Produkty

Palisada ogrodowa – jak dobrać?

Palisada ogrodowa – jak dobrać?

Palisady ogrodowe spełniają w naszym ogrodzie 2 funkcje. Z jednej strony dekorują, z drugiej wydzielają daną przestrzeń. Palisada może być zupełnie niewidoczna, albo wręcz przeciwnie – stanowić atrakcyjny element dekoracyjny całego otoczenia. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru właściwej palisady?

palisada ogrodowaDekoracyjne elementy do wykończenia powierzchni ogrodu umożliwiają stworzenie niezwykle atrakcyjnego otoczenia. Dzięki nim, przestrzeń jest nie tylko uporządkowana, ale również estetycznie podzielona. Można w niej wydzielić strefy ogrodu: kwiatowe, zielone, a także wiele innych.

Palisady sprawdzają się szczególnie w tych ogrodach, gdzie występują skarpy, kaskady czy oczka wodne. Ale ich rola nie ogranicza się do aranżacji wyłącznie tych miejsc. Ich funkcjonalność można wykorzystać w każdej przestrzeni.

Jeśli szukamy materiału dekoracyjnego:

To dobrze sprawdzi się tutaj palisada wykonana z kostki betonowej, która stworzy ładny podział pomiędzy różnymi kolorami podłoża np. zielonym trawnikiem, czy ściółką z kory. Może mieć ona formę pojedynczych płyt wykonanych z kostki, jak również podłużnego obrzeża (w zależności od tego jaką kompozycję chcemy uzyskać).

Naturalne obrzeże można również stworzyć z kamienia polnego, który usatysfakcjonuje właścicieli wiejskich ogrodów. Kamień wygląda bardzo ciekawie w towarzystwie bujnej roślinności. Można go przemalować białą farbą.

Palisada Bruk-Bet Line Classic 33,5 x 25 x 6 cm grafitowaGdy najważniejsza będzie praktyczna strona:

W takich przypadkach możemy dobrać np. taśmę plastikową, którą podsypiemy określonym materiałem np. ziemią, kamieniem czy grysem. W ten sposób najczęściej wydziela się kwiatowe klomby z trawnika.

W tej samej kategorii znajdą się również listwy plastikowe, które łączy się ze sobą za pomocą zatrzasków. Materiał ten idealnie sprawdzi się na tych działkach, gdzie zależy nam na stworzeniu ciekawych form np. krzywizn czy łuków.

Plastikowe palisady ze względu na swoją formę, nie stanowią elementu dekoracji ogrodowej. Wręcz przeciwnie, są praktycznie niewidoczne. Pozwalają pięknie kształtować i wydzielać architekturę terenu.

Palisada ogrodowa może być tworzona z różnych materiałów. W zakresie jej doboru weźmy pod uwagę zarówno wykończenie, jak i funkcjonalność poszczególnych materiałów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Jak zaplanować wymarzony ogród?
Być może twój ogród jest zarośnięty i dziki; nagi i nieinspirujący lub zaprojektowany do innego celu niż chciałbyś go wykorzystać. Może ...
Czytaj więcej

Podział małego ogródka przy domu na strefy – jak to zrobić?

Podział małego ogródka przy domu na strefy – jak to zrobić?
Podzielenie ogrodu na strefy pozwala lepiej zorganizować przestrzeń i oddzielić miejsce do wypoczynku od miejsc pracy lub aktywnego spędzania czasu. W...
Czytaj więcej

Alternatywne pomysły na drobne ogrodzenia do ogrodu

Alternatywne pomysły na drobne ogrodzenia do ogrodu
Stosowanie niskich płotków w ogrodzie to sposób na wydzielenie stref ogrodowych oraz zapobieganie uszkodzeniu rabatek. Jak ogrodzić frag...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Palisada ogrodowa – jak dobrać?