Oplątwa niebieskawa

Można ją znaleźć wśród wilgotnych lasów, pustyni, terenów depresyjnych, jak również w rejonach górzystych. Jej cechą charakterystyczną są kłosowate, różowe kwiatostany z niebieskimi, trójpłatkowymi kwiatami, wystającymi z rozety trawiastych, ciemnozielonych liści. Roślina osiąga wysokość do ok. 50 cm.

W uprawie oplątwa preferuje miejsca widne, lecz bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. By pięknie rozkwitnąć, potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego zalecane jest codzienne zraszanie jej miękką wodą, np. deszczówką – tak, by jej nadmiar nie spływał na kwiatostan. Roślina preferuje gleby wilgotne o odczynie obojętnym, a najlepsze efekty przyniesie posadzenie jej w doniczce wypełnionej torfem rozdrobnionym z mchem torfowcem lub w ziemi przeznaczonej dla storczyków.

Rozmnażanie rośliny odbywa się wiosną przez podział kłączy lub z odrostów korzeniowych. Po pobraniu zalecane jest wykąpanie ich w ukorzeniaczu, a następnie umieszczenie w ziemi. W czasie uprawy należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia – latem ok. 20 stopni Celsjusza, zaś zimą – minimum 13 stopni Celsjusza. Wskazane jest podlewanie rośliny od góry – 2 razy w tygodniu w okresie kwitnienia, zaś zimą średnio co 10 dni, kiedy ziemia wyschnie. W okresie zimowym należy również pamiętać, by nie stawiać doniczki w pobliżu kaloryfera, ponieważ może to zaburzyć rozwój rośliny. Latem oplątwa wymaga dokarmiania płynnymi nawozami wieloskładnikowymi średnio raz na 2 tygodnie. W tym czasie można ją również wystawić na balkon lub do ogrodu, dzięki czemu zyska większą odporność na choroby. Jeśli roślina nie wypuszcza kwiatów, należy skontrolować warunki jej uprawy – może być jej bowiem za zimno, za ciemno lub za sucho.

Oplątwy niebieskawe służą jako ozdobne rośliny doniczkowe, dekorując nie tylko wnętrza domów, ale również wnętrza terrariów tropikalnych i wiwariów. Świetnie prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami, np. bluszczem.