7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a także tych jednorocznych. Jeśli potrzebujemy większej liczby pojemników lub po prostu zależy nam na elementach niepowtarzalnych, wykonajmy je samodzielnie. Oto nasze inspiracje.

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

Donice na taras i do ogrodu

Piękne donice stanowią ważny element wyposażenia ogrodu, tarasu, patio lub balkonu. Mniejsze pojemniki są niezastąpione podczas uprawy kwiatów jednorocznych, natomiast duże donice sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy posiadać całoroczne ozdoby tarasu lub balkonu, np. w postaci iglaków. Na rynku znajdziemy donice różnego typu – od masywnych wyrobów betonowych, po stylową kamionkę, ceramikę oraz produkty w formie skrzyń. Gotowe pojemniki możemy jednak zastąpić własnymi, stworzonymi z różnych materiałów.

Do samodzielnego wykonania donic możemy wykorzystać stare przedmioty, które nie pełnią już swojej pierwotnej roli. Będą to np. stare wiadra lub taczki, beczki, kosze wiklinowe, a nawet podniszczona rynna lub garnek. Warto jednak poświęcić więcej czasu i stworzyć niepowtarzalne dekoracje ogrodowe od podstaw.

1. Duże donice betonowe

Beton jest materiałem o wielu zastosowaniach, a jednym z nich jest możliwość tworzenia z niego donic. Do wykonania pojemnika potrzebujemy betonu mrozoodpornego i wody, które ze sobą wymieszamy w wiaderku, a także form. Mogą to być np. zwykłe kartony z tektury – jeden większy, a drugi mniejszy.

Po nadaniu mieszance betonowej odpowiedniej konsystencji wylewamy jej część na spód większego kartonu – wystarczy kilkucentymetrowa warstwa. Następnie wkładamy do środka mniejszy karton, który wyznaczy kształt i wielkość otworu w naszej doniczce. Żeby się nie przemieszczał, wrzucamy do niego np. kamienie. Przestrzeń pomiędzy kartonami wypełniamy następnie pozostałą częścią zaprawy i pozostawiamy do wyschnięcia. Ponieważ karton pod wpływem betonu może ulęgać zniekształceniu, można zastosować taśmę klejącą pakową i skleić ze sobą jego przeciwległe ścianki. W ten sposób możemy w szybki i prosty sposób przygotować duże donice do ogrodu bądź na taras – wystarczy, że sięgniemy po sporej wielkości kartony. Mamy także dowolność w kształtowaniu otworu na ziemię, który wcale nie musi być prostokątny.

Innym sposobem na wykonanie donic z betonu jest wykorzystanie silikonowych form, np. tych do pieczenia ciast. Proces przebiega bardzo podobnie, z tym że obie formy – zarówno większą, jak i mniejszą – smarujemy na początku olejem jadalnym, który sprawi, że beton nie przyklei się do ich ścianek. Stosując tę metodę, możemy nadać donicom ciekawe kształty, ale najczęściej będą one posiadały niewielkie rozmiary.

Porada eksperta:

Donice do ogrodu wykonane z betonu możemy dodatkowo zabezpieczyć i wykończyć, do czego posłużą odpowiednie środki. Impregnat do betonu zwiększy trwałość materiału, natomiast farba pozwoli na nadanie donicy wybranej barwy – możemy zastosować tradycyjny środek, który zaaplikujemy pędzlem lub wałkiem, bądź sięgnąć po farbę w sprayu.

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

2. Donice z płyt betonowych

Do wykonania doniczek posłużą także gotowe betonowe elementy, takie jak płyty chodnikowe. Do przygotowania jednej donicy potrzebujemy ich pięć. Cztery kwadratowe płyty będą tworzyły ścianki donicy, natomiast ostatnia spełni rolę dna.

Przy użyciu kleju montażowego łączymy ze sobą poszczególne płyty, tak by uzyskać kwadratową formę – klej nakładamy na sklejane ze sobą krawędzie płyt. Następnie nakładamy klej na wszystkie górne krawędzie donicy i nakładamy na nie ostatnią płytę chodnikową. Po całkowitym wyschnięciu kleju nasz pojemnik jest gotowy do użytku.

3. Imitacja donic betonowych

Zaprawa betonowa lub zaprawa klejąca do płytek posłużą także do odnowienia starych plastikowych pojemników czy skrzynek na kwiaty. Potrzebujemy więc suchej mieszanki, wody i sporego pojemnika, w którym rozrobimy zaprawę. Niezbędne będą także tkaniny – wykorzystajmy pocięte na mniejsze fragment koszulki, prześcieradła, poszewki itp.

Do gotowej masy wrzucamy przygotowane tkaniny i dokładnie mieszamy. Następnie zaczynamy naklejanie ich na wyczyszczone stare donice. Z pasków tkanin możemy uformować dowolne kształty, np. fale lub kokardy. Możemy je też marszczyć bądź układać na zakładkę – sposób ich nakładania jest dowolny. Po oklejeniu starej doniczki pozostawimy ją wyschnięcia.

