LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Pomysły na tanią metamorfozę ogrodu

Na gruntowny remont ogrodu nie zawsze mamy czas oraz fundusze. Co innego z małymi, ale efektownymi zmianami. Tania metamorfoza ogrodu pozwala nie tylko inaczej spojrzeć na swoją działkę, ale także zyskać takie otoczenie, w którym rzeczywiście możemy odpocząć.

Pomysły na tanią metamorfozę ogrodu

Czy metamorfoza ogrodu jest trudna? Czy wymaga od nas dużego nakładu pracy? Nie zawsze. Kluczem do niskobudżetowej i szybkiej aranżacji ogrodu jest pomysł. Wystarczy kilka praktycznych trików, by w swoim ogrodzie poczuć się zupełnie inaczej niż dotychczas.

Trawnik z rolki

To jeden z szybszych i niezwykle udanych sposobów na ratunek dla zaniedbanych trawników. Trawnik z rolki nie jest drogi i szybko się go rozkłada. Wystarczy dobrze przygotować podłoże – usunąć poprzedni trawnik i przekopać ziemię. Trawnik z rolki pozwala otrzymać szybki efekt pięknego, zadbanego, zielonego dywanu.

Odmalujmy i naprawmy zniszczone ogrodzenie

Ogrodzenie nie tylko zabezpiecza działkę, ale przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną. Jeśli jest zniszczone, ma brzydki kolor – skupia na sobie negatywną uwagę. Tymczasem drewniane ogrodzenie wystarczy przemalować, a ogrodzenie z siatki naprawić, by nadać naszemu otoczeniu nowy, estetyczny charakter.

Zasadźmy rośliny, które ubarwią niektóre zakątki naszego ogrodu

Jeśli w naszym ogrodzie są miejsca, które warto wyeksponować, zasadźmy w nich okazałe trawy, kolorowe kwiaty lub rozrastające się pnącze. Skupiska odpowiednio dobranych i pięknie uwidocznionych roślin to zawsze dobry sposób na szybką metamorfozę działki.

Wybór poszczególnych roślin z ozdobnymi kwiatami ograniczmy jednak do określonej palety barw. Znacznie bezpieczniejszym wariantem będzie zastosowanie dwóch kluczowych kolorów, np. czerwonego i żółtego, niż dobieranie roślin i ich barw przypadkowo.

Uwaga: zamiast skupiać się wyłącznie na kolorowych kwiatach, poświęćmy nieco uwagi także liściom. Nie zapominajmy, że to właśnie one sprawiają, że ogród wygląda na bujniejszy i nieco dziki. Liście, w odróżnieniu od kwiatów, dają także długotrwałe efekty dekoracyjne. Pozostają bowiem na roślinach przez znaczną część sezonu.

Pomysły na tanią metamorfozę ogrodu

Pozbądźmy się tych elementów, które szpecą i nie są nam potrzebne

Z ogrodem jest dokładnie tak samo, jak z domowymi wnętrzami. Im więcej rzeczy w nim gromadzimy, tym większe jest prawdopodobieństwo powstania chaosu. Aby temu zapobiec, co jakiś czas uprzątnijmy na działce rzeczy niepotrzebne – do takich z pewnością należą zniszczone elementy dekoracji oraz architektury ogrodu, a także wyschnięte rośliny.

Zadbajmy o dekorację DIY

Im więcej serca oraz pomysłowości włożymy w dekorację ogrodu, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskamy działkę wyjątkową i oryginalną. Dekoracje DIY nie tylko zwracają na siebie uwagę, ale przede wszystkim są tanie w wykonaniu. Wiele z nich możemy przygotować z elementów, które znajdziemy w domowej skarbnicy.

Co jakiś czas przemeblujmy ogród

Czy przestawienie niektórych mebli rzeczywiście może odmienić otoczenie naszego ogrodu? Oczywiście, że tak. Z ogrodem jest podobnie jak z domem. Jeśli co jakiś czas przestawimy kilka elementów wyposażenia oraz dołożymy nowe dekoracje, szybko odniesiemy wrażenie, że przestrzeń wygląda lepiej. Tak zmienione otoczenie wygląda także świeżo, jakbyśmy przeprowadzili w nim remont.