Produkty

Pięciornik krzewiasty – jak go uprawiać?

Pięciornik krzewiasty – jak go uprawiać?

Pięciornik krzewiasty jest rośliną, która nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych. To minimalistyczna piękność, której do szczęścia wystarczy odrobina słońca. Za to odwdzięcza się okazałymi kwiatami, które możemy podziwiać od maja do późnej jesieni.

pięciornikPięciornik to wyjątkowa roślina, która wzbogaca kolorystycznie nasz ogród. Kwitnie pięknie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Lubi glebę przepuszczalną o raczej niskim poziomie wapnia, poza tym nie jest szczególnie wybredny.

Czy lubi cięcie?

O tak. Pięciornik jest wielbicielem cięć, wykonywanych np. wiosną. Traktuje je jak zabieg odświeżający, który wspomaga jego wzrost i późniejsze kwitnięcie.

Pięciornik należy skracać o 1/3, tak aby nabrał bardziej zwartej formy. Cięcie to także idealny zabieg odmładzający. Roślina rośnie bowiem głókwiatekwnie na pędach jednorocznych.

 Idealna ozdoba

Nie tylko na podłożu płaskim i równym, ale również na skalniakach. Można ją też potraktować jako roślinę okrywową. Wówczas należy ją sadzić w odległościach około 80 cm od siebie.

Mocne

Są odporne na mróz, co sprawia, że są w stanie przetrzymać każdą zimę. Są też wytrzymałe na suszę. Dobrze czują się na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych. Odpowiednie pH gleby dla tego krzewu wynosi 4,5–6,5.

Pięknie wyglądają przede wszystkim sadzone w grupach. Mogą być dodatkiem do bylin i innych kwitnących roślin. Niektórzy ogrodnicy przycinają je w okazałe żywopłoty.

Kwitną od maja do późnej jesieni!

I to jest ich wyjątkowa cecha, która kusi wielu posiadaczy przydomowych ogródków. Kwiaty pomimo tego, że są małej średnicy, prezentują się tak okazale, że latem wspaniale wzbogacają nasz ogród. Mogą mieć one kolor biały, różowy, żółty, pomarańczowy lub czerwony. Wyrastają one pojedynczo lub po kilka na końcach pędów. Mają promienistą koronę o średnicy do 3 cm.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pięciornik krzewiasty – jak go uprawiać?