Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pięciornik krzewiasty – jak go uprawiać?

Pięciornik krzewiasty jest rośliną, która nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych. To minimalistyczna piękność, której do szczęścia wystarczy odrobina słońca. Za to odwdzięcza się okazałymi kwiatami, które możemy podziwiać od maja do późnej jesieni.

pięciornik krzewiasty

Pięciornik to wyjątkowa roślina, która wzbogaca kolorystycznie nasz ogród. Kwitnie pięknie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Lubi glebę przepuszczalną o raczej niskim poziomie wapnia, poza tym nie jest szczególnie wybredny.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu

Czy lubi cięcie?

O tak. Pięciornik jest wielbicielem cięć, wykonywanych np. wiosną. Traktuje je jak zabieg odświeżający, który wspomaga jego wzrost i późniejsze kwitnięcie.

Pięciornik należy skracać o 1/3, tak aby nabrał bardziej zwartej formy. Cięcie to także idealny zabieg odmładzający. Roślina rośnie bowiem głównie na pędach jednorocznych.

Idealna ozdoba

Nie tylko na podłożu płaskim i równym, ale również na skalniakach. Można ją też potraktować jako roślinę okrywową. Wówczas należy ją sadzić w odległościach około 80 cm od siebie.

Mocne

Są odporne na mróz, co sprawia, że są w stanie przetrzymać każdą zimę. Są też wytrzymałe na suszę. Dobrze czują się na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych. Odpowiednie pH gleby dla tego krzewu wynosi 4,5–6,5.

Pięknie wyglądają przede wszystkim sadzone w grupach. Mogą być dodatkiem do bylin i innych kwitnących roślin. Niektórzy ogrodnicy przycinają je w okazałe żywopłoty.

Zobacz też: Jak leczyć bonsai?

pięciornik krzewiasty

Kwitną od maja do późnej jesieni!

I to jest ich wyjątkowa cecha, która kusi wielu posiadaczy przydomowych ogródków. Kwiaty pomimo tego, że są małej średnicy, prezentują się tak okazale, że latem wspaniale wzbogacają nasz ogród. Mogą mieć one kolor biały, różowy, żółty, pomarańczowy lub czerwony. Wyrastają one pojedynczo lub po kilka na końcach pędów. Mają promienistą koronę o średnicy do 3 cm.