Pierwsze koszenie trawnika po posianiu. Kiedy i na jaką wysokość?

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o ogród i go rozbudowywać. Jednym z jego ważniejszych elementów jest trawnik. Jak powinieneś o niego dbać, kiedy kosić i jak nawozić, aby móc się cieszyć widokiem zadbanej i soczystej murawy?

Spis treści:

  • Kiedy pierwszy raz kosić trawę po posianiu? Podstawowe informacje
  • O czym pamiętać podczas koszenia młodego trawnika?
  • Na jaką wysokość kosić trawnik?
  • Jaką kosiarkę wybrać?
KOSZENIEKOSZENIEKOSZENIEKOSZENIE

Kiedy pierwszy raz kosić trawę po posianiu? Podstawowe informacje

Pielęgnacja ogrodu nie musi być trudna, a nawet może sprawiać przyjemność, jeśli tylko zapoznasz się z podstawowymi informacjami na ten temat. Jako początkujący ogrodnik, możesz się zastanawiać, kiedy przychodzi czas, aby wykonać pierwsze koszenie trawy w ogrodzie, po zasianiu?

Powinieneś ją skosić, w momencie, gdy osiągnie wysokość 8-10 cm, ale pamiętaj, aby po skróceniu miała ok. 5-6 cm wysokości. Tego typu proces koszenia powinieneś powtarzać co 7-10 dni, ale jednak wiedz, że trawnik rosnący w cieniu drzew skraca się rzadziej i o połowę mniej niż ten, który rośnie w nasłonecznionym miejscu.

Jeżeli położyłeś trawę z rolki, jej pierwsze koszenie powinno mieć miejsce ok. 3 tygodnie po rozłożeniu trawnika. Wówczas źdźbła będą miały mniej więcej 10 cm wysokości, a należy je przyciąć na wysokość 3-6 cm.

KOSZENIEKOSZENIEKOSZENIEKOSZENIE

O czym pamiętać podczas koszenia młodego trawnika?

Kosić należy wyłącznie suchą trawę, dlatego dobrze to robić od rana, w ciepły, ale nie gorący dzień. Aby trawnik był piękny, należy go nie tylko systematycznie przycinać, ale również po drugim koszeniu zastosować środek chwastobójczy, a po piątym preparat zwalczający chwasty dwuliścienne. Dopilnuj jednak, aby były to produkty przeznaczone do młodych traw.

Zastanawiasz się, czy koszenie nowej trawy powinno się odbywać kosiarką z koszem, czy bez? W tym przypadku należy używać kosza, ponieważ pozostawiona trawa może zacząć gnić i w ten sposób zniszczy trawnik. Z kolei grabie mogą doprowadzić do uszkodzenia młodych źdźbeł, które są jeszcze delikatne. Aby cieszyć się pięknym trawnikiem również w kolejnym sezonie, ostatnie koszenie wykonuje się w październiku, pozostawiając ją jednak wyższą o 2 cm i takie cięcie należy wykonać dwa razy w miesiącu.

Na jaką wysokość kosić trawnik?

Pierwsze koszenie po zimie, powinno odbyć się w momencie, gdy osiągnie ona 10 cm, a nocne temperatury będą utrzymywały się powyżej zera. Jednak trzeba pamiętać, że w tym czasie pogoda potrafi być kapryśna, dlatego optymalna długość koszenia to 4-8 cm, dzięki czemu trawa będzie mniej narażona na działanie przymrozków.

Przez cały sezon należy pilnować, aby nie ścinać trawy zbyt krótko, dlatego przyjmuje się, że powinno to być nie więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Dobrze jest ustawić noże w kosiarce na 5 cm w sezonie letnim, za to jesienią, podnieść ostrze noża o 1-2 cm, bo wówczas już tak szybko nie odrasta.

Jako dobry ogrodnik powinieneś pamiętać, że nie należy kosić trawnika zbyt nisko, bo będzie on usychać – zwłaszcza w miejscu nasłonecznionym. Musisz również mieć świadomość, że z kolei zbyt rzadkie koszenie, a więc pozwalanie, by osiągała wysokość powyżej 10 cm, będzie utrudniało jej rozrost, przez co darń będzie mniej bujna i pojawią się chwasty.

Podczas pielęgnacji trawnika należy również pamiętać o jego brzegach. Przy niewielkich powierzchniach wystarczy podkaszarka lub nożyce ogrodowe. W przypadku większej powierzchni trawnika warto wybrać nożyce akumulatorowe, przy których nie będziesz potrzebował kabla, jak również nie będziesz się musiał schylać.

KOSZENIEKOSZENIEKOSZENIEKOSZENIE

Jaką kosiarkę wybrać?

Kondycja trawnika będzie zależała od wielu czynników. Chociażby od tego, czy będziesz stosował środek chwastobójczy przeznaczony do młodych trawników, czy poczekasz, aż źdźbła osiągną odpowiednią wysokość, jak również od tego czy będziesz wykonywał tego typu prace o odpowiedniej porze dnia.

Jednak musisz mieć świadomość, że istotne będą również specjalistyczne narzędzia, z których będziesz korzystał. Przy dużych powierzchniach warto korzystać z kosiarek spalinowych albo samobieżnych, na małej zaś przestrzeni sprawdzi się kosiarka ręczna.

Na wygląd murawy wpływ będzie miało wiele rzeczy dlatego, zanim zaczniesz siew trawy, warto dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Wówczas będziesz wiedział, kiedy rozpocząć pierwsze koszenie, jak również jak często przeprowadzać kolejne koszenia w sezonie wiosenno-letnim. Stosując się do tych wytycznych, będziesz się cieszył trawnikiem o soczystym kolorze nawet podczas upalnych dni. Po prostu będziesz wiedział, że nie wolno kosić więcej niż połowę długości, ponieważ to odsłania wewnętrzne fragmenty źdźbeł i sprawia, że są one zbyt podatne na działanie wysokich temperatur.

Data Publikacji: 14.06.2023