Jak pozbyć się pająków?

Stare przysłowie mówi, że dom, w którym są pająki, to miejsce szczęśliwe. Wielu z nas jednak to nie przekonuje – pająki wywołują w nas wstręt, a niekiedy nawet paniczny strach. Choć walka z nimi może być trudna, są sposoby, które pomogą nam pozbyć się z domu nieproszonych gości.

Jak pozbyć się pająków?

Pająki pojawiają się niemal wszędzie. Spotkamy je zarówno w domach ulokowanych pod miastem, w bliskim otoczeniu pól, łąk i lasów, jak i w centrach miast. Niezależnie od usytuowania budynku, w walce z nimi wykorzystać możemy różne sposoby. Oto co zrobić, by zniechęcić pajęczaki do wizyt w naszym domostwie.

Czystość – jej utrzymywanie w domu jest niezbędne, jeśli chcemy na dobre rozprawić się z pająkami. Kurz, brud, pozostałości po posiłkach, okruszki, psujące się owoce czy warzywa – wszystko to sprzyja pojawianiu się domu rozmaitych insektów, które stanowią pożywienie pająków. Jeśli więc zadbamy o to, by w naszym domu nie pojawiały się muszki owocówki, mrówki czy prusaki, pozbawimy pająki jedzenia, a co za tym idzie – zniechęcimy je do przebywania w naszym domu.

Równie ważne jest, by unikać przetrzymywania domowych drobiazgów w kartonach – są one pożywką dla wielu owadów, co z kolei zachęca pająki, by budować w nich swoje sieci.

Pająki mogą dostawać się do wewnątrz m. in. przez okna. Dlatego warto zamontować w nich moskitierę, dzięki czemu będziemy mogli otwierać je w dowolnym momencie.

Aby uniemożliwić owadom dostawanie do naszego mieszkania przez okna, możemy także ustawić na parapetach rośliny, które działają na pająki odpychająco. Mowa o mięcie oraz lawendzie. Ich zapach działa na pająki odstraszająco, podczas gdy dla ludzi jest przyjemny i kojący. Miętą i lawendą możemy także obsadzić grunt w ogrodzie oraz dookoła naszego domu.

Przeczytaj także: Łąka kwietna – świetna alternatywa dla trawnika

Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości hodować żywych roślin na parapetach, możemy zastąpić je olejkami zapachowymi. Kilka kropli olejku mięty pieprzowej, lawendy czy drzewa herbacianego mieszamy z wodą i tak otrzymaną miksturą spryskujemy miejsca szczególnie narażone na obecność pająków. Możemy w tym celu wykorzystać też roztwór wody i octu, jednak jego zapach nie będzie dla nas już tak przyjemny.

Podobny efekt uzyskamy także, stosując sok z cytryny. Po zmieszaniu go z wodą możemy sporządzić spray – używamy go podobnie jak wyżej opisanych mikstur. Inną metodą jest wysmarowanie sokiem okien oraz drzwi bądź jedynie ich framug i progów – nie powinien pozostawić po sobie śladów, a jedynie drażniący pająki zapach.

Żołędzie i kasztany, które bez problemu znajdziemy jesienią w parkach czy lasach, mogą być pomocne w eliminowaniu pająków, ponieważ wytwarzają drażniący owady zapach. Warto rozłożyć je więc na parapecie – luzem lub w koszyku – a także w kątach, gdzie powstają pajęczyny.

Jak pozbyć się pająków?

Zobacz też: Jak pozbyć się kreta?

Jeśli domowe sposoby zawiodły, możemy wspomóc się preparatami chemicznymi. Na rynku dostępne są koncentraty do zwalczania pająków, które po rozcieńczeniu z wodą rozprowadza się za pomocą spryskiwacza. Mają one działanie owadobójcze, więc uśmiercają niepożądane w domu pajęczaki.

Warto także skorzystać z elektrycznych odstraszaczy pająków. Po podłączeniu ich do kontaktu emitują ultradźwięki, które wywołując ból u owadów, popychają je do ucieczki. Aby tego typu urządzenia były skuteczne, muszą być stale podłączone do źródła prądu. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, będą skuteczne do 3-4 miesięcy lub nawet do 2 lat.

Naszymi sprzymierzeńcami w walce z pająkami są także domowe zwierzęta, zwłaszcza koty. Pająki stanowią dla nich nie lada atrakcję, którą najpierw można się pobawić, a następnie zjeść.

Pamiętajmy, że chcąc ochronić nasz dom przed pajęczakami, musimy podejmować zdecydowane działania – samo usuwanie pajęczyn w niczym nam nie pomoże.