem pamiętać, że taki model może na przykład przeszkadzać w użytkowaniu wnętrza w całości zagospodarowanego meblami. Okno rozwierane częściej stosowane jest np. w łazienkach, spiżarniach, warsztatach.

Alternatywą dla takiego modelu są okna uchylne. Jak sama nazwa mówi, są to okna plastikowe, które nie otwierają się na całą szerokość, a jedynie uchylają u góry. W rezultacie okna uchylne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konstrukcja wnętrza nie pozwala na otwarcie ich na pełną szerokość albo nie jest to wskazane z uwagi na charakter pomieszczenia. Z tego powodu okna fasadowe tego rodzaju spotyka się m.in. w toaletach. Bardzo często okna uchylne o orientacji poziomej i szerokości 865 mm montuje się w pomieszczeniach gospodarczych czy podpiwniczeniach.

Najczęściej w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych spotyka się łączony rodzaj okien. Są to zazwyczaj okna plastikowe rozwierno-uchylne, które łączą cechy obu wymienionych rodzajów. Występują głównie w dużych rozmiarach, np. 1465 x 1135 mm w przypadku mniejszych wnętrz, a także 1465 x 1435 mm w przypadku nieco większych pomieszczeń. Dostępne są również bardzo duże okna o szerokości 1765 mm. Pamiętaj, że zazwyczaj są to modele dzielone, w których część rozwierana jest większa, a rozwierno-uchylna – nieco węższa.

Okna plastikowe i cechy charakterystyczne

Dlaczego okna PVC często są tak dobrym wyborem? Przede wszystkim z uwagi na charakter tego materiału. Polichlorek winylu w tej formie jest odporny nie tylko na ogień, ale również niszczące działanie grzybów, owadów i czynników atmosferycznych. To sprawia, że okna fasadowe na długo pozostają w dobrej kondycji. Co więcej, rama jest odporna na zniszczenia mechaniczne, np. zarysowania. To znacznie ułatwia porządki. W końcu okna PCV są po prostu korzystnym finansowo wyborem.

Jednym z aspektów, które musisz wziąć pod uwagę w trakcie zakupów, jest liczba szyb. Wyróżnić można najpopularniejsze okna dwuszybowe, czyli takie, w przypadku których w ramie zamontowane są dwie szyby. Ich zaletą jest niższa cena, która idzie w parze z gorszą izolacją cieplną. Może się zdarzyć, że taki wybór wpłynie np. na wyższe odczyty grzejników po okresie grzewczym. Również efekt kondensacji pary wodnej częściej widoczny jest właśnie wtedy, gdy masz okna dwuszybowe. To wynika z faktu, że różnica temperatury na dworze i w pomieszczenia jest duża.

Modele trzyszybowe są wybierane rzadziej przede wszystkim z uwagi na wyższą cenę. W parze z nią idzie jednak lepsza izolacja od zimnego powietrza z dworu. Tego rodzaju modele mogą chronić również przed niechcianymi dźwiękami, o ile zamontujesz odpowiednie folie izolacyjne. Produkty trzyszybowe, jak sama nazwa mówi, zawierają trzy szyby w jednej ramie okiennej. Mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, jeśli rozliczasz się według wskazań czujników zamontowanych na kaloryferach.