icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedna smart żarówka pomoże Ci się przekonać, jakie korzyści niesie ze sobą automatyczne zarządzanie domem. W tym artykule podpowiadamy, na czym polega zdalne sterowanie światłem i jak wykorzystać je na co dzień.

Stwórz inteligentne oświetlenie domu!

Na przestrzeni ostatnich dekad systemy oświetlenia stosowane wewnątrz pomieszczeń uległy znaczącemu przeobrażeniu. Standardowe żarówki zastąpiliśmy lampami udoskonalonymi technologicznie, o lepszej jakości wykonania i zużywającymi mniejszą ilość energii elektrycznej. Do oświetlania wnętrz wykorzystywane są obecnie żarówki halogenowe, świetlówki liniowe i kompaktowe, a także diody LED – w formie taśm i klasycznych żarówek. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tego typu możemy na własną rękę wykonać instalację, która pozwoli na inteligentne oświetlenie domu.

Wykorzystanie różnego rodzaju lamp w założeniach systemu budynku inteligentnego ograniczało się początkowo przede wszystkim do zintegrowania działania wszystkich źródeł oświetlenia w chwili zagrożenia i wykrycia na terenie posesji obecności niepowołanej osoby. Jednak inteligentna żarówka ma do zaoferowania zdecydowanie więcej zastosowań.

Niemal wszystkie systemy domu inteligentnego zawierają w sobie konkretne sposoby na sterowanie światłem – od zintegrowanych czujek reagujących włączeniem światła na pojawienie się intruza, po automatyczne wyłączanie lamp w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywa żaden z domowników. Aby wybrać odpowiednie dla siebie, powinieneś najpierw poznać aktualne możliwości.

Nie musisz jednak przeprojektowywać całego domu, by rozpocząć inteligentne sterowanie oświetleniem. Wykorzystując pojedyncze elementy, możesz zbudować prosty system smart home i sterować nim za pomocą aplikacji. Jednym z łatwiejszych do takiej szybkiej instalacji jest inteligentne oświetlenie domu.

sterowanie światłemsterowanie światłemsterowanie światłemsterowanie światłem

Co to znaczy smart? Żarówka, która rozumie otoczenie

Niektóre żarówki w technologii LED pozwalają na więcej niż zwykłe modele. Sterowanie światłem, które umożliwia inteligentna żarówka, będzie:

 • zdalne – zdecydujesz o natężeniu lub kolorze oświetlenia z dowolnego miejsca, na przykład będąc w pracy,

 • bezprzewodowe – najczęściej za pomocą aplikacji, czasem pilota, a także głosowo,

 • zautomatyzowane – po ustawieniu lub nauczeniu się Twoich zachowań żarówka samodzielnie zmieni wybrane parametry,

 • szczegółowe – zdecydujesz nie tylko o statusie włącz-wyłącz, ale i barwie, natężeniu światła i innych czynnikach.

Taki sprzęt może być częścią zintegrowanej instalacji smart home, ale większość modeli zamontujesz także w starym budownictwie i uruchomisz za pomocą połączenia Wi-Fi. Nie potrzebujesz w tym celu specjalistycznej wiedzy ani skomplikowanych urządzeń.

Obecnie inteligentne oświetlenie mieszkania to dużo więcej niż żarówka sterowana telefonem. Tworząc podobny system, możesz mieć na uwadze:

 • bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia,

 • maksymalną automatyzację działania urządzeń,

 • komfort użytkowania,

 • najniższe możliwe koszty eksploatacyjne,

 • działanie instalacji z uwzględnieniem aktualnej pogody,

 • monitorowanie pracy urządzeń i zużycia prądu,

 • funkcjonowanie urządzeń i instalacji z uwzględnieniem wymagań i zwyczajów poszczególnych mieszkańców.

inteligentna żarówkainteligentna żarówkainteligentna żarówkainteligentna żarówka

Jak działa inteligentna żarówka?

W systemie inteligentnego oświetlenia sama żarówka jedynie wykonuje polecenia – do ich wydawania potrzebny jest jeszcze element sterujący. Najczęściej to rola aplikacji, a do połączenia wykorzystuje się sieć bezprzewodową. Niektóre inteligentne lampy oferują także niewielkie urządzenie dodatkowe – tzw. mostek. Odciąża on domową sieć Wi-Fi, służąc jako pośrednik między wieloma inteligentnymi żarówkami, a aplikacją sterującą.

