Produkty

Oświetlenie jako element systemu domu inteligentnego

Oświetlenie jako element systemu domu inteligentnego

System domu inteligentnego zawiera w sobie konkretne propozycje dla oświetlenia – od zintegrowanych czujek reagujących włączeniem światła na pojawienie się intruza, po automatyczne wyłączanie lamp w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywają mieszkańcy. Jak połączyć oświetlenie z instalacjami składającymi się na całość domu inteligentnego?

Czujnik ruchu mikrofalowy 1200 W
Czujnik ruchu mikrofalowy 1200 W

Czym jest system budynku inteligentnego?

Idea budynku inteligentnego narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i początkowo służyła ulepszeniu kontroli procesów produkcji i wytworzeniu najlepszych możliwych warunków do uprawy roślin. Dekadę później, wypracowane rozwiązania, zaczęto stosować w budownictwie mieszkaniowym i sukcesywnie – aż do czasów nam współczesnych – udoskonalać. Głównym założeniem idei było i nadal jest zintegrowanie działania wszystkich instalacji w budynku i takie zaprogramowanie ich pracy, aby spełnione były następujące kryteria:

- bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia,
- maksymalna możliwa automatyzacja urządzeń,
- komfort użytkowania,
- najniższe możliwe koszty eksploatacyjne,
- działanie instalacji z uwzględnieniem aktualnej pogody,
- przejrzyste monitorowanie pracy urządzeń,
- funkcjonowanie urządzeń i instalacji z uwzględnieniem wymagań i zwyczajów poszczególnych mieszkańców.

Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu wspomnianemu punktowi – bezpieczeństwu, jakie ma zagwarantować mieszkańcom dom inteligentny. Wyposaża się go w tym celu w różnego rodzaju detektory i czujniki, których zadaniem jest wykrywanie wszelkiego rodzaju zagrożeń, takich jak:

- obecność niepowołanych osób na terenie posesji i wewnątrz budynku,

- pojawienie się w powietrzu dymu czy zbyt dużego stężenia tlenku węgla.

Czujnik ruchu ANS-Lighting 360 ST biały
Czujnik ruchu ANS-Lighting 360 ST biały

W razie wystąpienia któregoś z niebezpieczeństw czujki uruchamiają system alarmowy, a właściwie systemy, ponieważ sygnały odbierają niezależnie od siebie wszyscy, przebywający wewnątrz domu, mieszkańcu, którzy znajdują się akurat poza nim, a także służby porządkowe. Osobno reagują systemy odpowiedzialne za niwelowanie zagrożeń, czyli na przykład:

- rolety zewnętrzne opadają i blokują intruzom dostanie się do budynku, zapalają się wszystkie światła w budynku i na terenie posesji,

- w przypadku stwierdzenia pożaru uruchamiane zostają zraszacze, otwierają się klapy dymowe.

Za zabezpieczenie mienia osób nieprzebywających przez dłuższy czas w domu odpowiedzialne są nie tylko system antywłamaniowy i monitoring, ale również oświetlenie pospołu z roletami zewnętrznymi, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czy wiesz, że…?

Aby system taki działał bezawaryjnie w każdych warunkach, należy przewidzieć również możliwość przerwy w dostawie prądu, na przykład w czasie gwałtownej burzy. Na taką ewentualność przygotowuje się niezależny układ zasilania, którego zadaniem jest zapewnienie energii do czasu przywrócenia dostawy prądu.

Czujnik ruchu 360° z sondą
Czujnik ruchu 360° z sondą

Oświetlenie zewnętrzne – lampy uruchamiane czujnikiem ruchu

Aby system zabezpieczenia przed wizytą niechcianych gości działał efektywnie, należy oprócz zainstalowania oświetlenia zewnętrznego wyposażyć je w czujniki aktywujące silny strumień świetlny. Detektory ruchu działają z wykorzystaniem:

- wysyłania promieniowania podczerwonego i reagowania na jego zmiany pod wpływem temperatury organizmu człowieka lub zwierzęcia (czujki aktywne),

- analizy promieniowania podczerwonego w zasięgu kilku metrów (czujki pasywne)

- promieniowania podczerwonego i mikrofalowego (czujki dualne).

Porada eksperta:

Wybierając czujnik ruchu, należy uwzględnić obecność domowych czworonogów, które często opuszczają budynek i swobodnie przemieszczają się po posesji. Jeśli posiadamy psa lub kota, unikniemy fałszywego alarmu świetlnego, stosując czujkę dualną.

Czujnik ruchu ANS-Lighting Venus RS8CE 360°
Czujnik ruchu ANS-Lighting Venus RS8CE

Energooszczędne oświetlenie LED, które na dobre zagościło we wnętrzach naszych domów, zdobywa sobie przestrzeń również poza nim. Jako lampę zintegrowaną z detektorem ruchu możemy z powodzeniem wybrać naświetlacz LED – urządzenia te dają światło o zróżnicowanej intensywności, mieszczącą się w przedziale od 2W do 100W. Niektóre z modeli tego typu źródeł światła fabrycznie wyposażone zostały w sensory reagujące na ruch.

Lampy zewnętrzne służą nie tylko do sygnalizowania zagrożeń, ale również do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia wybranych części ogrodu i traktów komunikacyjnych. Ponieważ do tego celu również mogą być przeznaczone oprawy reagujące na ruch (na przykład oświetlające ogrodową alejkę sukcesywnie podczas miarowego przemieszczania się po niej), ciąg słupków ogrodowych i podświetlenie stopni schodów wiodących do drzwi zewnętrznych powinny być zintegrowane z systemem domu inteligentnego.

