Pomysły na efektowne podświetlenie ogrodu

Odpowiednie oświetlenie ogrodu sprawia, że prezentuje się on pięknie nie tylko za dnia, ale również wieczorem i nocą. Do stworzenia niezwykłego klimatu będą nam potrzebne funkcjonalne lampy, które dodatkowo zapewnią nam i pozostałym domownikom poczucie bezpieczeństwa. Jakie strefy warto oświetlić? Na co zwracać szczególną uwagę? Zobaczmy!

Oświetlenie ogrodu – dlaczego warto?

Ogród stanowi wizytówkę naszego domu, dlatego niewątpliwie warto się o niego troszczyć. Mowa nie tylko o kolorowych roślinach i fantazyjnych alejkach. Podczas aranżacji ogromne znaczenie mają również lampy do ogrodu. Sprawdźmy, dlaczego warto w nie zainwestować:

 • bezpieczeństwo – to nie tylko brak zmartwień o potencjalne wypadki, które często przytrafiają się w ciemnościach, ale też świetny sposób na odstraszenie złodziei;

 • wyjątkowy klimat – czeka nas romantyczny nastrój, pozwalający na przeżycia przypominające te rodem z amerykańskich filmów;

 • dobra widoczność – uzyskujemy możliwość podziwiania naszych roślin także po zapadnięciu zmroku;

 • funkcjonalność – dobrze rozplanowane lampy do ogrodu stworzą fantastyczną przestrzeń do długich godzin spędzonych na zewnątrz!

Magiczne, wiszące lampy do ogrodu
lampy ogrodowe stojące

Jeśli przed naszym domem znajduje się ganek lub taras, który wychodzi na ogród, warto zamontować lampy wiszące. Wielbiciele nowoczesnego stylu z pewnością docenią żyrandole. W ten sposób doskonale oświetlimy to miejsce, tworząc tym samym przyjemny klimat. Padające światło delikatnie podkreśli część naszego ogrodu, sprawiając, że stanie się on urokliwy i tajemniczy, a do tego przykuje uwagę odwiedzających nas gości. Co najważniejsze, nocne spędzanie czasu na świeżym powietrzu wreszcie stanie się komfortowe i bezpieczne.

Stojące lampy do ogrodu

Dzięki tym produktom możemy zapewnić blask nawet w najbardziej zaciemnionych miejscach i na rozległych przestrzeniach. Stojące lampy to też fantastyczny sposób na oświetlenie roślin w ogrodzie! W grę wchodzą latarnie, a także niepozorne słupki ogrodowe, które na pewno podkreślą piękno drzew czy kwiatów.

Oświetlenie ogrodu to nie tylko skupienie się na zieleni i strefach relaksu. Dodatkowym atutem jest możliwość wyznaczenia granic naszej parceli lub ścieżek biegnących wokół budynku. Dobra widoczność i łatwość montażu idą w parze z oryginalnością ozdoby. Lampy stojące posiadają różnorodne oprawy, dzięki czemu możemy znaleźć nasz ideał!

Porada eksperta

Jeśli chcemy efektownie podświetlić rośliny i inne elementy znajdujące się w ogrodzie, pamiętajmy o zaznaczeniu ich granic, krawędzi, zakończeń czy linii podziałów. Dzięki temu całkowicie odmienimy wizerunek naszej zieleni!

Efektowne lampy solarne

Lampa ogrodowa Blooma Varennes S 1 x 60 W E27 czarna

Jak najlepiej opisać oświetlenie ogrodowe tego typu? To rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy uwielbiają dbać o środowisko! Lampy solarne nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, co pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności. 

Światło padające z lamp solarnych sprawi, że w naszym ogrodzie zapanuje romantyczny i bajkowy klimat. Najlepiej umieścić je w najbardziej nasłonecznionych miejscach na naszej posesji, stąd często polecane są jako oświetlenie do oczka wodnego

Funkcjonalne lampy dogruntowe

Wybierając lampy do ogrodu, przemyślmy także, czy chcemy zdecydować się na dodatkowe punkty świetlne w okolicach podjazdu. Zapewnią nie tylko świetne aspekty wizualne, dodając naszemu budynku sznytu i elegancji, ale przede wszystkim będą stanowić ogromne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa. Koniec ze zmartwieniami podczas wykonywania manewru cofania!

Oświetlenie ogrodu na specjalne okazje
lampy ogrodowe

Wszyscy wiemy, że imprezy organizowane w ogrodzie lubią trwać nawet długo po zmroku. Właśnie dlatego przy takich okazjach warto zadbać o dodatkowe ozdoby na naszej posesji. Mamy wiele możliwości:

 • latarenki, lampiony, łańcuchy i świece – pamiętajmy, że oświetlenie ogrodu nie musi kończyć się na dużych lampach! Decydując się także na mniejsze źródła światła, warto pokusić się o małe, delikatne dodatki, które świetnie uporają się z mrokiem. Tego rodzaju produkty przymocujemy do drzew lub zawiesimy w altanie ogrodowej, dekorując jedynie wybrany zakątek;

 • świecące donice ogrodowe – modne i intrygujące rozwiązanie, które pozwala na subtelne podkreślenie zieleni naszych roślin;

 • taśmy LED – wśród ich zalet znajdą się: niewielka cena i łatwość montażu;

 • cotton balls – girlandy świetlne pokochają szczególnie osoby szukające romantyzmu i relaksacji.

Porada eksperta

Bez wątpienia najlepszym sposobem będzie zdecydowanie się na dekoracyjne lampy solarne, które oświetlą nie tylko ogród, ale też efektownie ozdobią wybrane przez nas miejsca, tworząc niezwykle urokliwy klimat.

Jakie lampy do ogrodu będą najlepsze?

Na pewno warto pamiętać o aspektach wizualnych, gdyż oświetlenie do oczka wodnego lub oświetlenie roślin w ogrodzie powinno dać nam dużo radości!  W trakcie zakupów zwracajmy uwagę nie tylko na sposób zasilania i kształt, ale też barwę światła:

 • kolor biały lub żółty – te barwy są wprost doskonałe do podświetlenia domu;

 • kolor niebieski – stanowi dobrą decyzję, jeżeli interesuje nas podkreślenie skalniaków lub krzewów;

 • mieszanka kolorów – to rozwiązanie polecamy głównie podczas uroczystości lub imprez domowych. Przykładem może być oświetlenie na Boże Narodzenie!