icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Palisada ogrodowa – jak dobrać?

Palisady ogrodowe spełniają w naszym ogrodzie 2 funkcje. Z jednej strony dekorują, z drugiej wydzielają daną przestrzeń. Palisada może być zupełnie niewidoczna, albo wręcz przeciwnie – stanowić atrakcyjny element dekoracyjny całego otoczenia. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru właściwej palisady?

palisada ogrodowa

Dekoracyjne elementy do wykończenia powierzchni ogrodu umożliwiają stworzenie niezwykle atrakcyjnego otoczenia. Dzięki nim przestrzeń jest nie tylko uporządkowana, ale również estetycznie podzielona. Można w niej wydzielić strefy ogrodu: kwiatowe, zielone, a także wiele innych.

Palisady sprawdzają się szczególnie w tych ogrodach, gdzie występują skarpy, kaskady czy oczka wodne. Ich rola jednak  nie ogranicza się do aranżacji wyłącznie tych miejsc. Ich funkcjonalność można wykorzystać w każdej przestrzeni.

Jeśli szukamy materiału dekoracyjnego:

To dobrze sprawdzi się tutaj palisada wykonana z kostki betonowej, która stworzy ładny podział pomiędzy różnymi kolorami podłoża np. zielonym trawnikiem, czy ściółką z kory. Może mieć ona formę pojedynczych płyt wykonanych z kostki, jak również podłużnego obrzeża (w zależności od tego, jaką kompozycję chcemy uzyskać).

Naturalne obrzeże można również stworzyć z kamienia polnego, który usatysfakcjonuje właścicieli wiejskich ogrodów. Kamień wygląda bardzo ciekawie w towarzystwie bujnej roślinności. Można go przemalować białą farbą.

Palisada Bruk-Bet Line Classic 33,5 x 25 x 6 cm grafitowa

Gdy najważniejsza będzie praktyczna strona:

W takich przypadkach możemy dobrać np. taśmę plastikową, którą podsypiemy określonym materiałem np. ziemią, kamieniem czy grysem. W ten sposób najczęściej wydziela się kwiatowe klomby z trawnika.

W tej samej kategorii znajdą się również listwy plastikowe, które łączy się ze sobą za pomocą zatrzasków. Materiał ten idealnie sprawdzi się na tych działkach, gdzie zależy nam na stworzeniu ciekawych form np. krzywizn czy łuków.

Plastikowe palisady ze względu na swoją formę, nie stanowią elementu dekoracji ogrodowej. Wręcz przeciwnie, są praktycznie niewidoczne. Pozwalają pięknie kształtować i wydzielać architekturę terenu.

Palisada ogrodowa może być tworzona z różnych materiałów. W zakresie jej doboru weźmy pod uwagę zarówno wykończenie, jak i funkcjonalność poszczególnych materiałów.

 

Data publikacji: 20.10.2016