Inteligentne oświetlenie wewnętrzne – czyli jakie?

Na przestrzeni ostatniej dekady oświetlenie stosowane wewnątrz pomieszczeń uległo przeobrażeniu – zniknęły standardowe żarówki zastąpione przez udoskonalone technologicznie, lepsze jakościowo i wymagające do pracy mniejszej ilości energii żarówki halogenowe, do oświetlania wnętrz naszych mieszkań wykorzystywane są również świetlówki liniowe i kompaktowe, a także diody LED w formie taśm i w kształcie przypominającym oświetlenie żarowe. Ich wykorzystanie w założeniach funkcjonującego systemu budynku inteligentnego ograniczało się przede wszystkim do zintegrowania działania wszystkich źródeł oświetlenia w chwili zagrożenia i wykrycia obecności na terenie posesji niepowołanej osoby. Jednak lampy, kinkiety i plafony mają do odegrania jeszcze więcej ról.

System domu inteligentnego polega między innymi na tym, by rejestrować przyzwyczajenia mieszkańców, uczyć się ich i w miarę udoskonalenia personalizacji wyręczać każdego z domowników z uruchamiania poszczególnych urządzeń. To niezwykle przydatna funkcja, dzięki której nie tylko zwiększa się komfort mieszkańców, ale zabezpieczenie wnętrza domu pod nieobecność użytkowników wzbogacone jest o dodatkowe ugogodnienie. Zaprogramowane ustawienia mogą być kontynuowane również bez udziału mieszkańców, symulując ich przebywanie wewnątrz domu i korzystanie z różnych urządzeń. Oprócz zapalających się i gasnących lamp uruchamiane są również rolety zewnętrzne, a także sprzęt radiowo-telewizyjny – o ile wcześniej domownicy przyzwyczaili system do tego, że tuż po powrocie uruchamiają telewizor czy odtwarzacz płyt CD.

Naświetlacz LED 20 W barwa zimna
Naświetlacz LED 20 W barwa zimna

Czy sam system oświetlenia może być inteligentny?

Zintegrowanie działania wszystkich instalacji składających się na dom inteligentny jest znacznie utrudnione w przypadku dostosowania do wymogów systemu budynku już istniejącego – bardziej korzystne jest jego zaprojektowanie z uwzględnieniem powiązania wszystkich elementów systemu i wybudowanie od fundamentów. Czy oznacza to, że powinniśmy się wyzbyć dążeń do korzystania z wyżej wymienionych udogodnień, jeśli nie planujemy postawienia nowego budynku mieszkalnego?

Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ rozwój nowych technologii pozwala nam dzisiaj na zastosowanie w naszych mieszkaniach niektórych elementów całościowego systemu. Dzięki popularności smartfonów i tabletów możemy mieć wgląd w obraz kamer zewnętrznych z każdego miejsca, w którym się znajdujemy, o ile tylko zapewniona jest łączność internetowa. Wzbogacając wyposażenie naszych mieszkań w coraz to nowe sprzęty AGD i RTV, umożliwiające włączenie ich do domowej sieci (Internet rzeczy), możemy sterować nimi zdalnie. Propozycje poszczególnych producentów elementów oświetlenia zmierzają do stworzenia w domu podsystemu inteligentnego oświetlenia. Inteligentnego, ponieważ łączącego wiele źródeł światła, łatwo modyfikowanego z poziomu smartfona lub dołączonego pilota, zapamiętującego nasze preferencje lub wiernie odtwarzającego ustawienia parametrów światła dla każdego dnia w tygodniu z osobna i sceny świetlne wprowadzone do pamięci systemu.

Czym są sceny świetlne?

Nasze zapotrzebowanie na ilość światła sztucznego zmienia się o różnych porach dnia i nocy. Zupełnie odmienne warunki oświetleniowe towarzyszą naszym chwilom relaksu – czytaniu książek czy oglądaniu telewizji – natomiast inne poprawiają jakość pracy wykonywanej w domu czy tworzą miłą oprawę świetlną dla towarzyskich spotkań. Jeśli oświetlenie w całym domu jest ze sobą zintegrowane w ramach całościowego systemu, możemy zdefiniować poszczególne parametry intensywności światła i liczby jego źródeł i uruchamiać je za pomocą jednego naciśnięcia przycisku na pilocie lub muśnięcia ekranu smartfona. Zaprogramujemy w ten sposób sceny świetlne.

Rozwiązanie to okazuje się punktem wyjścia do dekorowania pomieszczeń światłem, jeśli tylko zastosujemy najnowocześniejsze dokonania wciąż rozwijającej się technologii LED. Powszechnie dostępne są źródła oświetlenia tego typu świecące kilkoma różnymi kolorami, ale to zaledwie przystanek na drodze rozwoju LED-ów, za pomocą których pomalujemy pomieszczenia światłem o palecie barw sięgających milionów odcieni. Wśród nich znajdziemy oczywiście odcienie ciepłe i zimne, a odpowiednie ich użycie do poszczególnych scen świetlnych (na przykład działającej energetyzująco tonacji chłodnej rano i relaksacyjnej ciepłej po południu i wieczorem) sprawi, że różne rodzaje naszych aktywności zyskają sprzymierzeńca w postaci światła.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
O czym należy pamiętać, wybierając oprawy oświetleniowe przeznaczone do użytku zewnętrznego? Przedstawiamy dostępne rodzaje instalacji i podpowiadamy ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie jako element systemu domu inteligentnego