icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Preparaty owadobójcze – kiedy po nie sięgnąć?

Środki owadobójcze, zwane inaczej insektycydami, to preparaty przeznaczanie do zwalczania wszelkiego rodzajów owadów. Ich zastosowanie okazuje się niekiedy niezbędne, szczególnie jeśli niepożądani goście zaatakowali nasze uprawy. Jakie rodzaje środków owadobójczych znajdziemy na rynku i kiedy po nie sięgnąć?

preparat owadobójczy

Podział środków owadobójczych

Insektycydy możemy podzielić ogólnie na dwie grupy – jedne z nich przydają się w sadach i ogrodach, gdzie wykorzystywane są jako środki ochrony roślin. Inne natomiast znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, pomagając nam pozbyć się uciążliwych i kąsających stworzeń. Podziału insektycydów można również dokonać, uwzględniając kryteria takie jak sposób ich działania, skład oraz rodzaj owadów, do których zwalczania są przeznaczone.

Preparaty owadobójcze w ochronie roślin

Warzywa, owoce, zioła, a także rośliny ozdobne narażone są na ataki wielu różnych szkodników. Są łakomym kąskiem dla mszyc, gąsienic, wciornastków, śmietek, mączlików, przędziorków, zwójek i wielu innych owadów, które niszczą zaatakowane okazy, czynią je bardziej podatnymi na choroby i mogą powodować ich obumarcie. Preparaty do ich zwalczania dostępne są w postaci gotowych do użytku sprayów lub koncentratów, które należy uprzednio rozcieńczyć w wodzie. Możemy wykorzystać także granulaty, które stosuje się szczególnie w przypadku zwalczania inwazji mrówek.

Produkty odstraszające owady latające

Druga grupa preparatów przeznaczona jest do zwalczania bądź odstraszania insektów latających takich jak komary, muchy, osy czy szerszenie. Dostępne są np. w postaci aerozoli gotowych do rozprowadzenia bezpośrednio na skórze i spirali do użytku zewnętrznego, które zaczynają działać po rozżarzeniu – tego typu produkty działają odstraszająco na komary, a czasem także na kleszcze. Inne aerozole skutecznie zwalczają także muchy, osy i szerszenie – mogą być używane interwencyjnie, a zasięg ich działania wynosi nawet do kilku metrów lub bezpośrednio w miejscach, w których gnieżdżą się insekty.

owadostop preparat

Preparaty tego typu znajdują najczęściej zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeszcze jednym środkiem, który pozwoli nam na pobycie się niechcianych owadów, jest spray odstraszający pająki, który zabezpiecza spryskaną powierzchnię przed pojawieniem się insektów przez kilka tygodni.

Kiedy sięgnąć po środki owadobójcze?

Insektycydy służące do zwalczania owadów żerujących na uprawach warto wykorzystać wtedy, gdy zawiodą naturalne metody mające na celu pozbycie się ich. W ten sposób ochronimy rośliny przed osłabieniem, uszkodzeniem i obumarciem. Pozostałe środki owadobójcze i repelenty sprawdzą się szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, gdy owady latające przedostają się do domu, zakłócając nasz spokój, a czasem także bezpieczeństwo. Ponadto warto korzystać z nich także podczas przebywania na świeżym powietrzu, dzięki czemu zapewnimy sobie przyjemny relaks pozbawiony natrętnego brzęczenia i swędzących ukąszeń. Odpowiednie preparaty wykorzystamy także do zwalczania siedlisk owadów, które zagnieździły się w zakamarkach naszego domu.

Data publikacji: 26.07.2016