Smart żarówka nie wymaga specjalnej oprawy ani warunków montażu. Może pobierać informacje np. z czujnika ruchu czy czujnika natężenia światła słonecznego, ale w zupełności wystarczą także dane przesyłane z poziomu smartfona. Co ważne, nadal możesz ją po prostu włączać i wyłączać za pomocą przełącznika na ścianie. Niemniej dopiero aplikacja daje dostęp do bardziej zaawansowanych parametrów.

Inteligentne sterowanie oświetleniem oznacza spore oszczędności w wydatkach na energię elektryczną. Jeśli zamontujesz dwie żarówki sterowane telefonem – lub trzy i więcej – możesz łączyć je w tzw. sceny świetlne i uzależnić ich działanie od siebie nawzajem oraz od ustalonego harmonogramu.

Która inteligentna żarówka będzie najlepsza dla Ciebie?

Wybierając inteligentne oświetlenie schodów czy pokoju, na pewno weźmiesz pod uwagę kryteria, którymi kierujesz się przy zakupie standardowych opraw żarowych – ale znajdą się też parametry unikalne dla inteligentnych żarówek LED. W porównaniu różnych modeli liczy się zawsze moc i żywotność produktu, kąt i natężenie światła oraz oczywiście cena.

Jeśli do Twojego koszyka ma trafić inteligentna żarówka, zwróć uwagę także na to, w jaki sposób możesz nią sterować, jak wygląda aplikacja i jakie funkcje udostępnia. Temperatura i kolor światła, które normalnie określa producent żarówki, często podawane są jako zakres, w którym możesz manipulować tymi wartościami.

Na początku przygody z inteligentnym oświetleniem możesz wybrać bardziej podstawowy model. Po pewnym czasie użytkowania łatwiej będzie Ci zdecydować, które funkcje przydają Ci się na co dzień. Pamiętaj także o kompatybilności oświetlenia. Jeśli posiadasz już jakieś urządzenia smart danego producenta, dobranie sprzętu tej samej marki pozwoli Ci sterować całym systemem za pomocą jednej aplikacji.

smart żarówkasmart żarówkasmart żarówkasmart żarówka

Żarówki sterowane telefonem? Kupisz w sklepie Castorama!

Dostępne obecnie na rynku modele umożliwiające sterowanie światłem są na tyle zróżnicowane, że bez problemu znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. W naszej ofercie możesz wybierać spośród różnorodnych gwintów i kształtów żarówek, aby dopasować je do dowolnej lampy.

Oświetlenie w Twoim domu może być smart niezależnie od tego, czy potrzebna Ci okrągła inteligentna żarówka E27, czy model z płaskim reflektorem i gwintem GU10. Do industrialnych aranżacji świetnie pasuje smart żarówka w stylu retro marki Awox. Jeśli lubisz nietypowe gadżety, może zainteresować Cię ten model od firmy Diall - żarówkę wyposażono w niewielki głośnik Bluetooth. Do tej samej marki należy również żarówka z wbudowanym czujnikiem ruchu.

Zwolennikom sprawdzonych rozwiązań możemy polecić markę Phillips. Zestaw inteligentnego oświetlenia Hue to seria, dzięki której wyposażysz całe mieszkanie w żarówki sterowane telefonem. Producent ułatwia także początki w świecie inteligentnego oświetlenia i udostępnia gotowe zestawy startowe. Za pomocą dołączanego do nich mostka możesz dodawać do systemu kolejne żarówki Phillips i stale poszerzać ich zastosowania.

Sterowanie światłem to nie wszystko

Inteligentne oświetlenie to najprostszy system wchodzący w skład smart domu, dlatego to właśnie od niego warto rozpocząć swoją przygodę. Inteligentne lampy w Twoim mieszkaniu pomogą Ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo, a także zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

W naszej ofercie inteligentnych żarówek znajdziesz kilkanaście sprawdzonych modeli, dzięki którym ustawisz optymalne oświetlenie z poziomu własnego smartfona. Jeśli chcesz poznać inne zastosowania nowoczesnej technologii smart w Twoim domu, możesz sprawdzić też pełną ofertę sklepu Castorama w tej kategorii. Pomożemy Ci dobrać przydatne urządzenia, aby codzienne życie było bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Data publikacji: 10.11.2016