Przygotowana w ten sposób donica lub skrzynka na kwiaty będzie prezentowała się bardzo elegancko, na pierwszy rzut oka przypominając prawdziwy betonowy produkt. Chcąc dodatkowo ją ozdobić, pomalujmy ja farbą.

Zobacz też: Przesadzamy rośliny na wiosnę – jakie doniczki?

4. Skrzynia ogrodowa

Skrzynie wykonane z drewna to jeden z najmodniejszych ogrodowych trendów. Takie produkty dostępne są w sklepach, jednak posiadając deski i odpowiednie akcesoria montażowe, możemy łatwo wykonać je samodzielnie.

Docelowa wielkość skrzyni zależy od naszych upodobań i potrzeb – zanim przystąpimy do pracy, wykonajmy choćby pobieżny projekt, który będzie obejmował długość i szerokość poszczególnych desek potrzebnych do zbicia pojemnika.

Prace zaczynamy od przygotowania dna skrzyni, w czym pomocne będą dwie drewniane poprzeczki. Do czterech rogów dna mocujemy odpowiedniej długości słupki, do których następnie za pomocą wkrętów do drewna przykręcamy deski stanowiące ścianki skrzyni. To instrukcja skrótowa – szerzej o budowie skrzyni piszemy w artykule Ogrodowa i warsztatowa skrzynia – materiały, narzędzia, sposób wykonania. Należy pamiętać, że gotowa skrzynia do ogrodu musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych. Niezbędna będzie więc jej impregnacja oraz pokrycie warstwą wykończeniową, np. w postaci farby lub lakieru do drewna.

 

Czy wiesz, że...?

Na skrzynie ogrodową można zaadaptować prostą skrzynkę po owocach. W takiej konstrukcji wystarczy wymienić uszkodzone elementy na nowe lub po prostu ją odświeżyć – wyszlifować i wykończyć.

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

5. Małe drewnienie doniczki – nie tylko do ogrodu

Z desek stworzymy także małe drewniane skrzyneczki, które doskonale sprawdzą się na balkonie lub w ogrodzie, ale też na domowym parapecie. Wszystko, czego potrzebujemy, to pięć dociętych do odpowiednich wymiarów fragmentów desek (rozmiary ustalamy samodzielnie, w zależności od naszego projektu).

Postępujemy identycznie jak podczas sklejania donicy z płyt chodnikowych. Brzegi desek mających pełnić rolę ścianek skrzyneczki pokrywamy klejem do drewna i łączymy ze sobą. Następnie nakładamy klej na całym obwodzie uzyskanej formy i przyklejamy do niej ostatnia deskę – denko naszej skrzyneczki. Całość dowolnie wykańczamy lub przyozdabiamy.

6. Drewniana skrzynka inaczej

Do realizacji tego pomysłu potrzebujemy szerszej drewnianej deski oraz materiału na ścianki doniczki – będzie to drewniany ogrodowy rollborder. Takie obrzeże wystarczy przykręcić do deski wkrętami, a następnie wykończyć. Długość obrzeża dobierzmy do planowanej wielkości naszej skrzyneczki – do stworzenia dłuższego pojemnika przyda się rollborder o długości ok. 2 m.

Porada eksperta:

Do wykonania oryginalnej drewnianej skrzynki na kwiaty można wykorzystać również stare drewnienie sztachety. Odcinamy z nich górne części, odmierzając uprzednio ich wysokość – pamiętajmy, że liczba sztachet musi być wystarczająca, by stworzyć ścianki na całym obwodzie podstawy doniczki. Następnie wystarczy przy użyciu wkrętarki i wkrętów do drewna przykręcić do podstawy poszczególne elementy. Taką konstrukcję wystarczy już jedynie pomalować.

 

7. Donice z pieńków i konarów

Drewniane pieńki pozostałe po ściętych drzewach doskonale nadają się na donice. Te puste w środku nie będą wymagały od nas żadnej dodatkowej pracy – wystarczy wypełnić je ziemią i zasadzić w nich rośliny. Jeśli jednak pieniek nie jest spróchniały, będziemy musieli wydrążyć w nim otwór, np. przy użyciu wiertarki i dłuta. W roli donic sprawdzą się zarówno niskie i płytko wydrążone pieńki, jak i te wyższe, które będą spełniały funkcję oryginalnych, naturalnych kwietników.

W roli ogrodowego kwietnika z powodzeniem wykorzystamy także większy konar ułożony na ziemi poziomo. W takim pniu możemy wykonać podłużne zagłębienie na niemal całej jego długości – do jego wyłupania posłuży nam siekiera. Później pozostaje już tylko nasypanie do niego ziemi i zasadzenie kwiatów.