Palisady ogrodowe – inspirujący i dekoracyjny beton

Każdy ogród wyróżnia się nieco innym stylem, a o efekcie końcowym decyduje nie tylko wybór roślin czy mebli ogrodowych, lecz także elementów tzw. małej architektury.

Obok palisad w postaci drewnianych żerdzi lub wygodnych w montażu rollborderów ogrodowych na drucie (z których można tworzyć łuki) lub na listwie (bez możliwości wyginania) – coraz częściej w ogrodach wykorzystywane są palisady betonowe. Nie oznacza to jednak, że na naszej działce zapanują odcienie szarości. Betonowe elementy palisad dostępne są nie tylko w różnych kształtach i formach, lecz także kolorach (pigmenty stanowią zwykle ok. 3-4 procent masy cementowej), które urozmaicą ogrodowy krajobraz.

Palisady ogrodowe – inspirujący i dekoracyjny beton

Umocnienia, ograniczenia, krawężniki – rodzaje palisad betonowych

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się zwykle trzy rodzaje palisad betonowych:

- o geometrycznie prostopadłościennym kształcie – tego typu palisada nadaje się do umacniania podstaw skarp i nasypów lub tworzenia murków odgradzających;

- o kształcie nierównomiernym – np. palisada betonowa imitująca kamień lub drewno, złożona z elementów o długości ok. 0,5 metra; można ją wykorzystać do kształtowania małych aranżacji ogrodowych (np. donic) oraz jako ograniczenie np. piaskownicy lub ścieżki;

- o kształcie owalnym – zwykle o średnicy ok. 10 cm i wysokości ok. 40 cm, dostępna w wielu kolorach jako pojedyncze elementy lub bloki o długości ok. 25-40 cm, polecana do zastosowania razem z kostką brukową jako obrzegowanie nawierzchni, obudowa schodów lub rabat.

Przeczytaj także: Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Palisady ogrodowe – inspirujący i dekoracyjny beton

Efekt murowany – kilka słów o zasadach montażu palisady

Jeżeli chcemy, aby palisada betonowa wyglądała estetycznie przez kilka sezonów, należy zadbać o jej odpowiednie wbudowanie. Układanie pojedynczych elementów lub bloków jest proste i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, wystarczy nam do tego łopata, poziomica i sznurek (posłuży on do wyznaczania obrysu kształtu, jaki będziemy tworzyć z palisad). Głębokość wykopu zależna jest od wysokości elementów palisady, które wynoszą od 30 do nawet 130 centymetrów. Palisady montuje się na kruszywie lub żwirze, jednak większą stabilność uzyskamy, gdy osadzimy je w 10-centymetrowej warstwie betonu podkładowo-wyrównawczego, potocznie zwanego suchym betonem (fundament jest konieczny na piaszczystym podłożu). Standardowo wkopuje się je na 1/3 wysokości i klinuje z obu stron (pomoże to zachować pion w czasie schnięcia betonu). Każdy z elementów należy osobno wypoziomować.

Sprawdź też: Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań

Uwaga! Okrągłe palisady są szersze na dole, więc przy ziemi będą się stykały, natomiast w górnej części powstaną szczeliny. Są one naturalnym efektem układania tego typu elementów i kategorycznie nie należy ich wypełniać.

Poza funkcją ozdobną, palisady betonowe mogą również pełnić funkcję wykończenia, np. brzegów oczek wodnych (słupki są całkowicie odporne na wodę) lub jako zabezpieczenie schodów w ogrodzie. Tego typu rozwiązanie przydaje się szczególnie w miejscach, gdzie różnica poziomów jest spora. Pofałdowany teren działek można wówczas w łatwy sposób podzielić za pomocą murków z palisad betonowych na dwa tarasy – rozmieszczone na różnych poziomach. Jeżeli nasyp jest wyższy niż 1 m, a powierzchnia wzniesienia niewielka, warto dodatkowo zastosować płyty betonowe o boku ok. 40 cm (jako umocnienie nasypu). Ich kolor można oczywiście dobrać do koloru betonowych elementów palisady.

Alternatywą mogą być obrzeża wykonane z betonowych części na poziomie nawierzchni – kostki betonowe lub płyty układane są wtedy jako pojedynczy rząd w ok. 20-30-centymetrowym wykopie.